Dy gra myslimane zgjidhen për herë të parë në Kongresin amerikan

Periskopi.com Lajme

Një refugjate e dikurshme nga Somalia dhe vajza e dy emigrantëve palestinezë, shënuan të martën një rast historik në Shtetet e Bashkuara, pasi të parat femra myslimane që zgjidhen në Kongres.

Ilhan Omar, 37 vjeç dhe Rashida Tlaib, 42 vjeç – janë zgjedhur nga radhët e demokratëve nga Midwest. Ato janë avokate të komuniteteve pakicë në vazhdën e politikave kundër emigrantëve të presidentit amerikan Donald Trump.

Omar fitoi një vend në një lagje të fuqishme të demokratëve në Mineapolis, Minnesota, duke pasuar Keith Ellisonin, i cili ishte vetë myslimani i parë i zgjedhur ndonjëherë në Kongres.

Fitorja e Tlaib nuk ishte një surprizë. Ajo u zhvillua pa u pozicionuar në një lagje kongresioni që shtrihet nga Detroiti në Dearborn, Michigan.

Ilhan Omar

“Unë jam myslimane dhe me ngjyrë”, tha Omar në një revistë kohët e fundit. Omar u largua nga lufta civile e Somalisë me prindërit e saj në moshën 8 vjeçare dhe kaloi katër vjet në një kamp refugjatësh në Kenia. Familja e saj u vendos në Minesota në vitin 1997, ku ka një popullsi të konsiderueshme somaleze.

Ajo fitoi një vend në legjislaturën e shtetit në 2016, duke u bërë ligjvënësi i parë somalezo-amerikan në vend.

Para kësaj, ajo kishte punuar si organizatore e komunitetit, një skemë e njohur  politike për udhëheqësit e qytetit në Minneapolis.

Ajo vendosi të kandidojë për Kongresin pasi Ellison, i cili është gjithashtu i zi, vendosi të braktisë vendin e tij pas 12 vjetësh në Kongres për të kandiduar për postin e prokurorit të përgjithshëm të Minesotës.

Omar ka krijuar një identitet progresiv politik. Ajo mbështet edukimin falas në  kolegj, strehimin për të gjithë, dhe reformën e drejtësisë penale.

Ajo i kundërvihet politikave kufizuese të imigracionit të Trump, mbështet një sistem universal të kujdesit shëndetësor dhe dëshiron të heqë Imigracionin dhe Doganën e SHBA-ve (ICE), i cili ka kryer bastisjet e dëbimit.

Rashida Tlaib

Rashida Tlaib është vajza e dy emigrantëve palestinezë e lindur në Detroit, më e madha nga 14 fëmijë të familje.

Ajo thotë se nuk u kandidoi për ta bërë histori si myslimane.

Unë kandidova për shkak të padrejtësive dhe për shkak të djemve të mi, të cilët më pyesin për identitetin e tyre (mysliman) dhe nëse ata i përkasin këtij identiteti,” tha Tlaib në një intervistë televizive në gusht.

Pa asnjë kandidat republikan në garë, zgjedhja e Tlaib të martën ishte formalitet.

Selia që ajo fitoi është në një distrikt kongresiv kryesisht afrikano-amerikan me pak votues myslimanë.

Tlaib është bërë avokate e kujdesit shëndetësor universal, kërkon një pagë minimale kombëtare prej 15 mijë $, mbrojtje sindikale dhe arsimim në kolegj pa pagesë.