Kim Jong-un heq dorë nga armët nukleare, përqendrohet tek rritja ekonomike

Periskopi.com Lajme

Një Kim Jong-un, “jashtëzakonisht i tërbuar” ka shpërthyer me kritika të rralla publike gjatë inspektimeve të fabrikës, pasi debutoi me veshje të reja të verës, pasi shumë herë është parë nëpërmjet veshjeve të tij të zakonshme ato të zeza.

Me fokusin të drejtuar tashmë tek rritja ekonomike më shumë se sa tek armët nukelare, lideri i Koresë Veriore është parë brenda një fabrike duke i kritikuar disa nga zyrtarët për punimet infrastrukturore dhe mungesë të ideve.

Më gjegjësisht ai vizitoi një termocentral në verilindje të vendit që është në ndërtim e sipër, raportoi “DailyMail”, transmeton Periskopi.

Pasi zyrtarët e informuan atë rreth projektit dhe vonesave, ai ishte “kaq i tmerruar” dhe “jashtëzakonisht i tërbuar” raportoi Agjencia Qendrore e Lajmeve Koreaane (KCNA).

Ishte kritika e dytë javëve të fundit që Kim i kishte bërë sektorit të ekonomisë. Më herët gjatë këtij muaji, ai vizitoi fabrikë të tekstilit, Kim i kritikoi zyrtarët për riparimin e dobët që i kishin bërë manifakturës, dhe dështimin në modernizimin e linjave të prodhimit, ekspertiza e dobët dhe probleme të tjera.

Profesori i Universitetit të Studimeve të Koresë së Veriut Yang Moo-jin tha se Kim po dërgonte një sinjal të brendshëm dhe të jashtëm që Veriu është duke u përqendruar  në ekonomi pas samitit të tij të Singaporit që pati me Presidentin e Shteteve të Bashkuara, Donald Trump.

Nën sundimin e tij, ekonomia e Veriut është përmirësuar gradualisht pasi disa elementë kapitalistë janë hyrë në tregjet e vendit komunist./Periskopi/

An unhappy looking North Korean leader Kim Jong-un gives 'field guidance' during his visit to a machine factory under the Ranam Coal Mining Machine Complex

'Now here's what you need to do': Kim Jong-un lays it on the line during his official visit to the Orangchon Power Station

No smiles here either, as the North Korea leader, who has traded his usual Mao-collared outfits for lighter looking attire, visits the Rajin salmon farm

North Korean leader Kim Jong-un gives more guidance during his visit to the under-construction Yombunjin Hotel

Follow my lead: this machine factory was also subjected to an inspection

'Write this down': Advice is dished out during a visit to the Chongjin Shipyard, above

Looking speechless here, the North Korea leader has been described as berating factory bosses during his inspections

The push to modernise continues above, at a machine factory, the Ranam Coal Mining Machine Complex

At the Rajin salmon farm, he wandered past the pools where fish are spawning

North Korean leader Kim Jong-un visits the Chungjin bag factory, which he said offered 'shabby rooms'

He suffered 'great anxiety' during his inspection to the bag factory, above, according to the KCNA

Above: Kim visits the construction site of a hydroelectric power plant in North Hamgyong Province, North Korea. State media said that Kim harshly reprimanded local officials over delays