“Kam një shans të dytë në jetë”, rrëfimi i 21-vjeçares pas operacionit 31-orësh

Periskopi.com Lajme

Një vajzë 21-vjeçare u bë personi më i ri në Shtetet e Bashkuara që bën një transplant fytyre, tre vjet pasi u qëllua në një tentativë vetëvrasjeje.

Katie Stubblefield nuk mban mend ditën kur u përpoq të vetëvritej në banjë në shtëpinë e vëllait të saj më të madh në Misisipi më 25 mars 2014, as shumë nga muajt pas ngjarjes.

Ajo u transferua nga spitali i saj lokal në Oksford në një në Memphis, Tennessee, pastaj në Cleveland, Ohio, në një përpjekje të dëshpëruar për të shpëtuar.

Që nga fillimi i vitit 2016 ajo u shpall e qëndrueshme dhe më 4 maj 2017 ajo bëri histori, duke kaluar 31 orë operacion në Klinikën e Cleveland për të kryer një transplant fytyre që do të rivendosë strukturën e saj të fytyrës dhe do t’i lejojë të përtypë, gëlltisë dhe frymëmarrje.

“Kam një shans të dytë në jetë tani,” tha Katie, tani 21 vjeçe, në një dokumentar të National Geographic.

Katie është personi i 40-të në botë që të kryen një transplant fytyre, dhe i treti në Klinikën e Cleveland, i cili konsiderohet si pionier në rindërtimin e fytyrës në SHBA.

Megjithatë, ajo ishte paksa e ndryshme nga ato që erdhën më parë: jo vetëm ajo është më e reja ndonjëherë, por ishte transplantimi i fytyrës më i gjatë i kryer ndonjëherë – duke e shtyrë ekipin kirurgjik në kufij të ri.