Shtëpia e mbretëreshës Elizabeth del në shitje

Periskopi.com Lajme

Shtëpia e mbretëreshës Elizabeth në Maltë ka dalë së fundmi në shitje.

“Villa Guardamangia” është në shitje për një vlerë prej 6 milionë euro ose 5.3 milionë paund.

Mbretëresha Elizabeth jetoi atje nga viti 1949 deri në vitin 1951 në vitet e para të martesës së saj, pasi Princi Philip ishte vendosur në Maltë si oficer detar.

Mbretëresha është shprehur se ka kaluar kohë mjaft të bukura tek ajo shtëpi.

Mbretëresha thyen protokollin, merrë pjesë në funeralin e ndihmëses

Periskopi.com Lajme

Mbretëresha Elizabeth e ka përjetuar keq vdekjen e një prej ndihmëseve më besnike që i ka shërbyer për një kohë të gjatë.

Annette Wilkin, e cila filloi punë në mbretëri në vitin 1974 humbi jetën nga një sëmundje në moshën 72 vjeçare.

Mediat britanike raportojnë se Mbretëresha do marrë pjesë në funeralin e saj, një nderim i rrallë. Si rregull, Mbretëresha Elizabeth nuk duhet të shkojë në raste të tilla.

Por Annette shërbeu për 40 vite në pallatin Windsor dhe ishte bërë një prej personave më të rëndësishëm në stafin që kujdesej për familjen mbretërore.

“Mbretëresha dhe të gjithë anëtarët e adhuronin dhe ishte si pjesë e familjes. Ajo nuk u martua kurrë, por ishte e përkushtuar ndaj punës dhe ia dedikoi jetën familjes mbretërore”, tha një burim pranë familjes.

Mbretëresha Elizabeth II publikon postin e saj të parë në Instagram

Periskopi.com Lajme

Mbretëresha britanike Elizabeth II publikoi postin e saj të parë në Instagram sot, duke ndarë një fotografi nga Muzeu i Shkencave në Londër, të cilin e bëri me Ipad.

Fotografia, të cilën Mbretëresha Elizabeth II e vendosi në profilin zyrtar të familjes mbretërore në Instagram, tregon një letër nga shekulli i 19-të, ku shpikësi dhe matematikani Charles Bebidz iu referua mbretëreshës Viktoria dhe Princit Albert.

Ndryshe, profili zyrtar në Instagram i familjes mbretërore ka ekzistuar që nga viti 2013 dhe ka 4.6 milionë ndjekës, transmeton AP.

Mbretëresha Elizabeth bën fjalë me princ Harry sherri i nuses së tij

Periskopi.com Showbiz

Mbretëresha e Anglisë Elizabeth ka bërë fjalë me princ Harry-n për zgjedhjen e nuses së tij Meghan Markle sa i përket kurorës së dasmës. “Atë që Meghan do, atë do marr”, mësohet t’i ketë thënë në mënyrë të përsëritur stafit të tij, princ Harry- kjo sipas një libri të shkruar nga gazetari Robert Jobson.

Ndaj, kur iu tha se partnerja e tij 37-vjeçare nuk mund të mbante në kokë kurorën që ishte zgjedhja e saj e parë, princi tërboi dhe “i ra murit me dorë”. Një burim i brendshëm mbretëror ka thënë se në atë moment ka ndërhyrë mbretëresha e cila iu kthye nipit: “Ajo do të mbajë kurorën që ka marr prej meje.”

Meghan i kishte vënë syrin dhe ishte dashuruar me një kurorë me gurë smeraldi dhe princi u ‘tërbua’ kur i thanë se ajo s’mund ta mbante atë për shkak se dyshohet se origjina e kësaj kurore ishte nga Rusia dhe kjo mund të sillte probleme.

Pas një debati të nxehtë me stafin ka qenë Mbretëresha ajo që i është kthyer princit se “Meghan nuk mund të ketë gjithçka që do ajo. Ajo do të mbaj atë kurorë që i kam dhënë unë”

“Mesazhi i Mbretëreshës ishte i qartë dhe i referohej edhe faktit se Meghan duhet të mendohej mirë për mënyrën se si flet me anëtarët e stafit dhe të jetë e kujdesshme në ndjekjen e protokollit të familjes mbretërore”- tha burimi, duke shtuar se duke qenë se ish-aktorja është mësuar të punojë në mjediset e Hollyëood, kjo ishte diçka e vështirë për të.

Meghan përfundoi duke mbajtur vënë ditën e dasmës kurorën me gurë diamant e pllatin të Mbretëreshës Mary. Ajo e mori atë nga koleksioni i Mbretëreshës, gjatë një vizite me bashkëshortin e saj të ardhshëm në Buckingham Palace.