Përveç sportit, Kroacia e Rusia ballafaqohen edhe në diplomaci, energjetikë e ekonomi

Periskopi.com Lajme

Kroacia dhe Rusia do të përballen në çerekfinale të Kupës Botërore, por Zagrebi dhe Moska duelojnë në shumë fusha, dhe jo vetëm në futboll.

Për Kroacinë, kjo është një mundësi për të përsëritur ose tejkaluar sukseset e Kampionatit Botëror që i kishte përjetuar në vitin 1998, kur ata përfunduan në vendin e tretë. Në gjysmëfinale, ata humbën nga Franca.

Hera e fundit që Rusia ishte në çerekfinale ishte 48 vite më parë, dhe ishte viti 1966 kur ata përfunduan në vendin katërt. Rusët kurrë nuk kanë fituar kundër kroatëve.

Megjithatë, futbolli është vetëm një element ku Moska dhe Zagrebi bashkëveprojnë në fusha tjera.

Diplomacia

Edhe pse Kroacia i ka vënë një paketë sanksionesh identike me anëtarët e tjerë të Bashkimit Evropian Rusisë, megjithatë ky fakt ka ndryshuar prej tetorit të vitit të kaluar.

Vladimir Putin e priti Presidenten kroate Kolin Grabar-Kitaroviq në Soçi, në një takim që ishte plot me emocione pozitive – sidomos të shprehura nga Grabar-Kitaroviq. Duke u përpjekur për të ndërtuar një marrëdhënie të veçantë me Putinin, presidentja kroate vazhdoi të uroi ndër të parat e udhëheqësve për fitoren e Putinit në zgjedhjet e fundit presidenciale, raportoi “b92”, transmeton Periskopi.

Ekonomia

Krenaria ekonomike kroate “Agrokor” vetëm disa ditë para se të luante ndeshja e çerekfinaleve të Kupës Botërore u bë ruse. Kreditorët e kësaj kompanie ranë dakord që Sberbank rusi dhe VTB Bank të marrin pothuajse 47 përqind të pronës së gjigandit të dështuar.

“Marrëveshja është ngulitur në faktin se bankat ruse nuk mund të arrijnë 50 përqind të pronësisë së Agrokor për çdo kontratë dhe ka një pengesë formale sepse Bashkimi Evropian ka sanksione kundër Rusisë”, u përpoq të zbuste pezmin në një intervistë për “Novi TV” për të qetësuar drejtorin e përgjithshëm të qeverisë kroate për Agrokor Fabris Perusko . Gjithsesi, është e qartë për të gjithë se rusët me 47 përqind janë deri diku faktori më i fuqishëm individual që do të përcaktojë të ardhmen e kompanisë.

Energjetika

Edhe pse gjithnjë e më shumë rusët vizitojnë bregun kroat, ishulli i Krk është interesant për një arsye tjetër. Projekti i ndërtimit të një terminali për transportimin e gazit tashmë është një projekt shumëvjeçar. Ideja që Evropa Juglindore, por edhe Bashkimi Evropian, përmes këtij terminali të marrin gazin që nuk është rus, nuk i pëlqen Moskës. Sa e rëndësishme është të paktën lirimi i pjesshëm i Evropës nga varësia e plotë nga gazi rus është edhe fakti se Presidenti i SHBA Donald Tramp ishte gjithashtu i shqetësuar për këtë çështje gjatë një takimi të shkurtër që kishte me presidentet korate, Kolinda Grabar-Kitaroviq.

Sporti

Asnjë vit nuk ka kaluar që nga ndeshja e fundit e madhe e Kroacisë dhe Rusisë – por në fushën e basketbollit. Në Kampionatin Europian në Turqi në vitin 2017, rusët në finalet e tetë në mënyrë bindëse mundën Kroatët 101: 78.

Pritjet e publikut janë ende të mëdha tani – analiza e performancës së ekipit kombëtar rus dhe admirimi i ekipit kombëtar kroat dominojnë mediat. Kjo është arsyeja pse emocionet – pozitive ose negative – do të jenë të forta./Periskopi/