Ish-mbreti spanjoll nën hetim për ryshfet

Periskopi.com Lajme

Ish-mbreti spanjoll Juan Carlos është nën hetim për marrje ryshfeti, të lidhur me një kontratë hekurudhore me shpejtësi të lartë në Arabinë Saudite, tha sot Avokati i shtetit spanjoll.

Hetimi i Avokatit të shtetit do të përqendrohet në “përjashtimin e përgjegjësisë penale për veprat që ndodhën pas rrëmbimit të Juan Carlos në qershor 2014”, thuhet në deklaratë.

Autoritetet spanjolle të ngarkuar me korrupsionin dhe krimin ekonomik kanë hetuar që prej vitit 2018 një rast të njohur në Spanjë si “afera e trenit të shkretëtirës”.

Konsorciumi spanjoll raportohet se pagoi ryshfete për të ndërtuar infrastrukturën hekurudhore me shpejtësi të lartë në Arabinë Saudite.

Ish-mbreti spanjoll akuzohet se mori 100 milionë dollarë ryshfete nga mbretëria saudite në vitin 2008, shkruan gazeta spanjolle ‘La Tribune’.

As mbreti dhe familja mbretërore nuk i komentuan këto pretendime.

Linja hekurudhore me shpejtësi të lartë midis Mekës dhe Medinës, e ndërtuar nga disa kompani spanjolle, u vu në veprim në tetor 2018.