SHBA i quan të papranueshme operacionet ushtarake të Turqisë në Siri

Periskopi.com Lajme

Sekretari i Mbrojtjes së SHBA-së Mark Esper tha sot se çdo operacion ushtarak nga Turqia në veri të Sirisë është i papranueshëm dhe se SHBA do të parandalojë çdo lëvizje të njëanshme.

Presidenti i Turqisë, Recep Tayyip Erdogan, njoftoi të dielën se ushtria turke do të zhvillojë një operacion ushtarak në lindje të lumit Eufrat në veri të Sirisë, në një zonë të kontrolluar nga Njësia e Mbrojtjes së Popullit kurd (YPG), përndryshe aleati kryesor i SHBA në Siri, i konsideruar nga Turqia si një organizatë terroriste.

Zyrtarët ushtarakë turq dhe amerikanë u takuan në Ankara në përpjekje për të negociuar një marrëveshje dhe për të shmangur pushtimin, dhe Esper tha se ai beson se ata kanë bërë një lëvizje kur bëhet fjalë për çështje kyçe.

Zyrtarët amerikanë kanë sqaruar se një operacion ushtarak në veri të Sirisë do të ishte një ndërmarrje shumë e rrezikshme dhe mund të rrezikojë sigurinë e forcave amerikane që bashkëpunojnë me kurdët sirianë, si dhe të ndihmojnë militantët e Shtetit Islamik në rajon.