Ja çfarë premton trajneri gjerman i Prishtinës, nëse shpallen kampion

Trajneri i Prishtinës, Lutz Lindemann ka dhënë një premtim interesant.

Periskopi.com Sporti

Trajneri gjerman ka premtuar se nëse ekipi i tij do të shpallet kampion në Vala Super Ligë, se ai do të pastrojë statujën e Bill Clinton në Prishtinë.

Aktualisht skuadra nga kryeqyteti kosovar është në vendin e dytë, dy pikë prapa Trepça’89, ndërsa premtimi i Lindemann është tejet interesant.

“Kur të kualifikohemi në Ligën e Kampionëve, unë personalisht do ta pastroj statujën e Bill Clintonit në Prishtinë”, tha Lindemann për Berlliner Kurier. /Periskopi.com/

Futbolli kosovar ka të ardhme

Trajneri i ri i FC Prishtinës, Lutz Lindemann, i cili njëkohësisht po e kryen me sukses edhe rolin e drejtorit sportiv të klubit, beson se futbolli kosovar ka të ardhme të ndritur.

Periskopi.com Sporti

Ai e ka marrë postin e drejtorit që nga korriku i këtij viti, ndërsa thotë se ka vërejtur talente në çdo skuadër, shkruan sot gazeta Zëri.

Për këtë ai është i bindur se në të ardhmen futbolli kosovar do të përparojë dhe se lojtarët mund të depërtojnë në skuadrat e njohura evropiane.

“Në çdo ekip kam parë talente të shumtë dhe shumë të mirë. Në vitet më tutje, nëse shkojnë dhe përmirësohen gjërat negative që janë këtu, jam i sigurt se disa talente të Kosovës do të luajnë në Evropë. Dhe, ky nivel i futbollit, me kalimin e viteve do të përmirësohet”, ka thënë trajneri gjerman për “Zërin”, të cilin e ka mahnitur kapaciteti i lojtarëve të rinj të futbollit kosovar, por që insiston se duhet punuar më shumë në të gjitha drejtimet.

Duhen përmirësuar gjërat negative

Gjithashtu, ai i ka përmendur edhe disa gjëra negative, të cilat thekson se i ka vërejtur në futbollin kosovar. Nëse evitohen ato, ai është i bindur se futbolli i këtushëm do të ecë me këmbë të mbarë.

“Mendoj se shumica e klubeve dhe lojtarëve kanë probleme me mentalitet, disiplinë dhe taktikë. Këto gjëra duhet të përmirësohen dhe nëse kjo ndodh, pra nëse largohen gjërat negative, mund të ecni përpara”, ka vazhduar Lindemann.

Ai e mori këtë javë ekipin e Prishtinës në dorë pas largimit të Kushtrim Munishit. Gjermani beson se mund të arrijë suksese nëse punët shkojnë sipas planprogramit. Gjithashtu, ai ka shfaqur respekt për të gjitha klubet dhe trajnerët kundërshtarë.

“Më së pari kam respekt për çdo kundërshtar dhe për çdo trajner kosovar. A është Gjakova, Trepça, Gjilani apo Feronikeli nuk është problem, kam respekt për të gjithë. Ne si FC Prishtina nëse punojmë me kënaqësi dhe përqendrim maksimal, nëse shkojmë në këtë drejtim, mendoj dhe shpresoj që do të jemi mjaft lart”, përfundoi Lindemann.

Gjermani ka sjellë freski në klubin prishtinas, qëkur erdhi në Kosovë duke vënë rend dhe rregull, me qëllim që klubit prishtinas t’i japë pamje dhe fizionomi evropiane, shkruan Zëri.

Ai deri më tash ka qenë këshilltar i trajnerit Munishi dhe kjo solli fryt, pasi prishtinasit prijnë në tabelën e Superligës me 16 pikë, prej tyre 5 fitore e 1 barazim.

Tash, Lindemann e mori vetë ekipin në dorë dhe e kaloi me sukses sprovën e madhe që e pati qysh në fillim, pasi Bardhekaltrit në fundjavë e mundën Feronikelin në udhëtim, 1:0.