Gjakova fiton betejën me COVID-19, asnjë i infektuar

Periskopi.com Lajme

Kryetari i Komunës, Ardian Gjini, ka mbajtur mbledhjen e rregullt me Shtabin e Emergjencave për COVID-19.

Në këtë takim u tha se aktualisht në këtë komunën nuk ka asnjë të infektuar me COVID-19, dhe për këtë fakt ai është shprehur mirënjohës ndaj të gjitha institucioneve dhe individëve të përfshirë në menaxhimin e këtij virusi.

Megjithatë, Shtabi i Emergjencave së bashku me Kryetarin Gjini apelojnë tek qytetarët e Gjakovës që të vazhdojnë të respektojnë rregullat, në mënyrë që shumë shpejtë të shpallim fitoren kundër pandemisë.

Ndërkohë, edhe Komuna e Gjakovës me të gjitha institucionet relevante do të vazhdojnë bashkëpunimin për ndërmarrjen e të gjitha masave për parandalimin e përhapjes së COVID-19.

Skandal në Veri: Kryetari i Zubin Potokut ia ngacmoi seksualisht motrën, e rrahin fort keq

Periskopi.com Lajme

Të premten që shkoi rreth orës 19:00 është rrahur rëndë dhe lënduar kryetari i komunës së Zubin Potokut Srdjan Vulovic.

Rrahja ka ndodhur në një kafiteri në fshatin Varage të Zubin Potokut. Vulovic është rrahur nga Milosh Cucovic-Grizli nga fshati Varage për shkak se kryetari i komunës Vuloviq e ka ngacmuar seksualisht motrën e Cucoviqit, Nevenën.

Vuloviq ishte me dy serb të Bosnjës të cilët dyshohet se Lista Serbe i ka ftuar për t’i frikësuar banorët serbë të Kosovës që mos të votojnë parti tjetër serbe në Kosovë, përveç Listës Serbe gjatë zgjedhjeve të 6 Tetorit. Sipas Televizionit Publik, (RTK) dy serbët e Bosnjës po qëndrojnë në Qendrën për Sport dhe Rekreacion në Liqenin e Ujmanit që është përuruar vitin e kaluar nga Vuçiq.

Policia e Kosovës që operon në atë pjesë nuk kanë guxuar ta paraqesin rastin edhe pse i tërë lokali ku ka ndodhur rrahja është demoluar tërësisht.

Ky rast dëshmon që Lista Serbe do të përdorë metodat e njëjta të frikësimit, shantazhit, dhunës psikike e edhe fizike për të frikësuar serbët e Kosovës në mënyrë që ata të mos mund të votojnë të lirë me 6 tetor.

Siç mund të shihet edhe nga rasti i fundit qytetarët serbë e kanë humbur durimin nga presioni i tmerrshëm i vazhdueshëm që iu bëhet atyre nga Lista Serbe e dirigjuar nga Beogradi zyrtarë.

 

 

Arrestohet kryetari i kësaj komune kufitare të Kosovës, dyshohet për kontrabandë

Periskopi.com Lajme

Eshtë ndaluar një kryetar komune i cili dyshohet se po bënte kontrabande cigaresht nëpërmjet kufirirt.

Eshte prangoset kryetari i komunës së Novo-Sellos, Boro Stojçev nën dyshim për kontrabandë cigaresh.

Ai është kapur mbrëmjen e djeshme së bashku me gruan dhe djalin e tij si dhe me një tjetër bashkëpunëtor.

Ndalimi i djeshëm është shoqëruar edhe me të shtëna armësh. Dyshohet se janë konfiskuar dy vetura të mbushura me cigare kontrabandë.