Kur Rio de Janeiro vjen në Rusi: Yjet e Brazilit përshëndeten nga tifozët e flaktë

Periskopi.com Botërori 2018

Brazili ka qenë një prej ekipeve më të mira në Kupën Botërore, kështu që nuk është e befasishme që tifozët  janë duke festuar çmendurisht ardhjen e lojtarëve në qytetin e Kazanit.

Pesë herë kampioni i botës do të luajë kundër Belgjikës në mbrëmjes e së premtes, dhe ata tashmë janë vendosur në hotelin luksoz “Mirage”.

Lojtarët dhe trajneri janë pritur nga qindra tifozë të veshur me uniforma verdhë e gjelbër, me valimin e flamujve dhe thirrjet lavdëruese për lojtarët.

Natyrisht britmat pozitive i drejtoheshin lojtarit kryesor Neymar, i cili shënoi kundrejt Meksikës për t’ia mundësuar ekipit tij kalimin në çerekfinale, raportoi “DailyMail”, transmeton Periskopi.

Neymar është ndarë i kënaqur nga mirëpritja e tifozëve, duke postuar një foto të tij në Instagram me mbishkrimin “Ky është Brazili”.

Me Ronaldo dhe Messin tashmë të eliminuar, Neymar ka të gjitha mundësitë për të vendosur autoritetin e tij në fushë.

Derisa Brazili ka yje të mëdhenj, përfshirë Marcelo, Willian dhe Gabriel Jesus, nuk ka dyshim se Neymar ishte tërheqja kryesore për ata që u mblodhën jashtë bazës së Kazanit.

Ata do të përballen me Francën ose Uruguajin, nëse arrijnë të mposhtin Belgjikën./Periskopi/

Brazil's fans created an incredible samba atmosphere in Kazan - and this was just for the team arriving at their hotel

Supporters banged drums, blew whistles and sang as the countdown to Brazil's quarter-final against Belgium continues

There was barely a person among the hundreds outside the Mirage not wearing a Brazil shirt or draped in a flag

Rio de Janeiro came to Russia as hundreds of fans decked out in green and yellow created a carnival atmosphere

One fan shows her commitment with an extravagant feathered headdress and sparkling painted nails in Brazilian colours

Brazil are favourites to win the World Cup - Belgium, France, Uruguay, Russia, Croatia, Sweden and England are left in

The Brazilian star player Neymar gave the crowds a thumbs up as a huge cheer welcomed him off the team coach

Although the Brazil team features many world class footballers, there was no question that Neymar was the star of the show

Neymar stopped to take pictures of the incredible scene - showing a phone case designed to look like his Brazil shirt

Neymar posted the remarkable scene to Instagram, the PSG forward appreciatively captioning the image 'this is Brazil'

Neymar also shared a picture of a huge mural of his own face, which was being put on a building opposite the hotel

Brazil's other star men also showed their admiration of the passionate crowd, midfielder Willian giving a thumbs up

One fan held aloft a replica World Cup in the crowd - a clear sign of what they expect Thiago Silva to be doing on July 15

The green, yellow and blue clad fans make themselves seen and heard as they support the Brazilian team in Kazan