Ndërron jetë atdhetari Nazmi Llapashtica

Periskopi.com Lajme

Sonte ka ndërruar jetë veprimtari i çështjes kombëtare dhe ish i burgosuri politik, Nazmi Llapashtica.

Nazmi Llapashtica ka lindur në fshatin Dyz të Podujevës më 02.11.1947. Llapashtica i takon gjeneratës së të burgosurve të viteve të 80-ta, të cilët ishin dënuar nga regjimi jugosllav për veprimtarinë e tyre kombëtare.

Bashkëveprimtari i Llapashticës, Shaban Muja ka njoftuar për KosovaPress se ceremonia e varrimit do të mbahet nesër në varrezat e fshatit Dyz, në ora 14:00.