“Nuk mendoj se gjyqtarët e kanë mbrojtur mjaftueshëm”, Ronaldo mbron Neymarin

Periskopi.com Botërori 2018

Ish lojtari i Brazilit Ronaldo i ka ofruar mbështetje Neymarit si pjesë e kritikave të ngritur kundër ekspertëve.

Neymar ka qenë i kritikuar ashpër nga kritikët, për rrokullisjet, zhytjet dhe ekzagjerimet e faulleve.

Trajneri i Meksikës Juan Carlos Osorio i ka dhënë një referencë si ‘aktor mjaft i madh’ dhe ish lojtarët ndërkombëtarë Alan Shearer, Pat Nevin, Peter Schmeichel dhe Eric Cantona ishin ndër të tjerët që kanë kritikuar sjelljet teatrale të Neymarit.

Por Ronaldo tha se Neymar i cili është më i faulluari në këtë kampionat i duhet mbrojtje, raportoi “DailyMail”, transmeton Periskopi.

“Ka shumë mënyra për të parë futbollin dhe për ta interpretuar atë”, u tha Ronaldo gazetarëve. “Unë jam kundër të gjitha opinioneve (veprimeve të Neymar)”.

“Ai është një lojtar inteligjent në lëvizjet e tij dhe në atë se si e mbron veten nga lëndimet. Nuk mendoj se e kanë mbrojtur mjaftueshëm atë”, shtoi ai./Periskopi/

Ronaldo has leapt to the defence of Brazil talisman Neymar over his diving controversy

Neymar's play-acting and histrionics have come in for criticism during the World Cup

Brazil star Neymar has been one of the most fouled players in the tournament so far

Ronaldo believes the PSG star needs more protection from referees out in Russia

Dorëhiqet trajneri i kombëtares së eliminuar

Periskopi.com Botërori 2018

Pas eliminimit nga Kampionati Botëror, kanë nisur ndryshimet në kombëtaren meksikane.

Meksika e nisi shumë mirë Kampionatin Botëror, me dy fitore radhazi, por eliminimi në 1/8 e finaleve nga Brazili, nuk është pranuar lehtë në shtetin e Amerikës Veriore.

Meksikanët janë kthyer në atdhe dhe kanë nisur pushimet tashmë, por drejtuesit e Federatës së Futbollit do të duhet të kërkojnë për një tjetër trajner. Kjo pasi Juan Carlos Osorio, i cili drejtoi skuadrën në Rusi, vendosi të mos rinovojë më kontratën me përfaqësuesen e Meksikës.

Emri favorit për të marrë drejtimin e Meksikës është ai i ish mesfushorit argjentinas, Matias Almeida, i cili deri para pak ditësh ka drejtuar Chivas Guadalajara, duke triumfuar në Ligën e Kampionëve të Amerikës së Veriut.