Kush është Mario Milosheviç, malazezi që u arrestua mbrëmë në Prishtinë

Periskopi.com Lajme

Policia e Kosovës ka vënë në pranga dy shtetas të Malit të Zi, të kërkuar përmes INTERPOL-it për vepra të ndryshme penale.

Sipas “fosmedia.me”, në këtë operacion Policia e Kosovës ka arrestuar M.M. nga Podgorica, i cili bashkë me I.M. dhe V.V. dyshohen për kryerjen e veprës penale – vrasje e rëndë.

Fjala është për vrasjen e Radomir Gjurikoviqit më 10 tetor 2016 në Cetinjë. Gjatë arrestimit të M.M. është kapur edhe Gj.P., i cili ishte arratisur nga një spital, ndërkohë që ishte duke vuajtur një dënim me burg për veprat penale të rrëmbimit e zhvatjes. Mediumi malazez raporton se aksioni i Policisë së Kosovës është kryer në bashkëpunim me Policinë e Malit të Zi.

I arrestuar është Mario Milosheviç i cili u ndalua pas urdhërarrestit të Interpolit në Kosovë pas hetimeve të gjera dhe koordinimit me policinë rajonale!

Ai ishtë, sipas të dhënave nga Administrata e Policisë, i armatosur gjatë arrestimit, dhe ishte në shoqërinë e Niksicanin Paviqeviq i cili u dënua me pesë vjet e shtatë muaj për veprën penale të rrëmbimit dhe grabitje, dhe qëndroi në psikiatri në Kotor.

Paviceviq, iku nga spitali më 3 korrik të këtij viti. Gjatë arrestimit të tij, ai kishte dokumente personale që përmbanin emrin e tij të parë.

Mediat raportuar më parë se Millosheviqi është i fshehur në Serbi, dhe në mars të këtij viti përsëri e gjeti veten në qendër të vemendjes, kur një bombë u hodh në një dyqan optik, e cila është në pronësi të familjes së tij.

Ai është ish-karateist, por ai është shumë më i njohur për rolin e tij në botën kriminale. Millosheviçi ishte kërkuar nga policia për vrasjen e Radomir Djuricoviqit, i cili u likuidua në tetor 2016.

Mediat malazeze shkruan më parë se Millosheviç ishte në territorin e Serbisë, por kjo nuk është provuar kurrë. Hetuesit po kërkojnë gjithashtu për Cetinje Vukan Vujaçic dhe Igor Mašanovic.

Millosheviç u dënua më parë me gjashtë vjet burg për vrasjen e Andrija Mijoviç më 29 qershor 2002 në Budva. Kjo ngjarje u parapri nga një luftë, dhe pas daljes nga burgu, Millosheviq kishte disa akuza.

Millosheviç dyshohej se po përpiqej të vriste Ilija Popoviç. Ai është, ndër të tjera, i akuzuar për rrëmbimin e shtetasve suedezë, duke pretenduar se po përpiqej të zhvaste 250,000 euro.