U jepet lamtumira e fundit viktimave të tërmetit në Thumanë (VIDEO)

Periskopi.com Lajme

Në Thumanë sot po bëhen nderimet e fundit për familjet Cara, Vata dhe Greku, të cilat humbën jetën nga tërmeti që goditi Shqipërinë të martën më 26 nëntor, njofton Klan Kosova.

Në këtë ceremoni mortore janë familjarë dhe qytetarë të shumtë duke përfshirë edhe krerë shtetëror, kryeministri i Shqipërisë, Edi Rama, zëvendëskryeministri Erion Braçe, ministri i brendshëm Sander Lleshaj dhe ish-ministrja e arsimit, Lindita Nikolla.

https://www.facebook.com/KlanKosovaOfficial1/videos/587666535370185/

Sot i jepet lamtumira gazetares dhe poetes Burbuqe Rushiti

Periskopi.com Lajme

Sot i jepet lamtumira e fundit gazetares dhe poetes së njohur Burbuqe Rushiti.

Varrimi i të ndjerës bëhet në orën 18:00 në varrezat e qytetit në Prishtinë.

Rushiti ka punuar disa vjet në ish-Radio Televizionin e Prishtinës, në redaksinë e kulturës, ndërsa më pas ishte korrespondente e disa mediave në Turqi përfshirë edhe televizionin NTV.

Rushiti është autore e disa përmbledhjeve me poezi, ndërsa është marrë edhe me përkthime në prozë dhe në poezi, si dhe me kritikë letrare.

Asociacioni i Gazetarëve të Kosovës (AGK) përmes një komunikate për media ka shprehur ngushëllimet me rastin e ndarjes nga jeta të Burbuqe Rushitit.