Fisnik Ismajli tregon se a do të jetë në listën e kandidatëve për deputet

Periskopi.com Lajme

Gjatë ditës së djeshme, kryetari i PSD-së, Shpend Ahmeti në një intervistë deri sa përmende emrat  disa nga kandidatët për deputetë të partisë së tij harroi Fisnik Ismajlin dhe Frashër Krasniqin.

Në media u raportua se ka mundësi që këta dy të mos jenë fare në listë.

 

 

Krasniqi doli dhe sqaroi se do të jetë në listë dhe se Ahmeti ka harruar ta përmende.

Indeksonline kontaktoi me Fisnik Ismajlin për ta pyetur se a do të jetë kandidatë për deputetë

“… Nëse e keni se ka harruar Shpendi me na përmendë mua e Frashërin në emision, atëherë tregon në emisionin tjetër. E kam konfirmuar edhe në Facebook se do të kandidoj këtë herë.”, u shprehë ai.

Ismajli për publikimin e Brovinës: E tmerrshme, s’është dashtë me u publiku në këtë mënyrë

Periskopi.com Lajme

Deputeti i PSD-së, Fisnik Ismaili ka reaguar lidhur me publikimin e fotografisë të publikuar nga deputetja Flora Brovina ku shihej një grua e dhunuar nga serbët.

“Pse po habiteni me foton? Po, shumë e vërtetë është se është e tmerrshme. Po, shumë e vërtetë se s’është dashtë me u publikue në këtë mënyrë”, ka shkruar ai.

 

Më tej, Ismaili theksoi se më e vërteta e tmerrshme është se secili qetu (me pak përjashtime) ishte në dijeni por janë shukatë për këtë çështje qe 20 VJET! “Posaçërisht ata të subjektit politik që e publikoi foton”.

 

“Që jemi krejt na si shoqëri e shkueme për lesh, mu vërtetue edhe një herë sot në mënyrën më të poshtër. Sepse në një shoqëri të shkueme për lesh, secili e kqyrë veç böthën e vetë individuale edhe interesat e ngushta, e asnjiherë dukunitë shoqnore, ato të përbashkëta, të cilat na definojnë si shoqëri.

E një shoqëri që i injoron dhjeta mija raste identike me këtë në foto për rrafsh 20 vjet, nuk e ka një trohë dinjiteti, që e e konfirmon se, në çfarëdo krize tjetër, kurdo që mundet qeky vend e popull me ra, secili ka me vazhdue me e kqyrë veç böthën e vetë, sikur para 20 vjetësh.

Shoqëri e dhjeme që reagon veç tri ditë kur del diçka e tillë në Facebook, e i kthehet makiatos ditën e katërt, thue se s’është bë gja, pjesë e të cilit mut po du me plasë prej inatit se jam edhe vetë, me do individa të rrallë që kurdo mundohen me ba diçka mirë duke e ngritë kryet, shoqëria i ngrehë edhe i bugulldisë në qenefin që vetë ia ka krijue vetes, e s’po din me dalë prej tij”, ka shkruar ai.

Ismajli: Adem Jashari s’ka mujtë me pasë ditëlindje më kuptimplotë

Periskopi.com Lajme

Deputeti i Kuvendit të Kosovës, Fisnik Ismajli thotë se nuk e ka menduar asnjëherë nëse heroi i kombit, Adem Jashari të ketë datëlindjen me 28 nëntor ose jo.

Sipas tij, datat e lindjes, emrat janë disa detaje të vogla që na i mbajmë me vete  deshtëm ose s’deshtëm.

 

Shkrimi i tij i plotë:

Tybe, kurrë s’e kam mendue a ka lindë përnime Adem Jashari me 28 nëntor, apo jo. S’mu ka dukë që ky detaj e ban veprën e tij ma madhështore se që veç është. U habita, bile, kur e pash që qenka ba temë diskutimi kjo.

Tash që u vërtetue, kur po e mendoj, tuj u rritë çdo vjet me këtë datë, bacit pa dyshim se ia ka ngritë ndjenjën edhe përgjegjësinë kombëtare ky fakt, pra, ka ndikue me e kalitë Adem Jasharin në njeriun që në fund e bani sakrificën më të madhe për krejt neve, që e ndryshoi historinë.

Datat e lindjes, emnat që i kemi me kuptime, janë krejt detaje të vogla që na i mbajmë me vete tanë jetën, edhe deshtëm a s’deshtëm, nën vetëdije kanë me pasë njëfarë ndikimi në krijimin e personalitetit të secilit prej nesh. Prandej, Adem Jashari s’ka mujtë me pasë ditëlindje më kuptimplotë.