Haradinaj takon ministrin e ushtrisë britanike

Periskopi.com Lajme

Kryeministri i Kosovës Ramush Haradinaj gjatë vizitës në Londër është takuar me ministrin për Forca të Armatosura të Britanisë së Madhe Mark Lancaster.

Haradinaj në një postim në Facebook ka thënë se me ministrin Lancaster ka biseduar për zhvillimet në Kosovë duke in kërkuar mbështetje për transformimin e FSK-së në ushtri.

Postimi i Haradinajt:

Gjate vizitës zyrtare në Londër, sot takova Ministrin e Shtetit për Forca të Armatosura të Britanisë së Madhe, Mark Lancaster, të cilin e falënderova për bashkëpunimin dhe përkrahjen e vazhdueshme të Britanisë së Madhe në forcimin e subjektivitetit ndërkombëtar për Kosovën. Me Ministrin Lancaster biseduam për zhvillimet e përgjithshme politike dhe të sigurisë në Kosovë e më gjerë si dhe kërkova mbështetjen e Britanisë së Madhe për Forcën e Sigurisë së Kosovës dhe procesin e tranzicionit të saj në Forca të Armatosura të Kosovës. Shqyrtimi i mundësive për pjesëmarrjen e forcës sonë në operacionet paqeruajtëse në kuadër të trupave ushtarake britanike ishte po ashtu një temë e diskutimit. Marrëdhëniet bilaterale të shkëlqyera mes dy vendeve tona do të thellohen edhe me tepër në të ardhmen dhe e sigurova Ministrin Lancaster se Kosova mbetet e palëkundur ne drejtimin e saj drejt anëtarësimit te plotë në NATO dhe BE.