Trazira, konfuzione dhe konspiracione: Çfarë ndodhi në të vërtetë në finalen e Kupës Botërore 1998?

Periskopi.com Sporti

Ronaldo e përfundoi Kupën Botërore 1998 me fitimin e Topit të Artë – një trofe që i jepet lojtarit më të mirë të turneut- por kombëtarja e tij e humbi finalen e Kupës Botërore.

Brazili humbi 3-0 nga mikpritësit e Francës në finalen e 12 korrikut të 1998.

Ronaldo looks dejected after Brazil lost 3-0 to France in the final of the 1998 World Cup

Pas 34 golave të shënuara për një sezon për ekipin e Inter Milanit – përfshirë edhe një finale të kupës UEFA. Në atë kohë Ronaldo ishte 21-vjeçar.

Tifozët, reporterët dhe komentatorët – përfshirë edhe John Motsonin e BBC – ishin të shokuar me lajmin 72 minuta para fillimit të ndeshjes së finales.

BBC commentator John Motson said live on air: 'I've never had anything like this in my career'

The teamsheet originally submitted before the final did not include Ronaldo as a starter

Ronaldo, gjerësisht ishte parashikuar si sulmuesi më i mirë në botë, i cili e kishte lënë në bankën rezervë sulmuesin e Fiorentinës Edmundo.

Lojtarët e Brazilit ende nuk u shfaqën para ndeshjeve pas thashethemeve që pretendonin se Ronaldo vuante nga një lëndim në kofshë dhe një çrregullim në stomak.

Motson tha “Asnjëherë nuk kam parë një gjë të tillë në karrierën time. Skenat në dhomat e komentatorëve ishin në kaos të plotë”.

Pavarësisht shqetësimeve, Ronaldo i luajti 90 minutat e plota.

Zinedine Zidane, pictured winning a critical header, scored twice in the first half of the final

Ronaldo's performance was below-par and the striker collided with goalkeeper Fabien Barthez

Përfshirja më e madhe e Ronaldos në lojë ishte përplasja me portierin francez Fabien Barthez.

Vetëm pas shokut që përjetoi Brazili, Ronaldo vendosi të bëjë një sy gjumë.

Por ai u shqetësua nga lëvizje të papritura në trupin e tij, të shkaktuar nga një kontraksion jo-vullnetar i muskujve.

Ronaldo and Brazil doctor Lidio Toledo attended a press conference a day after the 1998 final

Ronaldo pictured with manager Mario Zagallo after Brazil's semi-final win over Holland

Ronaldo kishte folur për “FourFourTwo” “Vendosa të pushojë pas drekes dhe gjëja e fundit që e kujtoja ishte të shkoja në shtrat. Pas kësaj, unë kisha konvulsione. Isha i rrethuar nga lojtarët dhe më vonë nga Dr Lidio Toledo. Ata nuk më thonin në të vërtetë se çfarë kisha”.

“I pyeta nëse ata mund të largoheshin sepse unë dëshiroja të flija. Atëherë Leonardo më pyeti nëse isha i aftë që të bëja një shëtitje në kopshtin e hotelit ku ne po qëndronim dhe i shpjegova gjithë situatën”.

Ronaldo pretendon se ai nuk e ka pranuar vendimin e trajnerit brazilian Mario Zagallo për të pushuar në finalen e 1998 kundrejt Francës.

“Të gjitha ekzaminimet mjekësore nuk thoshin se ishte diçka abnormale”, shpjegoi Ronaldo. “Pas kësaj ne shkuam drejt stadiumit me një mesazh nga Zagallo që thoshte se nuk do të luash. Unë kisha rezultatet e testit në dorën time – me Dr Toledo që më dha dritën e gjelbër. E takova Zagallon në stadium dhe i thashë: “Unë jam mirë. Nuk po ndjej dhimbje. Këtu janë rezultatet e testit, ato janë mirë. Dua të luajë”.

Nike sponsored both Brazil and Ronaldo, who wore his boots around his neck after the final

The boots Ronaldo wore in the final were  auctioned at Christie's in London in November 2007

Kompania biznesore gjigande Nike akuzohet se ajo ka ndikuar fuqishëm që Ronaldo të luajë nga minuta e parë.

Sipas ish sulmuesit brazilian Edmundo thotë se Nike që ishte partneri kryesor i Brazilit dhe Ronaldos e cila ka pasur ndikim të madh tek stafi i ekipit brazilian.

“Njerëzit e Nike ishin të pranishëm 24 orë në ditë, dhe ata mund të kenë ndikuar tek stafi teknik”, tha Edmundo.

Sepp Blatter, seen holding the World Cup trophy in his right hand, was FIFA president in 1998

Jorge Kajuru claimed that Ronaldo's fit could have occurred following an allergic reaction

Hetimi në lidhje me sponsorizimin e gjigandit sportiv prej 270 milionë funtave bëri që të rriten pretendimet se Nike e ka detyruar të luajë Ronaldon pavarësisht lëndimit të tij, raportoi “DailyMail”, transmeton Periskopi.

Një teori tjetër thotë se Brazili e kishte shitur finalen e Kupës Botërore të vitit 1998.

Në anën tjetër Jorge Kajur, ka propozuar një tjetër teori, mbase Ronaldos qëllimisht i është injektuar gjuri i tij.

It was  unconvincingly alleged that someone may have drugged Ronaldo to boost French hopes

Folha de S.Paulo claimed that Ronaldo had been showing signs of depression at France '98

Sido që të jetë, katër vite më vonë, Brazili do ta fitojë Kupën Botërore që u zhvillua në Korenë Jugore dhe Japoni duke e mposhtur Gjermaninë me rezultat 2-0./Periskopi/