Qyteti japonez vërshohet nga turistët për kërkimin e ninxhave të vërtetë

Periskopi.com Lajme

Një qytet në Japoni ka qenë i bombarduar nga kërkimet për ninxhat, vendi është i njohur për shpiunët dhe mercenarët, pasi një raport i lajmeve mbi promovimet e turistëve të qytetit ishte gabim për një njoftim “kërkohen ninxhat”.

Iga, një qytet i vogël në qendër të Japonisë, prej kohësh ka gëzuar epitetin e shtëpisë së ninxhave, duke i nxitur kështu turistët për t’u njoftuar më shumë për këtë pjesë aziatike.

Por javën e kaluar, një program në Radion Publike Kombëtare në Shtetet e Bashkuara promovoi ninxhat në Iga, dhe kjo bëri që të filloj një valë interesi online, raportoi “DailyMail”, transmeton Periskopi.

Pritësi e turistëve tha se qyteti u përball me një mungesë të interpretuesve të ninxhave.

“Kjo është e gabuar, e gjitha e gabuar”, tha Motoyoshi Shimai, një zyrtar i divizionit të strategjisë së turizmit të Igas. “Nuk kishte diskutim për të, dhe nuk përmendën paratë”.

Iga mban dokumente antike të ekspertëve të arteve marciale që daton rreth vitit 1400 para erës sonë.

Në vitin 2008, Sugako Nakagawa, përgjegjësi i muzeumit lokal Ninxha tha se “Ninxhat nuk janë një klasë e trashëgueshme”.

“Pa trajnime të rënda, askush nuk mund të bëhet një ninxha. Kjo është arsyeja pse ata janë lënë në heshtje dhe janë zhdukur”./Periskopi/

Ninjas are a legendary group whose talents as assassins, scouts and spies have made them feared and revered in equal measure throughout history

Typically, a ninja's required skill set includes being trained in unarmed combat, acrobatics, concealment and first aid

Ninjas themselves were noted for being able to walk long distances without stopping, jumping seven feet and dislocating their joints to escape from small spaces

Participants dressed as Ninjas perform a dance inspired by Ninjas' martial arts at a Ninja festival in Iga in 2008. Thousands of ninja enthusiasts attended the ninja-related events and wandered the town dressed as Ninjas during the annual five-week long festival to promote the city, renowned as one of the hometowns of ninjas

Ninjas' are famous in part for the small but deadly throwing stars they use as weapons

Today’s ninjas can earn anything from $23,000 to about $85,000

Mirëseerdhët në Samara: Kryeqyteti hapësinor i Rusisë aty ku Anglia i zhvillon stërvitjet

Periskopi.com Botërori 2018

Dera me ngjyrë kafe nuk ka dorezë dhe është shumë anonime madje vizitorët e humbasin tërësisht kur u drejtohen të dalin jashtë dhomës. Vendasit mendonin se ajo ishte një hyrje alternative. Ata në vitin 1991 mësuan se ajo ishte një bunker nuklear, i ndërtuar nga Joseph Stalin.

Të rrallë janë bunkerët si ky. Meksikanët dhe brazilianët i janë drejtuar bunkerit legjendar të hënën, por pritet të vërshohet edhe nga tifozët anlgezë dhe suedezë që kombet e tyre sot do të takohen në çerekfinalen e Kupës Botërore.

England take on Sweden in Samara, the home of Joseph Stalin's impenetrable bunker

The bunker was built to ensure that Stalin would be comfortable during a nuclear meltdown

With 192 steps down, it included fake windows with curtains drawn to make Stalin feel at home

Por qyteti i Samaras, një ish ‘qytet i mbyllur’ tashmë është shndërruar në një vend turistik edhe pse në të kaluarën partia komuniste e kishte dizajnuar si një fortifikatë për të përballuar sulmet e nazizmit gjerman.

Bunkeri ka qenë një punë e jashtëzakonshme për të siguruar jetën e Stalinit në rast të një lufte bërthamore ose aneksimi të Rusisë nga Hitleri.

Bunkerët e ndërtuar për mbrojtje nga Churchill, Roosvelt dhe Hitler është i thellë 20 metra.

The Space Museum reveals city's role at centre of Russia's attempt to put a man on the moon

It helped Yuri Gagarin to reach outer space in 1961 and Samara is still Russia’s space capital

The Samara Arena has a capacity of 45,000 and construction was completed in April this year

Situated on Samara's highest point, the arena is 65 metres high and looks like a spaceship

Misteri më i madh është nëse Stalini ka zbritur poshtë ndonjëherë. Sipas zyrtarëve rusë, 60 njerëz e vizitojnë bunkerin çdo javë, raportoi “DailyMail”, transmeton Periskopi.

Por përveç bunkerit, ka edhe një vend tjetër që ndjehet prania e Stalinit: Muzeumi hapësinor në të cilën Samara ka luajtur një rol të madh në dërgimin e personit të parë në hënë, me Yuri Gagarinin i cili preki hapësirën në vitin 1961. Është ende kryeqyteti hapësinor.

“Po, mbase Gagarin ka marrë vodka me vete kur është nisur për hapësirë”, thotë udhëzuesja e muzeumit, Elena Kuzina. “Ky është simbol i njeriut rus1”.

Nuk është e vështirë të gjendet vendndodhja e qytetit legjendar. 650 milje është larg nga Moska.

Tashmë mbështetësit e Anglisë kanë rastin të shëtisin rrugët karakteristike të qytetit./Periskopi/