Morsi varroset vetëm në prani të familjarëve

Periskopi.com Lajme

Ish-presidenti egjiptian, Mohammed Morsi, është varrosur disa orë pasi u rrëzua në gjykatë dhe vdiq të hënën.

Avokati i tij i tha agjencisë së lajmeve AFP se ish-udhëheqësi ishte varrosur në lindje të Kajros herët në mëngjes të martën me familjen e tij, të vetmit të pranishëm, njofton Klan Kosova.
Morsi, i cili ishte 67 vjeç, ishte në paraburgim që nga largimi i tij nga detyra në vitin 2013.

Grupet e të drejtave të njeriut, të cilët kishin kritikuar kushtet në të cilat ai u mbajt, kanë bërë thirrje për një hetim të paanshëm për vdekjen e tij.
Familja dhe aktivistët e tij kishin ngritur shqetësime në mënyrë të përsëritur për shëndetin e tij gjatë kohës që ai ishte mbajtur në izolim, larg vizitave nga avokatët dhe familja.

Djali i tij Abdullah Mohamed Morsi i tha Reuters të hënën se autoritetet egjiptiane kanë mohuar kërkesën nga familja për një funeral publik në vendlindjen e tij.