Valët e nxehta sahariane këtë javë do ta kaplojnë Evropën

Periskopi.com Lajme

Europa do të goditet nga një valë tjetër e nxehtë javën e ardhshme, pasi parashikuesit paralajmërojnë për një të nxehtë Saharian dhe thonë se temperaturat mund të kalojnë 40 gradë celsius.

Vetëm muajin e fundit, Europa luftoi për të përballuar temperaturat e larta në të gjithë kontinentin, gjë që shkaktoi zjarrë në Spanjë, Francë dhe Gjermani.

Britania ka të ngjarë të jetë ndër vendet europiane që do të pësojnë temperaturat më të larta në valën e nxehtë të javës së ardhshme – me parashikuesit me rreze të gjatë WX Charts parashikojnë nivele të larta prej 32 gradë Celsius, shkruan Daily Mail, përcjellë Indeksonline.

Temperaturat më të larta në Europë do të shihen në pjesën jugore të Francës, ku temperaturat mund të arrijnë deri në 39-40 gradë celsius

Ngrohja arrin vetëm në kohë e pushimeve të verës me Spanjën, Francën dhe Portugalinë të gjitha të përfshira.

Fushat e Algarve dhe Costa Del Sol mund të përjetojnë lartësi deri në 95F (35C).

Muajin e kaluar, pluhuri i Saharës u shkaktua nga ajri i nxehtë që dogji në Evropë, Afrika dhe Mesdhe.