Haradinaj për mediat gjermane: Kosova nuk do të diskutojë për kufij dhe territore

Periskopi.com Lajme

Kryeministri i Kosovës, Ramush Haradinaj, në një intervistë për gazetarin nga Gjermania, Thmoas Roser, ka thënë se Kosova nuk do të diskutojë për kufi dhe territore.

“Në një intervistë dhënë gazetarit Thomas Roser, e publikuar në gazetat Die Presse, Stuttgarter Zeitung dhe Tageblatt, ndër të tjerash kam theksuar se Kosova nuk do të diskutojë për kufij dhe territore dhe se dialogu i udhëhequr nga BE do të duhej të çonte te një marrëveshje me Serbinë, përfshirë njohjen e Kosovës, por se ky rezultat nuk u arrit”.

“ Hapja e çështjes së kufijve nuk do të destabilizonte vetëm Kosovën, por të gjithë rajonin”, shkruan Haradinaj në Facebook.

 

 

Jakup Krasniqi kundër Albin Kurtit: Burgun për luftën nuk ia dëshiroj askujt

Periskopi.com Lajme

Historiani i mirënjohur Jakup Krasniqi, po vazhdon të shkruajë gjerë e gjatë në profilin e tij në Facebook për çështje të ndryshme. I fundit është ky mesazh ku shkruan për idenë e ndryshimit të kufijve. Duke goditur jo veç Presidencën e Kosovës por edhe gazetarë e shoqërinë civile, Krasniqi në këtë shkrim – në stilin e tij të njohur – nuk harron ta shesë veten si njeriu më i përsosur i politikës shqiptare.

Duke u viktimizuar herë-herë mes rreshtash, Krasniqi thotë se ua ‘falë të gjithë atyre që ia bënë të zezat pas shpine, përfshirë edhe PDK-në’, qe ai thotë se e ngriti, vetëm të ‘ruhet Kosova’.

Ndërkohë, përmend sërish farefisin e tij, si kontribuues në rrugën e Kosovës për liri e pavarësi në rreshtat ku nënkupton që meritat për lirinë e Kosovës të mos i marrin veç dy-tre emra.

Në fund fare, Krasniqi godet edhe kreun e VV’së Albin Kurtin, pasi mesazhit të këtij të fundit me titull: Shko Hashim. Krasniqi thotë se megjithë bëmat e pasluftës, burgun për luftën nuk ia dëshiron askujt.

Shkrimi i plotë i tij në FB:

SERBISË NUK MUND T’IA PLOTËSOJMË DËSHIRAT

I

Secili nga shqiptarët që ka kryer shkollën e mesme dhe ka pasur një sukses mesatar të merituar duhet ta dinë se Serbia në shekullin XIX e më pas, shqiptarëve ua ka marrë Shqipërinë e Toplicës me rreth 600 fshatra, pastaj Pazarin e Ri, Tutinin e se fundi edhe Kosovën Lindore (Preshevën, Bujanocin e Medvegjen). Një territor ky përafërsisht sa Republika e Kosovës dhe shqiptarët as edhe njëherë nuk ia kanë arritur që t’i normalizojnë marrëdhëniet me Serbinë.

Pas kësaj që u tha e që dihet mirë nga secili shqiptarë me mend në kokë e që nuk është pjesë e Presidencës së Kosovës, a ia vlen që ta qethim edhe më Kosovën për t’ia shuar apetitin Serbisë Lubi? Pastaj, kush mund të garantoi, se do të pushojnë apetitet serbe në Kosovë? Kush mund të garantoj se edhe Kisha serbe nuk do t’i shtroj kërkesat e sajë për ndonjë copë tjetër të Kosovës? Po Asociacioni i komunave me shumicë serbe në Kosovë, çka do të shënukë?

Pas të gjitha këtyre, a duhet të vazhdohet me parimet e Dokumentit të Ahtisarit? Me të gjitha këto shënukje a mund të qëndroj në këmbët e veta shteti i pavarur, sovran e demokratik i Kosovës? Pas gjithë këtyre qethjeve e përqethjeve? A do të vazhdojnë të kenë validitet parimet e Deklaratës se Grupit të Kontaktit (të 31 janarit 2006), se: nuk ka kthim para marsit të vitit 1999; se nuk ka bashkim me ndonjë shtet tjetër (mendohet në Shqipëri) dhe as me ndonjë pjesë të ndonjë shteti tjetër (mendohet në Maqedoninë Perëndimore). Nëse, Kosovës i merret një pjesë dhe ajo i bashkohet Serbisë, kjo është kthim para marsit 1999. Në një situatë të tillë, pse pjesa e mbetur mos të bashkohet me Shqipërinë dhe me shqiptarët e Maqedonisë Perëndimore?

Një bashkim i tillë i shqiptarëve i ka të gjitha gjasat e mundësit për të qenë shtet stabil, i zhvilluar dhe me siguri që do të garantonte edhe perspektivë për gjithë qytetaret e tij! Nëse bëhet kjo, ndoshta (???) ia vlen që Serbisë t’i plotësohet dëshira e parë, por jo asnjë tjetër. Madje, nëse Serbia nuk është e interesuar për normalizim të marrëdhënieve me Kosovën, pse ne ta kërkojmë ketë? Cili është faji ynë si komb në raport me Serbinë e serbët? A ne i paskam grabitur troje Serbisë? A ne ua paskam shkaktuar më se tri herë serbëve politika krimi e gjenocidi? Politikës kudo e sidomos politikës sonë i duhen njerëz me kurriz të fortë, njerëz të dijshëm, me integritet e dinjitet të veçantë.

Po të kishte krijuar shteti i Kosovës, Prokurori të shtetit, Prokurori i shtetit do të duhej të shpallte fletarrestim për të gjithë ata që janë vërë në shërbim të politikave shoviniste serbe! Dhe ketë farë të keqe e has si në politikë e po ashtu edhe në medie si zëdhënës të politikës e madje edhe në një pjesë të shoqërisë civile.

Pra, është koha e fundit që institucionet e shtetit, të cilët i ngarkon Kushtetuta për të mbrojtur sovranitetin dhe tërësinë territoriale të Republikës, të vihen në mbrojtje të Republikës!

II

Krejt në fund për atë që po flitet këtyre dite. Kushdo që donë t’i koncentroj meritat e gjeneratave në dy a tre veta, le ta bëjnë ketë, por ama le t’i marrin të gjitha meritat e përgjegjësitë, edhe meritën për t’ia shtuar disa kilometra katrore Kosovës. Nëse e bëni ketë, po ua fali gjithë shkallën e rrezikshmërisë time, të familjes e të farefisit tim, kuptohet vetëm atë të pas 10 qershorit 1998, kur e mora përgjegjësinë për të qenë njeriu i parë publik i SHP të Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës! Gjithashtu po ua fali edhe gjithë kontributin tim për ta bërë parti të parë PDK-në e cila po i mban në pushtet që sa vite edhe ata që ishin kundërshtarë politik të PDK-së. Edhe pse disa punuan shumë prapa shpinës sime! Po ama shtoni kilometrat e Kosovës e mos i zvogëloni ato kaq shpesh! Përndryshe mëreni edhe përgjegjësinë e zvogëlimit të territorit të Republikës së Kosovës! Dhe bëhuni burra e tregoni pse po e bëni gjithë ketë përpjekje për zvogëlim e Kosovës edhe ashtu të vogël! Tregoni, pse gjithë ketë zhburrnim në kohën kur kërkohet shumë guxim e vendosmëri! Koha është për të treguar integritet të nivelit të lartë! Mos e futni kokën nën zall si struci se rrezikut nuk i iket duke i mbyllur sytë, por duke i bërë ata katër!

Përkundër të gjithë këtyre gjërave, askujt e më bash askujt nuk ia dëshiroj burgun për luftën e bërë! Se e quaj punë të lig, kërcimin në fatkeqësi të tjetrit edhe kur ai është krejt i pa njohur për mua. Se jam shumë i bindur se askush nuk e meriton burgun për kohën e Luftës Çlirimtare! Pas lufta është këngë tjetër. Për atë le të merren institucionet përgjegjëse të kohës!

Mbetshi me shëndet!