Sulmet e 11 shtatorit: Ja kur do të gjykohet i dyshuari për këtë krim

Periskopi.com Lajme

Autoritetet amerikane e kanë caktuar një datë për gjykimin e personit me emër Khalid Sheikh Mohammad, i cili akuzohet për planifikimin e sulmeve terroriste të 11 shtatorit në Shtetet e Bashkuara.

Mohammad-i, një nga figurat kryesore të Al Qaeda-s dhe i njohur edhe si “arkitekti kryesor” i sulmeve të tmerrshme, do të dalë në gjyq më 11 janar të vitit 2021 bashkë me katër të dyshuar të tjerë.

Pesë burrat akuzohen për krime lufte, përfshirë terrorizmin, marrjen e aeroplanëve nën kontroll dhe rreth 3000 akuza për vrasje për shkak të rolit të tyre në organizimin e sulmeve të 11 shtatorit në Qendrën Tregtare Botërore dhe në Pentagon.

Nëse shpallen fajtorë, ata mund të dënohen me vdekje.

Ky proces gjyqësor është një hap para në betejën e gjatë ligjore për të ngritur aktakuza sipas ligjit civil dhe ushtarak për sulmin që e tmerroi botën.

Ky person ishte arrestuar në vitin 2003 në Pakistan dhe u dërgua në burgun e Guantanamos. Ai kishte thënë se do ta pranojë fajin, ndonëse përpjekja për ta kryer procesin gjyqësor kishte dështuar në vitin 2008, shkruan “Independent”.