“Britma” e italianëve nuk dëgjohet në Ligën e Kampionëve

Periskopi.com Sporti

Tri humbje për tri skuadrat italiane, të përfshira në ndeshjet e para të turit 1/16 finale të Champions League. Tri “KO” të ndryshëm, të cilët kanë pak a shumë mundësi për t’u rikuperuar në ndeshjet e kthimit, por gjithsesi ishin tri ndeshje, ku gjyqtarët ishin protagonistë.

Penalizimet kanë nisur një javë më parë, Porto-Juve: në fund të ndeshjes, 2-1 për luzitanianët, gjyqtari Del Çero Grande nuk e vlerëson kontaktin në zonë midis Zaidu dhe Kristiano Ronaldos si një penallti. Numri 7 i Juventusit proteston kot, Pirlo pas ndeshjes u shpreh: “Më duket se ishte një penallti e qartë, arbitri tha që ndeshja kishte mbaruar dhe nuk kishte nevojë për të rishikuar episodin në VAR”.

Lacio gjithashtu ndjehet e penalizuar, çka pasqyrohet në fjalët e Inzagit pas ndeshjes 1-4 në shtëpi kundër Bayern Mynihut: “Ajo që mund të them, është se ndoshta kishte edhe një penallti në favorin tonë”. Trajneri i referohet minutës së 18-të, kur këmba e djathtë e Boateng pengon të majtën e Milinkoviç-Saviç në zonë, por që ishte asgjë për gjyqtarin izraelit Grinfeld.

Në ndeshjen e djeshme, për Atalantën ndryshoi gjithçka pas 17 minutash, kur Freuler rrëzoi Mendin, para se të hynte në zonën e penalltisë. Gjyqtari gjerman Stieler nuk ngurron të nxjerrë kartonin e kuq dhe e le skuadrën bergamaske me 10 lojtarë në fushë. Zemërimi i trajnerit Gasperini nuk mungoi: “Gjyqtari nuk e dalloi një përplasje nga një faull i qëllimshëm”.

Ajo që të bën përshtypje është fakti, se në të tri rastet, gjyqtarët nuk u thirrën nga dhoma VAR-it për të shqyrtuar veprimet e kontestuara. Kjo edhe pse në Champions League përdorimi i teknologjisë është më pak i shpeshtë sesa ajo që jemi mësuar me Serie A. Ky është problemi.

Ky do të jetë formati i ri i Ligës së Kampionëve, finalja mbahet në New York

Periskopi.com Sporti

Finalja e Ligës së Kampionëve mund të mbahet në Nju Jork në riorganizimin dramatik të Uefa-s.

Shefat evropianë duan të bien dakord që modeli i ri me 36 skuadra për çmimin e tyre më të madh do të zgjasë për të paktën nëntë sezone nga 2024.

Presidenti Aleksander Ceferin zbuloi mundësinë e finales së Champions League që do të merret nga Evropa menjëherë pas zgjedhjes së tij në 2016.

Ai tha: “Unë mendoj se mund të jetë një ide në të ardhmen, por duhet të flasim për të.

“Për shembull, të shkosh nga Portugalia në Azerbajxhan është pothuajse e njëjtë sikur të shkosh në Nju Jork. Për tifozët nuk është problem. “

Ceferin më pas u largua nga ideja në një periudhë afatshkurtër dhe finalet e ardhshme do të ngjiten në Stamboll në Qershor, pasuar nga St Petersburg, Mynih dhe më pas Wembley në 2024.

Por kjo do të sinjalizojë fundin e Champions League në formatin e saj aktual.

Pavarësisht kundërshtimit nga ligat evropiane, përfshirë Premier League, Uefa është e vendosur të eci përpara me konceptin e saj të riformatuar.

Kjo do të shohë që 36 ekipe, me dy nga katër vendet shtesë të dhëna klubeve bazuar në ‘koeficientët historikë’.

Të gjitha ekipet do të luajnë dhjetë ndeshje kundër kundërshtarëve të parë për të krijuar një tryezë përfundimtare përmes të ashtuquajturit ‘sistemi zviceran’.

Tetë klubet më të mira do të kalojnë në fazën e eliminimit të 16-të të fundit nga e djathta, të bashkuar me fituesit e play-off-it duke përfshirë ato skuadra të renditura nga e nënta në të 24-tn.

Por Uefa e njeh nevojën për të ndryshuar strategjinë e saj të marketingut për të marrë më shumë sponsorë me vlerë të lartë.

Dhe tërheqja për tregun e ngarkuar me para të SHBA mund të jetë çelësi për zhbllokimin e miliona të ardhurave shtesë.

Tifozët amerikanë janë të dëshpëruar të shohin skuadrat më të mëdha të Evropës duke luajtur lojëra konkurruese në tokën e tyre dhe asnjë ndeshje nuk do të thotë më shumë sesa Finalja e Ligës së Kampionëve.

Kthimi i finales në një ngjarje vërtet globale, jo çdo sezon, por në baza të rastit, do të ishte një lëvizje e rëndësishme.

Kjo mund të shkaktojë gjithashtu një tërbim ofertash nga transmetuesit amerikanë për të drejtat televizive në xhevahirin e kurorës së futbollit evropian të klubeve.

Një person i futbollit amerikan i tha SunSport: “Ne kemi parë turma prej 100,000 ose më shumë për miqësoret para-sezonale që përfshijnë anët e mëdha evropiane këtu.

“Komercialisht ka kuptim në botë që Uefa ta eksplorojë këtë.”

Publikohet formacioni i javës i Ligës së Kampionëve – kjo është 11’tshja befasuese

Periskopi.com Sporti

Kanë përfunduar katër ndeshje në kuadër të fazës së eliminimit direkt në Ligën e Kampionëve.

 

Liverpool, PSG, Porto dhe Dortmund kanë fituar ndaj kundërshtarëve si Leipzig, Barcelona, Juventus dhe Sevilla.

Liga e Kampionëve ka publikuar formacionin më të mirë të javës, ku ndodhen plotë gjashtë yje të Liverpoolit.

Formacioni i javës: Alisson; Alexander-Arnold, Kabak, Robertson; Dahoud; Chiesa, Suso, Salah, Mane; Haaland, Mbappe.

UEFA publikon gjashtë golat e fazës së grupeve të LK, këtu mund të votoni

Periskopi.com Sporti

Me të përfunduar faza e grupeve e Ligës së Kampionëve për sezonin 2020-21, UEFA-ja ka publikuar gjashtë golat e nominuar për më të mirin.

Modriq (vs Shakhtar(, Kimmich (vs Lokomotiva), Suleymanov (vs Sevilla), Bruno Fernandes (vs Basaksehir), Griezmann (vs Barcelona) dhe Neymar (vs Basaksehir), janë golat e nominuar.

Në linkun më poshtë mund të votoni për golin më të mirë të fazës së grupeve. KETU

Këto janë datat kur zhvillohen ndeshjet e Ligës së Kampionëve

Periskopi.com Sporti

Është hedhur shorti i fazës së 1/8 të Ligës së Kampionëve për sezonin 2020/21.

Skuadrat kanë mësuar kundërshtarët derisa kryendeshja pritet të jetë ajo në mes të Barcelonës dhe PSG-së.

Ndeshjet e para do të luhen me 16/17/22/23 shkurt derisa ato të kthimit luhen me 9/10/16/17 mars.

UEFA më vonë do të publikoj orarin e saktë të ndeshjeve të kësaj faze.

Finalja e Ligës së Kampionëve do të zhvillohet në Stambol

Hidhet shorti i fazës së eliminimit direkt të Ligës së Kampionëve – këto janë çiftet

Periskopi.com Sporti

Është hedhur shorti i raundit eleminues në kuadër të garës me presitigjioze për klube në Evropë, Ligës së Kampionëve. Short ky që vuri në ballafaqim skuadrat me kompetitive të kësaj lige, shkruan Periskopi.

Shihni më poshtë të gjitha çiftet e dalluara nga vazot e shortit të hedhur sot.

Borussia Monchengladbach – Manchester City.

Lazio – Bayern Munich.

Atletico Madrid – Chelsea

Tjetër takim interesant do të jetë edhe Leipzig – Liverpool

Porto – Juventus

Barcelona –  PSG është një nga sfidat që do ta përbëjë ballafaqimin më të rëndësishëm të kësaj faze.

Sevilla FC – Borussia Dortmund.

Atalanta – Real Madrid.

Liga e Kampionëve: Pak orë na ndajnë nga shorti për fazën e eliminimit, këto janë rregullat

Periskopi.com Sporti

Javën që lam pas u përmbyll faza e grupeve në Champions Leage, ku tashmë kemi 16 klube të cilat në ‘ankth’ presin shortin e ditës së sotme për të mësuar kundërshtarin e radhës në fazëne e eliminimit direkt, shkruan Periskopi.

Hedhja e shortit bëhet në orën 12:00, në qytetin zviceran, Nyon, aty ku është edhe selia e shtëpisë së futbollit evropian.

Këto janë rregullat e shortit të garës me të spikatur për klube në botë.

Do të formohen dy vazo kryesore, në njërën do të përfshihen të gjitha klubet që kanë dalë të parët në klasifikimin e grupeve të mëparshme, ndërsa në vazon e dytë klubet e mbetura. Asnjë skuadër nuk mund të luajë kundër një ekipi nga i njëjti grup ose nga e njëjta ligë. /Periskopi

Mësohet data dhe ora e tërheqjes së shortit në Ligën e Kampionëve

Periskopi.com Sporti

Tashmë ka përfunduar faza e grupeve në Ligën e Kampionëve.

16 skuadra elitë të këtij kompeticioni kanë arritur që të kalojnë në fazën tjetër të garave

Kështu, shorti për fazën tjetër në Ligën e Kampionëve do të hedhet të hënën me 14 dhjetor duke filluar nga ora 12:00.

Ceremonia do të mbahet në selinë e UEFA-s në Nyon të Zvicrës.

Kujtojmë se ekipet nga i njëjti grup nuk mund të tërhiqen kundër njëri-tjetrit, gjithashtu nuk mund të tërhiqen klubet nga i njëjti shtet.

Tetë skuadrat që kanë siguruar kualifikimin tutje në Ligën e Kampionëve

Periskopi.com Sporti

Tashmë ka shkuar në tetë numri i skuadrave që kanë siguruar kualifikimin në fazën e nokautit në Ligën e Kampionëve, shkruan Insporti.

Pas Chelseat, Sevillës, Barcelonës, Juventusit, Manchester Cityt dhe Bayernit që e siguruan javën e kaluar, listës iu janë bashkuar edhe Liverpool dhe Porto.

Liverpool mposhti Ajaxin në sfidën e sontme për ta garantuar pozitën e parë, kurse Porto barazoi me Cityn, mirëpo Olympiakos u mposht nga Marseille.

Kanë mbetur edhe tetë skuadra për t’u konfirmuar nesër dhe javën e ardhshme, të cilat do sigurojnë biletën për fazën tjetër të Ligës së Kampionëve.

Përfundojnë takimet e sontme të Ligës së Kampioneve, këto janë rezultatet

Periskopi.com Sporti

Kanë përfunduar takimet e sontme te grupeve F, G dhe H të cilat u zhvilluan në kuadër të xhiros së katërt të Ligës së Kampionëve, takime këto që përcaktuan se cili nga ekipet kalon në raundin tjetër të kësaj Lige, transmeton Periskopi.

Ashtu edhe sic është pritur ekipi i Barcelonës ka arritur të fitojë bindshëm ndaj ekipit ukrainas, Dinamo Kiev, me rezultat 0:4.

Një fitore bindëse e ka marrë edhe Dortmundi, të cilët fituan me rezultat 3:0 ndaj klubit bleg, Culb Brugge.
Golat për ‘verdhezinjtë’ i gjetën Haalandi dhe Jadon Sancho.

Në anën tjetër Juventusi arriti ta mposhtë ekipin hungarez, Ferencvaros, ku krejt në minutat e fundit të ndeshjes golin e epërsisë e shënoi spanjolli, Morata.

Fitore morën edhe Manchester Unitedi, Lazio e PSG.

Chelsea, Barcelona, Juventusi dhe Sevilla kanë siguruar kalimin në raundin tjetër të Ligës së Kampionëve.

Shihni rezultatet e të gjitha ndeshjeve më poshtë. /Periskopi

 

 

​Këto janë ekipet që mund të kalojnë grupet këtë javë në Ligën e Kampionëve

Periskopi.com Sporti

Kjo javë do të jetë e pasur me futboll, ku në program për ditën e martë dhe të mërkurë do të jenë xhirot e javës së katërt në kuadër të Ligës së Kampionëve.

Disa nga ekipet që mund ta rezervojnë biletën për kualifikime si 16 më të mirat janë Juventusi, Liverpooli, Barcelona, Chelsea, Bayern Munich, Manchester City dhe Sevilla.

Juventusi mund të kualifikohet nëse fiton kundër Ferencvaros dhe Dynamo Kyiv dështon të fitojë kundër Barcelonës.

Liverpooli do të kualifikohet tutje me një fitore kundër Atalantas.

Barcelona mund të kualifikohet me një fitore kundër Dynamo Kyiv ose edhe me një barazim nëse Juventusi e mposhtë Ferencvarosin.

Chelsea do të kualifikohet me një fitore kundër Rennes dhe Krasnodar dështon të fitojë kundër Sevillas.

Bayern Munich kualifikohet tutje me një fitore kundër Salzburgut.

Manchester City kualifikohet tutje me një fitore kundër Olympiacos.

Sevilla mund të kualifikohet me një fitore kundër Krasnodar dhe Rennes dështon të fitojë kundër Chelseat.

​Nesër rikthehet Liga e Kampionëve, këto janë ndeshjet që zhvillohen

Periskopi.com Sporti

Me përfundimin e ndeshjeve ndërkombëtare për kualifikimet në Kampionatin Evropian, tani janë rikthyer ndeshjet e futbollit në nivel klubesh.

Nesër, në program janë ndeshjet e garës më prestigjoze evropiane, Ligës së Kampionëve, ku do të zhvillohen ndeshjet nga rrethi i katërt i fazës së grupeve të këtij kompeticioni.

Do të zhvillohen duelet nga grupe E, F, G dhe H.

GRUPI E:

Krasnodar – Sevilla

Rennes – Chelsea

GRUPI F:

Dortmund – Club Brugge

Lazio – Zenit

GRUPI G:

Dinamo Kyiv – Barcelona

Juventus – Farencvares

GRUPI H:

Manchester United – Basaksehir

PSG – RB Leipzig

Këto janë ndeshjet e sotme të Ligës së Kampionëve

Periskopi.com Sporti

Edhe e mërkurja e sotme është e rezervuar për ndeshjet e radhës që luhen në kuadër të fazës së grupeve të Ligës së Kampionëve, shkruan Periskopi.

Me fillim nga ora 21:00 do të mund të ndiqni përballjet mes Chelseat dhe Rennes në kuadër të Grupit E, Barcelonas dhe Dynamo Kyivit, ndeshje kjo në Grupin G dhe ndeshja e fundit mes RB Leipzig dhe Paris Saint-Germain në kuadër të Grupit H,.

Këto do të jenë ndeshjet e tjera të programit të sotëm.

 

​Liga e Kampionëve, ja rezultatet e të gjitha ndeshjeve të sontme

Periskopi.com Sporti

Kanë përfunduar takimet e fazës së grupeve, përkatësisht të grupeve A, B, dhe C, D, në kuadër të javës së tretë të garës më prestigjioze për klube në kontinentin e vjetër, Ligës së Kampionëve, shkruan Periskopi.

Nata e sontme e kësaj gare është një nga netët ku janë regjistruar më së shumti gola, e ku në këtë kuadër spikati takimi në Bergamo midis skuadrës italiane, Atalanta dhe 7 herë kampionit të Evropës, Liverpoolit, ku këta të fundit korren një fitore të thellë ndaj vendasëve. Plot pesë gola realizuan ‘të kuqtë’, ku autor i tre nga ta ishte portugezi, Jota.

Kurse derbi i kësaj mrëmje midis Reali dhe Interit, i takoi spanjollëve, të cilët realizuan një fitore të vështirë.

Befasia e kësaj nate ka qene skuadra austriake, Salzburg, të cilët sonte disa herë kanë vendosur në vështirësi kampionin aktual të Evropës, Bayern Munich, anipsë në fund bavarezët ia dolën të fitojnë me rezultat 2:6

Ja tabela me rezultate. /Periskopi

 

Mbyllen ndeshjet e sontme të Ligës së Kampionëve – ja rezultatet

Periskopi.com Sporti

Skuadra katalonase, Barcelona, ka shënuar triumf kundër hungarezëve Ferencvaros, në takimin inagurues në kuadër të edicionit të ri të Ligës së Kampionëve, shkruan Periskopi.

Sulmet e furishme të blaugranëve rezultuan frytëdhënëse tek në minutën e 27-të, kur legjend a e futbollit botëror, argjentinasi, Lionel Messi e konkretizoi në gol penalltinë.

Blaugranët arritën ta mbyllin ndeshjen me 5 gola, përkundër mysafirëve hungarez qe shënuan vetëm një here.

Fitore poashtu ka korrur edhe skuadra angleze, Manchester United, e cila sonte ishte mysafire në Paris tek skuadra e PSG, ndaj së cilës fitoi me rezultat minimal 1:2.

Befasia e mbërmjes ishin skuadra italiane, Lazio të cilët mposhtën Borusia Dortmundin me rezultat 3:1.

Kujtojmë se, kjo është hera e parë që Lazio rikthehet në Ligën e Kampionëve që nga edicioni 2007/08 ndërsa Dortmundi paraqitet për të pestën radhazi në këtë kompeticion.

Kurse, Chelsea dhe Sevilla u ndanë në paqe, pasi nuk pati gol nga asnjëra skuadër.

Shihni rezultatet më poshtë. /PEriskopi

Rikthehet Liga e Kampionëve, Muriqi mund të debutojë

Periskopi.com Sporti

Liga më prestigjioze e futbollit në Evropë, Liga e Kampionëve, rikthehet në program ditën e nesërme (e martë).

Sulmuesi i Përfaqësueses së Kosovës, Vedat Muriqi, mund të bëjë debutimin e tij në Ligën e Kampionëve me fanellën e klubit italian, SS Lazio.

Lazio do të zhvillojë ndeshjen në shtëpi kundër Borussia Dortmund. Muriqi në fundjavën që shkoi bëri debutimin e tij zyrtar në Serie A, në humbjen e Lazios në udhëtim ndaj Sampdorias me rezultat 3:0.

Një tjetër futbollist shqiptar mund të bëjë debutimin në Ligën e Kampionëve. Reprezentuesi i Shqipërisë, Myrto Uzuni me skuadrën e tij hungareze Ferencvaros do të përballet ndaj gjigantit evropian, Barcelona.

Sulmuesi shqiptar ishte vendimtar në kualifikimin e kampionit hungarez në fazën e grupeve, duke shënuar gol në ndeshjet vendimtare.

 

Pa dyshim, njëra nga ndeshjet më interesante zhvillohet në kryeqytetin francez, ku Paris Saint Germaini e pret në “Parkun e Princave” klubin anglez Manchester Unitedit.

Po ashtu në të njëjtën ditë zhvillohet edhe ndeshja ndërmjet Chelseas dhe Sevillas.

Në anën tjetër, Juventusi është mysafir i skuadrës së Dynamo Kyivit.

Këto janë të gjitha ndeshjet e Ligës së Kampionëve për ditën e nesërme:

Image

Këta janë triumfuesit e Ligës së Kampionëve ndër vite (1955 deri më sot)

Periskopi.com Sporti

Mbrëmë u luajt finalja e Ligës së Kampionëve, ku skuadra gjermane Bayern Munich, u shpallë për të 6-tën herë kampion i kësaj gare. Por ja si ishte në fillet e saj kjo garë, kthehemi pak në historikun e saj.

Liga e Kampionëve është kompeticioni më prestigjioz i futbollit për klube i organizuar nga UEFA.

Anipse orgjina e organizmit të këtij kompeticoni  është në vitin 1955, ndonëse me pak ndryshime, kjo garë deri në vitin 1992 operoi e mbështetur në formatin e saj burimor.

Liga e Kampionëve quhej Kupa e Evropës dhe ishte konceptuar asisoj ku të drejtë pjesëmarrjeje kishin vetëm skuadrat që kishin dalë kampione kombëtare dhe funksiononte me sistemin nokdaun.

Kurse në vitin 1992 organizatori ndërmori një varg ndryshimesh, ku në kuadër të saj u përfshi edhe emërtimi i garës. Kjo ligë mori emërtimin aktual në vitin 1992, ku krahas kësaj u shtua edhe faza e grupeve, duke ia mundësuar pjesëmarrjen edhe skuadrave që s’kishin dalë kampione në shtetin përkatës.

Fitues të Ligës janë 22 klube, ku 12 prej të cilave e kanë fituar atë më shumë se një herë.

Real Madridi është klubi më i suksesshëm në historinë e kompeticionit, pasi e ka fituar atë 13 herë, përfshirë edhe trofetë në edicionet e para.

Përiskopi ua prezanton klubet që ndër vite kanë qenë triumfuse në këtë garë.

 

Gabimi i tmerrshëm i gazetares italiane për Ligën e Kampionëve, bëhet ‘gazi i botës’

Periskopi.com Sporti

Në lajmin e gazetares, thuhej se Juventus është përzgjdhur nga UEFA, për të zëvendësuar Atletico Madrid. Gafa e saj ka bërë xhiron e rrjetit, ndërsa komentuesit nuk e kanë falur.

“Sa duhet të qesh? Po pyes?”, ishte njëri nga komentet poshtë postimit.

Juventus u eleminua nga Lyon pavarësisht fitores 2-1 në ndeshjen e kthimit. Me rezultatin e përgjithshëm 2-2 kaluan francezët, për shkak të golit të shënuar në fushën kundërshtare. Ndërkohë përsa i përket Atletico Madrid, dy lojtarët me COVID-19 nuk do të udhëtojnë drejt Lisbonës, ndërsa UEFA ka dhënë dritën jeshile për zhvillimin e sfidës ndaj Leipzig.

Liga e Kampionëve, kjo ‘utopi’ për shumë gjigantë të futbollit botëror

Periskopi.com Sporti

Kupa e Botës mund të jetë ende ngjarja më e njohur në kalendarin jo vetëm të futbollit, por të mbarë sportit. Por që prej shumë kohësh – përsa i përket cilësisë dhe spektaklit është Liga e Kampionëve ajo që e mbanë primatin pothuajse në raport më çdo ngjarje tjetër sportive, shkruan Periskopi.

Liga e Kampionëve çdo herë e më shumë po e fiton reputacionin e garës më të aspiruar nga çdo futbollistë. Megjithatë, shumë lojtarë të klasit të lartë nuk e kanë arritur ta përmbushin aspiratën e tyre për ta fituar trofeun e kësaj gare.

Periskopi ka shkëputur vetëm disa nga emrat e atyre që nuk patën fatin të jenë lauratë të çmimit në ngjarjen më prestigjioze për klube, Ligës së Kampionëve.

GEORGE WEAH

Golashënuesi më i mirë në Ligën e Kampionëvë në vitin 1994/ 1995, George Weah nuk ia doli ta shpëtonte skuadrën e tij PSG-në nga debakli i AC Milanit. Rossonerët u mahnitën me aftësitë e liberianit, dhe në atë verë e transferuan në San Siro.

Fatkeqsisht kur, George Weah erdhi në Milano, yjet e tjera të klubit kishin nisur të veniteshin, rrjedhimisht klubi po përjetonte një krizë të arriturash.

GABRIEL BATISTUTA

Sulmuesi argjentinas, Gabriel Batistuta me siguri do të kishte pasur një shansë më të mirë për të fituar Ligën e Kampionëve nëse ai do të largohej nga Fiorentina më herët se viti 2000, deri në atë kohë ai ishte 31 vjeçar. Por argjentinasi mbeti besnik ndaj La Viola pavarësisht faktit se ata u mjaftuan vetëm me pjesëmarrje në garën më të madhe per klube, Champions League.

Kur u largua përfundimisht nga Firence, Batistuta kaloi tre stinorë te klubi i Romës duke fituar Scudetto së bashku me shokët e tjerë Francesco Tottin dhe Vincenzo Montella në vitin 2000/01.

Ai luajti në Ligën e Kampionëve në secilën nga dy sezonet në vijim, por klubi kryeqytetas nuk arriti asnjeherë të ngadhnjejë në këtë garë.

ERIC CANTONA

Katalizatori që qëndron pas suksesit të Manchester United në vitet 1990, francezi Cantona,  tashmë kishte ‘varur çizmet e tij’ në kohën kur Alex Ferguson më në fund trimfoi ne ligën e Kampionëve në vitin 1999. Asokohe francezi kishte mbushur 33 vjet dhe nuk ishte më pjesë e futbollit aktiv kur ish- klubi i tij, United mundi skuadrën e Bayern Munich në ‘Camp Nou’, në vitin 1999.

RUUD VAN NISTELROOY

Me 56 gola në Ligën e Kampionëve, Van Nistelrooy është lojtari me rezultatin më të lartë që kurrë nuk e ka fituar turneun e Ligës së Kampionëve. Poashtu holandezi ka qenë golashënuaesi më i mirë në turne  në tri raste të ndryshme.

Sulmuesi iu bashkua Manchester United dy vjet pas triumfit historik të vitit 1999, dhe la dy sezone para fitores së tyre të radhës. Ai gjithashu nuk ia doli të ketë të arritura për katër vite sa qëndroi në Real Madrid dhe në Manchester. Skuadrat përkatëse fituan trofe menjëherë pas largimit të tij nga to.

DENNIS BERGKAMP

Ndeshja e fundit  e Arsenalit para daljes në pension të Bergkamp ishte finalja e Ligës së Kampionëve 2006,  në humbjen e topçinjve nga Barcelona.

Bergkamp ishte në përbërje të Ajaxit dhe Interit, me të cilët fitoi Kupën e UEFA-s, përkatësisht në vitin 1992 dhe 1994. Sidoqoftë, çmimi më i madh i kontinentit u tregua i paprekshëm për një vigan të futbollit siç ishte Bergkamp.

ZLATAN IBRAHIMOVIC

Suedezi mbanë rekordin e padëshiruar, duke bërë më shumë paraqitje në Ligën e kampionëve (124) pa e ngritur kurrë trofeun.

BUFFON

Në vitin 2001 nënshkruajti nga Parma për një shumë rekord botëror për një portier, Buffon hynë në listën me më së shumti paraqitje për skuadrën e Juventusit.

Portieri ishte në portën e ‘gabuar’ në tri finale me gjigantët torinezë, kur këta të fundit u mposhten nga Milani në (2003),  Barcelona ( 2015) dhe se fundi nga Reali Madrid (2017).

RONALDO

Emnaku i tij Cristiano Ronaldo ka pesë me medalje të fituara në kuadër të kësaj gare, por braziliani Ronaldo kurrë nuk e fitoi Ligën e Kampionëve pavarësisht se luajti për disa nga klubet më të shquara në Evropë.

Ai u zgjodh lojtari më i mirë në botë në vitin 1997 dhe 2002 nuk u arriti kurrë ta fitojë çmimin më të mirë per klube. Për më tepër, ai kurrë nuk luajti në një finale të Champions League, megjithatë ai mbetet Ronaldo.

Këtë listë të ‘dështakëve’ të kësaj gare, e përbëjne edhe emra si Kampioni i Botës nga viti 1990 dhe, njëherit fituesi i ‘Topit të Artë’ nga ai vit, legjenda gjermane, Loter Matheus; Fituesi tjetër i ‘Topit të Artë’ i vitit 1995, italiani Roberto Baggio. Legjenda e sulmit anglez, Alan Shearer dhe shumë e shumë emra e gjigantë të futbollit botëror. /Periskopi

 

 

Shumë afër Liga e Kampionëve dhe ajo e Evropës, lojtarët në fushë me fanela të reja

Periskopi.com Sporti

Të gjitha skuadrat që do të impenjohen këtë muaj në kompeticionet e UEFA-s do të kenë fanela me një ndryshim të ri.

Nëpërmjet një komunikate zyrtare, institucioni përfaqësues i futbollit europian raporton se në uniformat e futbollistëve do të shkruhet “Faleminderit!”.

E gjitha kjo bëhet në kuadrin e fushatës sensibilizuese me të gjithë punonjësit e shërbimit shëndetësor, sanitar, etj që po përballen prej muajsh të tërë me koronavirusin.

Në këtë periudhë dramatike për njerëzimin mjekët janë heronjtë kryesorë që po luftojnë për shpëtimin e jetës së shumë njerëzve dhe futbolli ka vendosur t’i falenderojë për të gjithë sakrificat e bëra.