Rrahimi i Stërllingëve shkund ballkanasit, kroatët të zhgënjyer – anglezët në ekstazë

Periskopi.com Sporti

Anglia ka kaluar në epërsi kundër Kroacisë, në ndeshjen e vlefshme për Grupin D në Euro 2020.

Calvin Philips me një top të bukur asistoi në zonë Raheem Sterlingun, i cili qëlloi cakun edhe pse jo ndoshta me goditjen më të pastër të mundshme – minuta e 57-të.

Shikoni golin më poshtë. /Periskopi.com/

VIDEO

Mbahen ballkanasit, Anglia ia dridh shtyllën Kroacisë por pjesa e parë mbyllet ashtu si filloi

Periskopi.com Sporti

Anglia e ka hapur Euro 2020 me një ndeshje kundër Kroacisë së papërshtatshme në kuadër të Grupit D.

Gareth Southgate theu një rekord 29-vjeçar të ‘Tre Luanëve’, teksa për herë të parë – që nga Euro 92 – në formacionin startues të Anglisë nuk ishte asnjë futbollist i Liverpoolit dhe Manchester Unitedit, shkruan Periskopi.

U duk se anglezët do të arrinin një fitore të lehtë në fillim të ndeshjes, teksa e filluan me një dominim total, madje duke goditur shtyllën qysh në minutën e gjashtë përmes Phil Fodenit.

Mirëpo, në vazhdim kroatët filluan të ndihen më komod në mbrojtje, gjithashtu edhe u munduan të krijojnë më shumë në sulm.

Sidoqoftë, nuk pati gola në 45 minutat e parë. /Periskopi.com/

Një rekord 29-vjeçar u thye në ndeshjen që është duke u zhvilluar mes Anglisë dhe Kroacisë

Periskopi.com Sporti

Anglia është duke luajtur kundër Kroacisë pa asnjë futbollist të Liverpoolit dhe Manchester Unitedit në formacionin bazë.

Kjo është hera e parë që ndodhë kjo që nga Euro 92, me ‘Tre Luanët’ që gjithmonë kanë pasur të paktën një lojtar të njërës nga këto dy klube në formacionin bazë deri sot, sipas ‘OptaJoe’, transmeton Periskopi.

Anglia kishte barazuar atë botë me Francën 0-0, kështu që Gareth Southgate do të shpresojë që vendimi i tij i guximshëm të shpaguhet kësaj radhe.

Emra si Marcus Rashford dhe Jordan Henderson janë lënë në bankën rezervë për anglezët sot. /Periskopi.com/

 

Giroud ia bën ‘natën e mirë’ Kroacisë që luftoi shumë – shënon për 4-2

Periskopi.com Uncategorized

Kombëtarja e Franca ka shënuar edhe golin e katërt kundër Kroacisë dhe tash po avancon 4-2.

Olivier Giroud është ai që ka shënuar së fundmi nga penalltia në minutën e 76-të.

Shikoni golin më poshtë. /Periskopi.com/

 

Francë-Kroaci: Vazhdon spektakli i golave, top objektivi i Man Unitedit rikthen epërsinë e francezëve

Periskopi.com Sporti

Franca ka rikthyer epërsinë kundër Kroacisë në Paris, teksa ka realizuar për 3-2 në minutën e 65-të.

Top objektivi i Manchester Unitedit, Upamecano ka realizuar me kokë për 3-2 në minutën e 65-të, pas një krosimi nga këndorja nga Antoine Griezmann.

Shikoni golin. /Periskopi.com/

 

Turpërohet keq mbrojtja franceze, ylli kroat driblon tre mbrojtës dhe barazon rezultatin

Periskopi.com Sporti

Kroacia nuk po lëshon pe kundër Francës në Paris, teksa ka barazuar rezultatin në 2-2 në ndeshjen e vlefshme për Ligën e Kombeve, shkruan Periskopi.

Matteo Kovacic është ai që ka asistuar për Brekalon, i cili pas një driblimi në mesin e tre mbrojtësve kundërshtarë, gjeti rrugën e golit në minutën e 55-të.

Shikoni golin në videon e mëposhtme. /Periskopi.com/

 

Portieri figurë tragjike për kroatët, Franca përmbysë në fund të pjesës së parë – shikoni autogolin

Periskopi.com Sporti

Nga disavantazhi 1-0, Franca e ka mbyllur pjesën e parë me epërsi 2-1 kundër Kroacisë.

Dy gola brenda dy minutave ia siguruan përmbysjen francezëve.

Goli i dytë u regjistrua si autogol nga portieri kroat, Livakovic, i cili devijoi topin në rrjetën e vetë pas një goditje të Anthony Martial nga afërsia në kohën shtesë të pjesës së parë.

Shikoni golin më poshtë. /Periskopi.com/

 

Griezmann ia ngulitë topin në rrjetë Kroacisë, aksion dhe gol fantastik

Periskopi.com Sporti

Franca ka barazuar rezultatin kundër Kroacisë përmes Antoine Griezmann, në ndeshjen e vlefshme për Ligën e Kombeve.

Sulmuesi i Barcelonës barazoi pas asistimit nga Anthony Martial në zonë, teksa nuk e pati shumë të vështirë ta devijonte topin në rrjetë në minutën e 43-të.

Shikoni golin në videon e mëposhtme. /Periskopi.com/

 

Kroacia dridh Francën midis Parisi, Lovren shënon gol brilant

Periskopi.com Sporti

Kroacia ka kaluar në epërsi si mysafire e Francës, në ndeshjen e vlefshme për Ligën e Kombeve.

Dejan Lovren ka realizuar në minutën e 16-të, duke qëlluar cakun me një goditje brilante, që erdhi pas një lëvizje fantastike për t’u liruar nga mbrojtësi kundërshtar.

Shikoni golin më poshtë. /Periskopi.com/

 

Francë-Kroaci është superndeshja e sontme: Këto janë formacionet zyrtare

Periskopi.com Sporti

Janë publikuar formacionet zyrtare të ndeshjes Francë – Kroaci, e vlefshme për Ligën A të Ligës së Kombeve.

Finalistët e Kupës së Botës 2018 tani luajnë në një kompeticion ndryshe, për të matur forcat.

Të dyja ekipet nuk patën përformanca të mira në ndeshjen e parë, pavarësisht se ‘Gjelat’ fituan ndaj Suedisë me rezultat minimal.

Ndeshja fillon në orën 20:45, ndërsa më poshtë mund t’i shihni formacionet zyrtare të të dyja skuadrave.

Kroacia hap kufijtë në përputhje me rekomandimet

Periskopi.com Lajme

Kufijtë e Kroacisë janë të hapura që prej këtij mëngjesi, dhe sipas këtij vendimi, shtetasve kroatë u lejohet të vijnë nga ose të shkojnë jashtë vendit në përputhje me rekomandimet e përgjithshme dhe të veçanta të Institutit të Shëndetit Publik.

Shtabi i krizës sqaroi se qytetarët e shteteve anëtare të BE-së dhe anëtarët e familjeve të tyre, si dhe qytetarët e vendeve të treta me qëndrim afatgjatë, kanë të drejtë të hyjnë në Kroaci kur për një gjë të tillë ekzistojnë arsye për biznes ose interesa ekonomike, transmetojnë mediat kroate.

Kroaci – regjistrohen 19 raste të reja me koronavirus

Periskopi.com Lajme

Në Kroaci, deri në orën 16.00 janë raportuar 254 raste të infektimit të virusit të koronës, 19 më shumë sesa këtë mëngjes, tha ministri i Shëndetësisë Villi Berosh.

“Ne jemi ende në pjesën ngjitëse të kurbës së epidemisë, e cila pritet,” tha Berosh në një konferencë shtypi pas një takimi të kreut të shtetit në Bibliotekën e Universitetit Kombëtar.

Ai tha se për një kohë të shkurtër sistemi i testimit nuk ishte në rregull për shkak të tërmetit të sotëm në Zagreb, por se tani po funksionon

Konfirmohet rasti i parë me koronavirus në Kroaci

Periskopi.com Lajme

Në Kroaci është konfirmuar rasti i parë me sëmundjen e koronavirusit të ri.

Këtë e bëri të ditur kryeministri, Andrej Plenkoviq, i cili saktësoi se i infektuari është një burrë i ri, gjendja e të cilit është stabile.

Raportohet se ai është i shtruar në Klinikën e Sëmundjeve Infektive “Dr. Fran Mihaljeviq” në Zagreb.

Mbi 2.600 njerëz kanë vdekur në Kinë nga ky virus, që u paraqit për herë të parë në provincën kineze të Hubeit.

Numri i rasteve të prekura në botë ka kaluar tashmë 80,000.

Shenjat kryesore të infektimit me koronavirus janë temperatura e lartë, kolla dhe vështirësitë në frymëmarrje.

Organizata Botërore e Shëndetësisë (OBSH) ka thënë të hënën se bota duhet të bëjë më shumë për t’u përgatitur për pandemi të mundshme.

OBSH-ja ka thënë se është ende herët që shpërthimi i koronavirusit të trajtohet si pandemi, por, sipas saj, vendet “duhet të jenë në fazën e përgatitjeve”.

Kroacia e qartë: Kosova i ka përmbushur kriteret për liberalizim

Periskopi.com Lajme

Çështja e liberalizimit të vizave për Kosovën duket sikur të jetë e harruar në BE, dhe pakkush e përmend në këtë kohë kur Bashkimi Evropian përballet me tema dhe sfida të tjera, nga buxheti shumëvjeçar e deri tek përpjekjet për të nxjerrë një vendim pozitiv për të nisur negociatat e anëtarësimit me Shqipërinë dhe Maqedoninë e Veriut. Edhe kur përmendet Kosova, kjo bëhet më shumë lidhur me nevojën e rifillimit, apo vazhdimit të dialogut me Serbinë, sesa me liberalizimin e vizave.

Ka një kohë që kur në BE është krijuar një status quo në të cilën Komisioni Evropian, Parlamenti Evropian dhe shumica e shteteve anëtare janë të mendimit se Kosova i ka përmbushur të gjitha kriteret e nevojshme dhe duhet të ketë liberalizim vizash, por në Këshill nuk ka mbështetje të duhur që ky liberalizim vërtet të ndodhë, shkruan sot “Koha Ditore”.

Gjatë kryesimit të Finlandës kjo temë nuk u gjet fare në rend të ditës, edhe pse Finlanda kishte një qëndrim shumë pozitiv dhe kishte vullnet ta bënte këtë. Porositë nga disa shtete ishin që të mos vendosej në rend dite, sepse do ta refuzonin e pastaj do të mund të shtyhej edhe më shumë procesi.

Pamundësia e BE-së për të liberalizuar vizat me Kosovën është bërë shkak i zhgënjimeve në Kosovë. Edhe presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi, nuk lë takim pa e përmendur këtë zhgënjim të kosovarëve dhe të kërkojë që më në fund liberalizimi të ndodhë.

Thaçi e bëri këtë edhe të dielën mbrëma në Bruksel, ku mori pjesë në një darkë pune të liderëve të institucioneve të reja të BE-së dhe atyre të vendeve të Ballkanit Perëndimor. Takimi ishte thirrur nga presidenti i Këshillit Evropian, Charles Michel, dhe në të morën pjesë edhe kryetarja e Komisionit Evropian, Ursula va nder Lyeyn, kryeministri i Kroacisë, Andrej Plenkoviq, dhe përfaqësuesi i lartë i BE-së për Politikë të Jashtme dhe Siguri, Josep Borrell…

Ja sa vota i shkuan Kolinda Grabar-Kitaroviqit nga Kosova

Periskopi.com Lajme

Sot është zhvilluar raundi i dytë i zgjedhjeve presidenciale në Kroaci.

Në këto zgjedhje të drejtë vota kanë pasur edhe shtetasit e Kroacisë që jetojnë dhe punojnë në Kosovë.

Nga Kosova kanë votuar gjithsejt 53 qytetarë.

Sipas rezultateve 31 vota kanë shkuar për Kolinda Grabar-Kitaroviq, e cila ka qenë presidente e deritanishme e Kroacisë.

Ndërsa 22 vota, iu dhanë fituesit të këtyre zgjedhjeve, ish-kryeministrit Zoran Milanoviq.

 

Kush është Zoran Milanoviq, presidenti i ri i Kroacisë

Periskopi.com Lajme

Zoran Milanoviç është fitues i raundit të dytë të zgjedhjeve për president në Kroaci, sipas exit pollit dhe sondazheve zyrtare, duke mposhtur presidenten e tanishme, Kolinda Grabar Kitaroviç.

Milanovic ka kohë që është pjesë e spektrit politik kroat. Ai është i lindur në vitin 1966 dhe ishte kryeministër i Kroacisë nga viti 2011 deri në vitin 2016. Atë kohë drejtonte Partinë Socialdemokrate(SDP), parti e qendrës së majtë. Ishte lider i opozitës dy herë, nga viti 2007 deri më 2011 dhe për disa muaj në vitin 2016.

Milanovic filloi karrierën në Ministrinë e Punëve të Jashtme të Kroacisë. Ai shërbeu si këshilltar i Misionit Kroat në Bashkimin Europian dhe NATO dhe ishte asistent i ministrit për punë të jashtme për çështje politike multilaterale.

Në vitin 2007, Milanovic u zgjodh president i SPD’së dhe formoi koalicionin me katër parti të qendrës së majtë, që fituan një mazhorancë të madhe në zgjedhjet parlamentare të vitit 2011.

Ai u bë kryeministër atë vit dhe udhëhoqi vendin drejt antarësimit në BE.

Kabineti i tij solli ndryshime në ligjet e taksave dhe filluan një sërë projektesh infrastrukturore. Ai njihet si përkrahës i të drejtave të komunitetit LGBT.

Shërbeu si kryeministër deri në vitin 2015. Milanovic deklaroi se do të tërhiqej nga politika pas humbjes befasuese në zgjedhje.

Ai filloi karrierën si këshilltar politik. Në këtë profesion ishte edhe si këshilltar i kryeministrit të Shqipërisë, Edi Rama.

Në qershor të vitit 2019 ai zyrtarizoi fushatën për zgjedhjet presidenciale në Kroaci me sloganin “Një president me karakter”. Programi i tij i takonte qendrës së majtë.

Ai mbështetej në statistikat e tij sa ishte kryeministër dhe premtoi luftim të korrupsionit. Kroacia tani po përballet me sfida të mëdha ekonomike dhe një eksod të rinisë së vendit. /Express/

 

Hoti: Kroacia ta shtyjë përpara liberalizimin e vizave për Kosovën

Periskopi.com Lajme

Presidenca e Këshillit të Bashkimit Evropian do të jetë në duart e Kroacisë deri në qershor të këtij viti. Lajmin më të mirë nga ky kryesim, njohësi i çështjeve ndërkombëtare, Afrim Hoti e sheh liberalizimin e vizave, për të cilën thotë se udhëheqja kroate duhet ta ketë prioritet kryesor.

“Duhet të jetë çështja e liberalizimit për faktin se tash në kuptimin formal ne kemi plotësuar kriteret dhe ajo që po e mban Kosovën pezull është çështja e mungesës së vullnetit politik. Mendoj se do duhej të ishte objektivë e parë e udhëheqjes kroate me Këshillin, sepse është për të ardhur keq dhe tashmë nuk mund të shihet vetëm nga prirja politike por ka edhe përmbajtje humanitare”.

Hoti ka thënë për Periskopin se Kroacia mund ta ndihmojë Kosovën edhe në çështje të tjera, nisur nga fakti se është e familjarizuar me problematikat me të cilat përballet Kosova.

“Kroacia tradicionalisht ka pasur raporte të mira me Kosovën dhe në veçanti është e informuar me problematikat me të cilat përballet Kosova, nisur nga raporti i veçantë që BE-ja ka me Kosovën dhe në veçanti çështjen, tashmë të tejzgjatur, çështjen e liberalizimit të vizave për Kosovën”.

“Është ndihmesa që Kroacia mund të jetë eventualisht në rifillimin e dialogut, në arritjen e marrëveshjes për normalizim mes raporteve Kosovë-Serbi”, ka shtuar Hoti.

E aplikimin e Kosovës në këtë këshill, ai nuk e lidh vetëm me raportet me Serbinë, por edhe me mosnjohjen nga 5 shtetet anëtare të BE-së.

“Problem më i madh se Serbia ekziston mosnjohja e 5 vendeve, anëtare të BE, që edhe sot e kësaj dite e mbajnë pezull integrimin e Kosovës kah BE-ja. Mungesa e këtyre 5 shteteve dhe raportet jo të normalizuara me Serbinë është binomi që prishë ose që nuk lë Kosovën të ecë më tutje. Ky binom lidhet mes vete sepse marrëveshja eventuale do të shërbente për njohje nga 5 shtetet anëtare”, ka thënë Hoti.

Liberalizimi i vizave brenda 6 muajve të parë të 2020-ës

Hoti ka thënë se nëse arrihet krijimi i Qeverisë dhe konsolidimi i institucioneve, Kosova mund ta ketë liberalizimin e vizave në 6 mujorin e parë të vitit 2020.

“Unë shoh mundësi që në gjysmën e parë të vitit në vijim nëse arrijmë ta formojmë qeverinë dhe t’i konsolidojmë institucionet tona dhe të tregojmë seriozitet, mendoj se mund ta marrim shumë shpejt liberalizimin e vizave”.

Çdo vonesë në sferën politike, Hoti thotë se e vonon edhe cështjen e integrimit dhe atë të liberalizimit.

“Hyrja në epokën zgjedhore jo vetëm  që do ketë konsekuenca por do vazhdojë të mbajë pezull cështjen e integrimit në përgijthësi dhe cështjen e liberalizimit të vizave.Nga 19 gushti e deri më sot e me gjasë edhe javët apo muajt në vijim kanë shërby si një suspendim i gjithë sistemit të integrimit që po e bën këtë proces të Kosovës shumë të komplikuar dhe të pakuptimtë”, përfundon Hoti./PERISKOPI/

 

 

 

​Thaçi uron Kroacinë për marrjen e kryesimit të radhës të Këshillit të BE’së

Periskopi.com Lajme

Presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi e ka uruar Kroacinë për marrjen e kryesimit të radhës së BE-së, duke pohuar se Zagrebi është zëri i Ballkanit në Bruksel.

Postimi i Thaçit në Facebook:

E uroj Kroacinë për marrjen e kryesimit të radhës të Këshillit të BE-së. Zagrebi është zëri i Ballkanit në Bruksel, prandaj i mirëpresim këta gjashtë muaj të ardhshëm. Zotimi i Kroacisë për të organizuar Samitin e Zagrebit në mes të BE-së dhe Ballkanit Perëndimor është një mundësi tjetër për të konfirmuar përkushtimin e tërë rajonit për t’u bërë pjesë e Bashkimit Evropian. Si Kosovë presim që edhe më zëshëm të kërkohet të përmirësohet padrejtësia që po na bëhet, duke mos marrë vendimin e merituar për heqjen e regjimit të vizave. Marrëdhënia me BE-në duhet të ndërtohet mbi besim dhe respekt të ndërsjellë. Ky pres të jetë mesazhi i Kroacisë për BE-në në këta muaj të kryesimit të Këshillit. HTH

Çka përfiton Kosova nga kryesimi i Kroacisë në BE

Periskopi.com Lajme

Presidenca e Këshillit të Bashkimit Evropian, nga data 1 janar deri më datën 30 qershor, do të jetë në duart e Kroacisë.

Sipas disa publikimeve të institutit EPIK, Kroacia në mandatin e saj në presidencën e këshillit të BE-së, pritet ti kushtojë vëmendje të veçantë për  zhvillimin e mëtutjeshëm të marrëdhënieve Kosovë-Serbi.

Kroacia merr kryesimin e Bashkimit Evropian

Periskopi.com Lajme

Kroacia nga sot merr kryesimin e Bashkimit Evropian, nga Finlanda.

Këtë ditë Zagrebi zyrtarisht e konsideron historike, duke pasur parasysh se ky është shteti i fundit që ka hyrë në BE, ndërsa tashmë ka detyrë serioze para vetes.

 

 

Kryeministri kroat Plenkoviq tashmë ditët në vijim do të jetë nikoqir dhe do të ketë takim me një numër të madh të udhëheqësve të institucioneve evropiane.

Nga 7 janari, dy ditë pas raundit të dytë të zgjedhjeve presidencialë. Pelnkoviq udhëton për në Paris në takim me presidentin francez Emanuel Makron.

Një prej temave të bisedave do të jetë zgjerimi i cili gjatë kryesimit kroat që do të jetë ndër prioritetet në agjendë.
Tre ditë më vonë në Zagreb vjen kryetari i Këshillit Evropian.

Më 16 janar, Plenkoviq niset për në Gjermani ku do të takohet me kancelaren Angela Merkel.

Pas Kroacisë, kryesimin me BE-në do ta marrë Gjermania, pas së cilës detyrën do ta marrin Portugalia pastaj Sllovenia.