​Luksemburgu planifikon të testojë gjithë popullatën

Periskopi.com Lajme

Pas Andorrës, Luksemburgu bëhet shteti i dytë evropian që njofton për testimin e gjithë qytetarëve në luftën kundër përhapjes së COVID-19.

Testet do të jenë vullnetare, dhe ata që jetojnë përtej kufirit në Gjermani, Francë dhe Belgjikë do të jenë në gjendje të testohen dhe të vijnë për të punuar në Luksemburg.

Rreth 8500 nxënës dhe mësues do të testohen para se shkollat të hapen më 4 maj.

Të paktën 20 mijë teste mund të bëhen çdo ditë, thanë autoritetet e Luksemburgut, vend ky me rreth 600 mijë banorë.

“Ne synojmë të testojmë tërë popullatën, disa herë dhe më shumë,” vunë dukje autoritetet, duke shtuar se testet mund të bëhet në një kohë relativisht të shkurtër duke pasur parasysh se bëhet fjalë për një vend tët vogël.

Sipas masave aktuale, banorët mund të shkojnë vetëm te mjeku, në punë dhe dyqane.

Luksemburgu ka 3.729 të infektuar dhe 88 vdekje. Dje, një tjetër shtet i vogël evropian, Andorra bëri të ditur planet për testimin e të gjithë 77 mijë banorëve të saj, transmeton KosovaPress.

Kosova deklason Luksemburgun

Periskopi.com Sporti

Përfaqësuesja e Kosovës në basketboll ka shënuar fitore bindëse ndaj Lukezmburgut me rezultat 109:88, në ndeshjen e vlefshme për parakualifikimet në Eurobasket 2021.

Dardan Berisha me 32 pikë ishte më efikasi në fitoren e Kosovës, ndërsa me lojë të mirë u dalluan edhe Divine Myles (23), Mikaile Tmusic (22) e Fisnik Rugova me 14 pikë, transmeton Periskopi.

Në anën tjetër, te Luksemburgu pikë dyshifrore patën Oliver Vujakovic (19) e Thomas Grun e Alex Laurent, të cilët ndeshjen e përfunduan me nga 16 pikë të shënuara.

“Dardanët” gjatë gjithë kohës ishin më të mirë dhe fitorja e tyre nuk u rrezikua për asnjë moment, fitore e cila ende “i mban në lojë” për kualifikim. /Periskopi.com/

Kosova-Luksemburgu, këto janë çmimet e biletave

Periskopi.com Sporti

Kombëtarja e Kosovës në basketboll nesër do të luajë ndeshjen e radhës parakualifikuese për EURO2021.

Në Pallatin e Rinisë në Prishtinë, Kosova do të luajë ndaj Luksemburgut, transmeton Periskopi.

Tashmë FBK ka bërë edhe njoftim zyrtar lidhur me biletat e kësaj ndeshje.Ato do të mund t’i bleni me çmim 2 euro, nga ora 12:00 nesër afër Neëbornit.

Njoftimi: Biletat për ndeshjen Kosovë – Luksemburg mund t’i bleni nesër nga ora 12:00 te Neëborni.Çmimi i një bilete është 2€. /Periskopi.com/

Për shkak të kushteve të dobëta në “Minatori”, Kosova detyrohet të luajë kundër Luksemburgut në Prishtinë

Periskopi.com Sporti

Ndeshja Kosova-Luksemburgu më 14 Gusht 2019 në kuadër të parakualifikimeve për Eurobasket 2021 do të zhvillohet në Prishtinë.

Ndeshja do të luhet në palestrën e vogël të Pallatit të Rinisë dhe Sporteve në Prishtinë duke filluar nga ora 20:30.

Një vendim të tillë Federata e Basketbollit të Kosovës e ka marr pas sugjerimeve të FIBA-s të marra menjeherë pas ndeshjes së luajtur të mërkurën mbrëma në palestrën “Minatori” në Mitrovicë.

Në ndeshjen Kosova – Britania e Madhe për shkak të ngarkesës së madhe të rrymës është ndalë semafori, që ka shkaktuar më pas edhe probleme të tjera teknike dhe organizative dhe kjo ka bërë që ndeshja të ndërpritet.

Federata e Basketbollit të Kosovës e falënderoi qytetin e Mitrovicës dhe KB Trepçën për gatishmërinë që e kanë treguar në ndihmën organizative të këtyre ndeshjeve. /Periskopi.com/

Ndërhyrje horror: A është ky faulli më i keq në historinë e futbollit?

Periskopi.com Sporti

Në mesin e korrikut shumica e klubeve fillojnë të kthehen në ritimin e tyre duke u përgaditur për fillimin e sezonit të ri.

Por për shumë skuadra të Evropës sezoni 2018-2019 ende nuk ka filluar.

Për skuadra të nivelit që luftojnë për një vend në Ligën e Kampionëve, një ndeshje e zhvilluar në Hungari të martën është parë një nga ndërhyrjet më të këqija në historinë e futbollit, raportoi “DailyMail”, transmeton Periskopi.

Bryan Melisse i skuadrës F91 Dudelange ka bërë një ndërhyrje të tmerrshme duke u ndëshkuar me karton të kuq pas një përpalsje të stilit kung fu në drejtim të lojtarit të Videotonit, Mate Patkai.

Skuadra nga Luksemburgu e humbi ndeshjen 2-1 në Hungari, duke u diskualifikuar nga faza fillestare.

Askush nuk u surprizua kur referi e ndëshkoi atë me karton të kuq pas ndërhyrjes së egër.

Incidenti i shkaktuar të kujton ndërhyrjen e famshme të stilit karate nga Nigel de Jong kundër Xabi Alonson në finalen e Kupës Botërore të vitit 2010./Periskopi/

Bryan Melisse catches Mate Patkai with a double-pronged drop-kick style tackle

The F91 Dudelange defender was making a clearance before following through on an opponent

The Frenchman shapes to collide straight into the midriff of his Hungarian opposite number

The Frenchman shapes to collide straight into the midriff of his Hungarian opposite number

The incident happened in stoppage time as the Luxembourg side were beaten by Videoton

The referee marched over towards Melisse and brandished a straight red card for the tackle

Melisse was berated as he made his way off the pitch in the Champions League qualifier