McLaren zbulon modelin më të fuqishëm të serisë së tij sportive

Periskopi.com Tech & Auto

McLaren britanik ka një vit të pasur kur bëhet fjalë për modele të reja që rrumbullakojnë versionin më të fuqishëm nga seria e tij sportive.

Bëhet fjalë për një edicion të kufizuar të modelit të garave 620R. McLaren do të prodhojë vetëm 350 njësi me një motor 3.8 litra V8 që siguron 611 kuaj fuqi.

Ky model i bazuar në versionin garues të 570S GT4 përshpejton nga zero deri në 100 km/orë për 2.9 sekonda, ndërsa shpejtësia maksimale është 322 km/orë.

Përveç rritjes së fuqisë së motorit V8, McLaren lehtësoi versionin garues 570S GT4 për 31 kilogramë.

Çmimi fillestar i modelit është 299,000 dollarë.

McLaren me 18 modele të reja deri më 2025

Periskopi.com Tech & Auto

Prodhuesi britanik është duke u përgatitur për një ofensivë prodhimi. Siç raportohet nga mediat britanike, McLaren njoftoi lansimin e 18 modeleve të reja deri në vitin 2025 si pjesë e një investimi prej 1.2 miliardë funtash.

Plani i ri i quajtur “Track25” është një zgjerim i planit aktual “Track22” të paraqitur në Gjenevë në vitin 2016.

Strategjia origjinale nuk përfshiu pasuesin e legjendave P1 Hyper Motors. Do të ketë një makinë hibride dhe nga McLaren njoftojnë se linja sportive do të elektrizohet para vitit 2025.

McLaren po punon aktualisht në zhvillimin e një baterie supermbushëse shumë efikase për automjete me performancë të lartë.

Kompania po punon shumë për zhvillimin e një hibridi plotësisht elektrik, të cilin drejtori ekzekutiv i McLaren, Mike Flevit dy vjet më parë tha, se do të ishte “makina sportive më emocionuese e bërë ndonjëherë”.

Bëhet fjalë për makinën me tri ulëse me emrin kodues BP23. Përveç kësaj, plani përfshin Serinë Sport – 570S, 570GT dhe 600LT dhe Super Series – 720S, të cilat do të elektrifikohen.

McLaren parashikon se kjo do të rrisë produktivitetin e kompanisë deri në 75%, me një objektiv prej 6.000 automjete në vit nga mesi i 2020. Të gjitha makinat do të prodhohen në një fabrikë në Woking.