Pacolli: Trump dëshiron që Serbia ta njohë Kosovën

Periskopi.com Lajme

Ministri i Jashtëm i Kosovës, Behgjet Pacolli, ka mirëpritur emërimin e Richard Grenell si i dërguar special për dialogun Kosovë-Serbi nga Presidenti Trump.

Pacolli tha se kjo tregon përkushtimin e Shteteve të Bashkuara për procesin dhe interesin personal të Presidentit Trump për të arritur njohje reciproke midis Kosovës dhe Serbisë.

“Në javët e fundit kam përsëritur gjithmonë se dialogu duhet të përmbyllet nga qeveria e re. Është detyra kryesore dhe interesi ynë strategjik për t’u lidhur me partnerët tanë, për të punuar me miqtë tanë. Presidenti Trump dëshiron që Serbia ta njohë më në fund Kosovën dhe ne do ta mbështesin këtë qëllim sepse është interes i Kosovës gjithashtu”, tha Pacolli.

Pacolli drejt Uashingtonit, merr pjesë në takimin për liritë fetare

Periskopi.com Lajme

Ministri i Jashtëm i Kosovës, Behgjet Pacolli, ka udhëtuar drejt Uashingtonit për të marrë pjesë në takimin e nivelit të lartë për liritë fetare.

Pacolli është ftuar nga Sekretari amerikan i Shtetit, Mike Pompeo.

“Mozaiku i Kosovës si një shtet i ri, multietnik dhe multifetar pasqyron një shembull konkret të ndërtimit të konceptit të avancuar të harmonisë ndër fetare të kultivuat me shekuj”, tha Pacolli para nisjes.

Ai theksoi se do të mbante shumë diskutime me zyrtarët amerikanë dhe shumë vende të tjera për të shtyrë prioritetet diplomatike të Kosovës.