Modelja ruse: Putin u përpoq të më vriste me helm miu

Periskopi.com Showbiz

Një modele ruse pretendon se është targetuar nga Putin në Salisbury dhe se Kremlini dëshiron vdekjen e saj.

Anna Shapiro dhe bashkëshorti i saj, Alex King u sëmurën ndërsa po hanin darkë të dielën e kaluar në Prezzo.

30-vjeçarja tha se e kishte gjetur bashkëshortin të rrëzuar në tualetin e meshkujve me shkumë në gojë.

Alex po lufton me jetën e tij ndërsa raportohet se çiftit iu është dhënë helm miu.

Ndërsa modelja beson se është Putin prapa sulmit.

“Unë heq dorë nga Putin dhe vendi i familjes sime. Jam objektiv rus. Babai im ishte gjeneral në ushtrinë ruse dhe luajti me orkestrën ushtarake.”

Vendimi i saj për të denoncuar publikisht Putin ka shkaktuar zemërim tek familja e saj, përfshirë të atin që ka qen shef ushtarak në Rusi.

Shapiro tha se ka marrë telefonata kërcënuese nga babai i saj.

30-vjeçarja ka lindur në Rusi por u bë qytetare e Izraelit në vitin 2006 kundër dëshirës së familjes së saj.

Ajo u shpërngul në Londër në vitin 2008 ku u takua me Kinf dhe u martuan muajin e kaluar.

Shapiro raporton tha se inteligjenca ruse beson se është spiune.

Putin e bën mish-mash politikën me futbollin: Tifozët i kanë thyer stereotipet rreth Rusisë

Periskopi.com Botërori 2018

Tifozët e futbollit të cilët e kanë vizituar Rusinë për Kupën Botërore kanë ndryshuar imazhin e vendit përmes rrjeteve sociale, duke thyer shumë mite, tha Presidenti i Rusisë Vladimir Putin pasi u takua me disa nga yjet e futbollit në Kremlin.

“Të ashtuquajturit gazetarët qytetarë, këta njerëz të cilët punojnë nëpërmjet rrjeteve sociale, kanë kontribuuar në dekonstruktimin e shumë stereotipeve rreth Rusisë”, u shpreh Putin derisa u ul me legjendat e futbollit në Moskë.

Presidenti i FIFA Gianni Infantino, portieri legjendar i Danimarkës Peter Schmeichel dhe ish lojtari i kombëtares së Anglisë Rio Ferdinand ishin prezent në takim, në mesin e yjeve të tjerë të futbollit, raportoi “RT”, transmeton Periskopi.

“Ne të gjithë kemi ra në dashuri me Rusinë”, i thotë Infantino Putinit. Shefi i FIFA-s shtoi se të ftuarit kishin arritur të “zbulonin një vend që nuk e dinim” dhe se frika që disa ishin “duke u përpjekur për të na infektuar” ishte zhdukur.

Në fund Putin e ngrohu ambientin me shaka, duke pyetur “Kur të largohet shtypi, dëshironi ju, si ekspertë të klasit botëror, të më thuani opinionin tuaj kush do ta fitojë trofeun e Kupës Botërore?”./Periskopi/