Transmetojnë paligjshmërisht një lojë të Premierligës angleze, burgoset babai dhe djali

Periskopi.com Sporti

Një gjykatë suedeze ka burgosur një baba dhe djalin e tij pasi kanë transmetuar një lojë të Premierligës angleze në mënyrë të paligjshme. Ata do të paguajnë edhe një gjobë prej 210 milionë krunave suedeze (24 milionë dollarë).

Rrjeti i avancuar televiziv me bazë në Suedi (ATN) u urdhërua të paguante 94, 8 milionë krunave dëmit që iu ka bërë beIN Sports të Katarit dhe 14.6 milionë kruna grupit shqiptar televiziv DigitAlb, raportoi “RT”, transmeton Periskopi.

Themeluesi i ATN Hamid al-Hamid, 58-vjeçar do të dënohet me dy vjet e gjysmë burg, ndërsa djali i tij Ahmed me një vit.

ATN, në të cilën e deklaroi bankrotimin në shtator të vitit 2016, argumentoi se përmbajtjen e kishte shpërndarë në pajtim me pronarët./Periskopi/