Josep Borrell injoron tërësisht Qeverinë e Kosovës

Periskopi.com Lajme

Shefi i diplomacisë evropiane, Josep Borrell do të qëndrojë nesër në Kosovë.

Sipas raportimeve, ai do të takojë presidentin Hashim Thaçi dhe krerë të partive në vend, si dhe disa nga OJQ-të.

Periskopi ka parë një nga ftesat që Borrell ka dërguar përmes Zyrës së BE-së në Kosovë, përkatësisht shefes së saj znj. Natalya Apostolova, ku shihet se ajo është bërë vetëm në nivel administrate.

Kështu, Borrell i cili njihet për qëndrimin e tij kundër pavarësisë së Kosovës, ka injoruar tërësisht Kryeministrin, ministrat e zëvendëskryeministrat, një praktikë që paraardhesja e tij, Federica Mogherini, nuk shquhej për të.