Haki Abazi bombardohet nga komentuesit, mundohet ta mbrojë vendimin për votat serbe

Periskopi.com Lajme

Haki Abazi nga Vetëvendosje, ka reaguar pas vendimit të PZAP-së për votat nga Serbia.

Abazi ka shkruar në Facebook se Albin Kurti është konfirmuar se është kryeministri e se LVV ka dalë e para me 32 deputetë, e se pas VV-së, ka dalë VV.

“LVV është e para në listën e subjekteve më të votuar nga qytetari me 32 kuvendarë dhe LDK është e dyta e cila është votuar poashtu për premtimin e ndryshimit të madh dhe përjashtimit të hajnisë dhe korrupcionit nga sistemi shtetëror qeverisës. Ky është verdikti i 6 Tetorit 2019”, shtoi ai.

Sipas Abazit, këto zgjedhje ishin pastrim higjenik i spektrit politik.

“Në fakt, këto zgjedhje ishin pastrimi higjenik i spektrit politik, njollat e mbetura pastrohen herën tjetër sepse kanë që të thella dhe të moçme e nuk hiqen krejtësisht e plotësisht me pastrimin e pare”, shton ai.

Abazi tutje ka thënë se defektet e mundshme të sistemit electoral nuk mund të rregullohen duke dëmtuar verdiktin e sovranit.

“Defektet e mundeshme të sistemit elektoral nuk munden të rregullohen duke e dëmtuar dhe deformuar verdiktin e sovranit pukërisht nga ata që kanë përdorur këtë sistem për ta mbajtur peng vendin. Sistemi elektoral duhet të minimizojë hapsirën për intervenim nga dora e njeriut por duke e bërë sistemin sa më të pavarur dhe automatik dhe jo duke bërë deformin dhe inxhiniering të rezultateve”, shtoi ai.

Por, ky postim i Haki Abazit nuk është pritur mirë nga komentuesit në rrjetin social Facebook.

Ata e kanë akuzuar Abazin se po mbron votat e ardhura nga Serbia

“Per 3 ulse ne ne kuvend ju i sakrifikoni 42076 vota shqiptare.
Per mos frigoni 10 deputet serb i keni te pa prekur edhe pa ato 3100 vota”, kanw qenw disa nga komentet.

Ministrja rumune e Arsimit shkarkohet pas komenteve rreth vrasjes së një 15-vjeçareje

Periskopi.com Lajme

Të mërkurën e kaluar, 15-vjeçarja Aleskandra Macesanu u zhduk në perëndim të Bukureshtit ndërsa po bënte autostop për të shkuar në shtëpinë e saj në qytetin Karakal në Rumani. Më vonë ajo u gjet e vdekur.

Mirëpo, komentet pas kësaj ngjarje të ministres së Arsimit të Rumanisë, Ekaterina Andronescu në një televizion “se fëmijëve u mësohet që të mos hipin në makinë me të huaj” kanë ngjallur reagime të shumta.

Kryeministrja rumune Viorika Dancila e shkarkoi menjëherë ministren duke i konsideruar komentet si të papërgjegjshme, edhe pse sqaroi se ish-ministrja nuk kishte dashur të fajësonte prindërit e viktimës.

Ajo që e rëndoi më tepër situatën është fakti se 15-vjeçarja ndërsa po mbahej nga rrëmbyesit kishte arritur të telefononte tre herë shërbimin e emergjencës, por policia priti 19 orë para se të niste kërkimet në pronën ku ajo po mbahej.

Për adresimin e dobët të situatës u pushua nga puna shefi i policisë së vendit si dhe u dorëhoq edhe ministri i Brendshëm.

Për vrasjen e Macesanut u ndalua një 65-vjecar, i cili ka pranuar fajin por gjithashtu ka bërë të ditur se ka vrarë edhe një adoleshente tjetër që është zhdukur që në muajin prill.

Gazeta zviceriane pyet ndjekësit për Shaqirin, komente negative e me ironi

Periskopi.com Sporti

Gazeta më e madhe në Zvicër, Blick, ka shkëputur një pjesë nga intervista e fundit e Xherdan Shaqirit ku ai shprehet se meriton më shumë respekt pasi është edhe fitues i Ligës së Kampionëve me Bayern.

Për këtë mediumi zviceran ka pyetur online ndjekësit nëse meriton Shaqiri më shumë respekt apo jo.

Reagim i ndjekësve duket i pabesueshëm, komente negative me ironi të plotë ndaj një djaloshi që ka ngritur shumë vlerat e futbollit zvicerian, shkruan Periskopi.

Këto janë disa nga komentet e ndjekësve të Blick:

”Pse meriton ai më shumë respekt? Ai fiton shumë para e kur vjen të luaj për Zvicrën as himnin nuk di ta keëndoj.“
”Shaqiri që bën shqiponjën kërkon më shumë respekt?“.
”Çfarë respekti më shumë kërkon Shaqiri, askund nuk ka pasur karrierë të mireë, po te Zvicra çfarë ka bëreë“?
”Ai e ka humbur respektin tim që kur i erdhi në mendje të bëj shqiponjën“.
”Nga ne (njerëzit që jetojmë në male) nuk mund ti japim më shumë respekt“.
”Mos ndoshta duhet të vendosim një ditë feste kombëtare ku të vishemi të gjithë si Shaqiri?!“

E kështu si Xherdani ka dhe do të ketë edhe shumë futbollist të tjerë, që do zgjedhin një kombëtare ‘artificiale’, që pas një kohe do ofendohen dhe do refuzojnë kombëtaret e vendlindjeve të tyre./Periskopi/

Image may contain: 1 person, text