Gjykata Speciale fton ish ushtarin e UÇK-së nga Zona e Dukagjinit

Periskopi.com Lajme

Xhevdet Kelmendi, ish-pjesëtari i Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës (UÇK), në Zonën e Dukagjinit është i ftuari i radhës nga Gjykata Speciale.

Kelmendi i cili gjatë kohës së luftës ka qenë në njësitin “Shqiponjat e Zeza”, i ka treguar Gazetës Insajderi se ftesën e ka pranuar gjatë ditës së sotme rreth orës 14:42 derisa, në Hagë i është thënë të paraqitet më 25 nëntor në orën 09:30

Derisa nuk i është cekur se në çfarë cilësie do të intervistohet.

Kelmendi ka qenë zëvendës komandant në Brigadën 136 Rugova dhe më vonë komandant i njësisë së ndërhyrjes së shpejt pranë Brigadës 136 Rugova në Zonën e Dukagjinit.