Valbon Krasniqi: Ishim duke shkuar drejt fundit të pandemisë

Periskopi.com Lajme

Infektologu Valbon Krasniqi i ftuar në emisonin “Click” tregoi se a ka kaluar pandemia në Kosovë.

Krasniqi tha se vendi ishte duke shkuar drejt fundit të pandemisë, pasi që numri i të prekurve me koronavirus aktiv para një muaji ishte zbritur nën 200.

“Ne nuk do ta përjetojmë fillimin e pandemisë sa do që shifrat janë të larta tani më nuk jemi në fillim të pandemisë”, tha Krasniqi.

Sipas tij, rritja e numrit të të infektuarve është si rezultat i relaksimit të përshpejtuar me zbutjen e masave të parapara për fazën e tretë.

Infektologu Valbon Krasniqi: Koronavirusi po shkon, vera po vjen

Periskopi.com Lajme

Infektologu Valbon Krasniqi ka uruar qytetarët pasi sot në vend nuk u shënua asnjë rast i ri me koronavirus.

Sipas Institutit Kombëtar të Shëndetësisë Publike të Kosovës 138 mostrat e ditws sw sotme kanw rezultuar negative.

“ZERO raste sot. COVID-i po shkon, Vera po vjen. Urime Kosovë”, shkroi Krasniqi nw Facebook.

Deri tash në Kosovë janë konfirmuar 1032 persona me koronavirus, 785 prej tyre janë shëruar kurse 29 kanë vdekur.

Ndërkaq IKSHP ka njoftuar se sot janë shëruar 4 persona dhe deri më sot numri i përgjithshëm i të shëruarve është 789 raste.

Që nga 13 marsi ku u konfirmuan dy rastet e para me Covid-19, sot është dita e parë që asnjë person nuk është konfirmuar me koronavirus.