“Ai është një fenomen i kohëve tona”, përjetësohet McGregor në skulpturën e mermerit

Periskopi.com Sporti

Conor McGregor do të pagëzohet me një skultpurë hiperrealiste prej 50, 000 funtave nga artisti i famshëm Aspencrow në ditëlindjen e tij të 30 të shtunën.

Skulptura, e cila përshkruan McGregorin përmes një blloku mermeri, është pjesë e një edicioni prej tre variacioneve unike të pjesës dhe do të zbulohet në galerinë JD Malat në Mayfair më 14 korrik.

Pjesa e mermerit, e titulluar ATLAS, do të jetë dhuratë për yllin e UFC-së në përvjetorin e lindjes së tij.

Artisti nga Birmignhami ka punuar për pesë muaj rresht në ndërtimin e skulpturës që peshon 100 kg, i cili ka përdor cilësitë e silikonit platinum, raportoi “DailyMail”, transmeton Periskopi.

Aspencrow – i njohur edhe si Edgar Askelovic tha “Është një nder që Conor e ka pranuar këtë dhuratë nga unë. Ai është një fenomen i kohëve tona – jo vetëm një atlet i mençur, por është edhe një vizionar”.

“Për të krijuar këtë pjesë, jam kthyer në antikitet kur atletët u bënë të pavdekshëm në skulptura dhe ngjanin si zota. Kam kombinuar disa detaje nga statuja e Michelangjelos me grafite të ditëve të sotme moderne që prezantojnë ndjeshmërinë e luftëtarëve të sotëm”, shtoi ai.

“Njerëzit e brezit tonë u rritën me grafite dhe huliganizëm, kështu që unë kam shfaqur një pjesë të tatuazheve të tij”.

“Unë pajtohem me mendimin e tij kur thotë: Talenti nuk ekziston. Kjo është një punë e vështirë dhe obsesionale”, shtoi artisti.

Irlandezi aktualisht është duke u stërvitur dhe po e rrit regjimin e tij në përgaditjen e një kthimi të pritur në garat e UFC këtë vit./Periskopi/

Conor McGregor will receive a £50,000 sculpture of himself from an artist to mark his 30th

Artist Aspencrow said he wanted to immortalise McGregor by sculpturing him as a god

The sculpture depicts him bursting out of a block of marble and took five months to create

The Irishman's trademark crop cut and beard was actually crafted from real hair

McGregor, who turns 30 on Saturday, has his tattoos on the back of the sculpture in graffiti