Kujdes mos po ngatërroheni: Sot është ndërruar ora

Periskopi.com Lajme

Sot disa nisi me orë të ndryshuar ku akrepat janë kthyer një orë pas. Kjo quhet ndryshe dhe ora dimërore, çka bën që ngrysja të afrohet me një orë.

Ende nuk dihet saktë nëse kjo do jetë hera e fundit e ndërrimit të orës, pasi autoritetet europiane po e kërkojnë diçka të tillë. Vendimi përfundimtar pritet të merret vitin e ardhshëm, para afrimit të fundit të marsit kor akrepat shkojnë një orë para.

Gjithsesi, edhe pse është e dielë e pushim, duhet të kini kujdes në atë pak axhendë ditore që të mos ngatërroheni nëse keni impenjime me referencë ndonjë orë të saktë.

Nesër mund të jetë hera e fundit që kthehet ora në Europë

Periskopi.com Lajme

Nesër më 28 tetor pritet të kthehet ora dhe ky mund të jetë viti i fundit i një procesi të tillë në kontinentin e Europës.

Komisioni Evropian, më 12 shtator kishte marrë vendim që kthimi në llogaritjen verore për herë të fundit të bëhet më 31 mars 2019, ndërsa shfuqizohet në tetor të 2019.

Që nga viti 2002, BE-ja kishte vlerësuar se ishte e nevojshme që ndërrimet të bëhen në javën e fundit të muajit mars dhe javën e fundit të muajit tetor.

Kështu që nesër (e diele) pritet që të ndryshohet ora kur akrepat nga ora 3 e mëngjesit, do të kthehen në orën 2.

Kalimi nga koha e verës në të dimrit për herë të parë u shënua në vitin 1916 në vendet e Evropës Veriore, ndërsa deri tani është vendosur në rreth 70 shtete, kryesisht në hemisferën veriore.

 

 

Të dielën akrepat kthehen për një orë pas

Periskopi.com Lajme

Natën ndërmjet të shtunës dhe të dielës përfundon llogaritja verore e kohës, duke kthyer akrepat pas për një orë, kur fillon periudha e llogaritjes dimërore të kohës.

dielën, më 26 tetor, kur akrepat shënojnë orën tre, ato duhet kthyer pas për një orë për të treguar orën dy. Me këtë llogaritje do të vazhdojë edhe sivjet matja e kohës deri në fundjavën e fundit të marsit të vitit 2019, kur rikthehet llogaritja verore e kohës.

Komisioni Europian më 12 shtator të këtij vitit ka marrë vendim që lëvizja e akrepave të orës, kthimi në llogaritjen verore për herë të fundit të bëhet më 31 mars të vitit 2019, ndërsa shfuqizohet në tetor të vitit 2019.

Ky vendim është i detyrueshëm për të gjitha vendet anëtare të BE-së.

Kosova ende nuk ka marrë ndonjë vendim, ndonëse pritet që ai të jetë me atë të Bashkimit Europian.

Ora ndryshon edhe këtë vit, disa shtete kundër

Periskopi.com Lajme

Rregullat e reja të BE mund të ndalojnë Mbretërinë e Bashkuar nga ndryshimi orës në vjeshtë dhe pranverë, paralajmëron një raport i ri.

Brukseli po planifikon t’i jap fund praktikës së kthimit apo shtyrjes së orës në të gjithë BE-në pasi pohon se është e papëlqyeshme.

Mirëpo, ende nuk ka vendos për një gjë të tillë, pasi vendet e BE-së duhet të zgjedhin dhe të miratojnë kohën e përhershme të verës apo të dimrit.

Rregullat aktuale nënkuptojnë se cdo shtet duhet të kalojë në kohën e verës në të dielën e fundit të marsit dhe në kohën e dimrit në të dielën e fundit të tetorit.

Ky veprim do të “mbetej përfundimisht vendimi i secilit vend anëtar nëse do të shkonte për verë të përhershme ose dimër”, parashikojnë propozimet.

Sipas presidentit të Komisionit Evropian, Jean-Claude Juncker ka thënë se miliona njerëz besojnë se në të ardhmen koha e verës duhet të jetë gjatë gjithë vitit dhe kjo është ajo do të ndodhë.

Ja në sa ora do të falet Kurban Bajrami

Periskopi.com Lajme

Kurban Bajrami është ditën e martë më 21 gusht, ndërsa falja e Bajramit bëhet në orën 6.25.

Kjo është konfirmuar nga kryeimami në Bashkësinë Islame të Kosovës, Sabri Bajgora, i cili shtoi se BIK-u është duke bërë përgatitjet për faljen e Bajramit.

Kurban Bajrami është një nga festat më të shënuara për botën islame që shënon dhe fundin e ritit të haxhillëkut i konsideruar si proces bindjeje, paqeje dhe sakrifice.

Simbolikë tjetër e kësaj feste është therja e kubanëve dhe dhuratat për të varfrit.

 

 

 

Përfundimisht nuk do të ketë lëvizje sezonale të akrepave të orës?

Periskopi.com Lajme

Sot përfundon anketa e BE e cila duhet të jep përgjigje për atë se çfarë mendojnë për këtë qytetarët e Evropës, shkruan Deutsche Welle.

Gati është e sigurt se lëvizja e akrepave të orës do të shfuqizohet, por se nuk dihet kur.

Bashkimi Evropian i ka pyetur qytetarët e vet në mes të verës së nxehtë se a dëshirojnë ta mbajnë kalimin prej llogaritjes verore të kohës në atë dimërore, dhe nëse duan, cilën llogaritje dëshirojnë ta mbajnë – atë verore apo dimërore.

Shumica e qytetarëve të Bashkimit Evropian e kanë pranuar duar hapur këtë ide. Rreth dy milionë prej tyre janë kyçur në debatin online nëpër faqet e Komisionit Evropian i cili debat filloi më 4 korrik dhe përfundon sot më 16 gusht. A është ky fillimi i epokës së re?

Mirëpo rruga deri në ndryshim është i gjatë. Sidomos kur bëhet fjalë për BE. Vlerësimi i rezultateve të hulumtimeve do të zgjasë, ka porositur zyra e Komisionit Evropian në Berlin. Pastaj, edhe ekspertët duhet të japin mendimin e tyre para se Komisioni Evropian ta bëjë rekomandimin.

Qysh tani është e qartë se ndryshimi i llogaritjes së kohës në ritmin gjashtëmujor nuk po e plotëson qëllimin për çfarë është futur. Kursimi i energjisë është i papërfillshëm, pranon Komisioni Evropian. Në vend të kësaj, goditja e drejtpërdrejtë në bioritmin e qytetarëve shkakton vështirësi me gjumë, nervozizëm dhe probleme me përqendrim.

Pyetja e dytë është se a do të mbetemi përgjithmonë në llogaritje verore apo dimërore të kohës? Përgjigja nuk është e lehtë. Si konfirmim të asaj se është më mirë llogaritja verore është se një orë e dritës së diellit më shumë mundëson më shumë kohë për punë në fushë. Nxënësit dhe punëtorët ishin kthyer në shtëpi ende me dritë, ndërsa garat sportive kishin mundur të mbahen më vonë.

E gjithë BE i lëvizë akrepat qysh nga viti 1996, ndërsa në Gjermani llogaritja verore e kohës është futur qysh në vitin 1980. Prej atëherë të dielën e fundit të marsit akrepat lëvizin një orë përpara, ndërsa të dielën e fundit të tetorit një orë mbrapa.

 

E mallëngjyeshme çfarë kishte shkruar Halil Matoshi para 10 vjetësh, kur kishte hyrë në politikë

Periskopi.com Lajme

Halil Matoshi iu bashku Aleancës për Ardhmërinë e Kosovës. Por, angazhimin e tij politik Matoshi nuk e ka për sefte.

Në vjeshtën e vitit 2007 në prag të zgjedhjeve, gazetari dhe publicisti Halil Matoshi i ishte bashkuar Partisë Reformiste ORA që drejtohej nga Veton Surroi.

Asokohe, para dhjetë vitesh, Matoshi kishte braktisur gazetarin dhe i kishte hyrë politikës. Në 2007 ishte redaktor i opinioneve në Gazetën Express. Kur ishte larguar nga mediumi ku punonte Matoshi iu ishte drejtuar kolegeve të tij gazetarë me një tekst shumë mallëngjyes që po braktiste gazetarin.

Por, Partia ORA, jo për fajin e Matoshit, nuk kishte arritur të kalonte pragun për të hyrë në Kuvendin e Kosovës, dhe pas përfundimit të zgjedhjeve sërish ishte kthyer në mediumin ku kishte punuar, transmeton Periskopi

Më poshtë po sjellim në tërësi shkrimin e Halil Matoshit, të botuar në Gazetën Express, më 12 shtator 2007, me të cilin i jepte lamtumiren profesionit të gazetarit dhe përshëndeste kolegët e tij, i cili mund të jetë aktual edhe sot.

“Tung Kolegë”,

Kolegë të mi të respektuar!

Miq të dashur, lexues të mi kritikë por të drejtë!

Ju drejtohem juve që më keni përkrahur dhe më keni kritikuar për shkrimet e mia, më keni dhënë zemër edhe kur më keni lavdëruar por edhe kur më keni qortuar, gjykimet e juaja kanë qenë frymëzim dhe shpërblimi im i vetëm dhe më i madhi.

Kam vendosur që ta lë gazetarinë dhe të hyjë në garë në zgjedhjet e ardhshme.

I hyj këtij testi sfidues duke flijuar profesionin tim ku ndihem më i sigurt, gazetarinë, sepse ndërgjegjja qytetare nuk më lë indiferent.

E si mund t’i lihet qyteti ku je rritur një njeriu si Ismet Beqiri pashë zotin?

Angazhohem politikisht për vendin tim, për të dhënë kontributin tim modest në avancimin e vlerave evroperëndimore dhe veriatlantike, për instalimin e demokracisë liberale në Kosovë, për t’i ndihmuar reformimit të pushtetit në Kosovë, (që pushteti të ketë fytyrë njeriu!) për krijimin e vlerave të reja dhe shmangien e degradimit të shpirtit qytetar e kombëtar, të katandisur deri në përmbytje. Kosova është ndarë në feude të njerëzve të fuqishëm që janë mbi ligjin. Kosovarëve në vend të vlerave demokratike e civile, në vend të vlerave të luftës e paqes u është dhënë skllavërimi, duke ua mbushur lagjet dikur të qeta, fshatrat dhe qytetet me shtëpi publike, pompa benzine e motele. Kosovarëve të rinj, në vend të një shkolle të konsoliduar u është dhënë rrugaçëria, duke i shndërruar në vrasës potencialë me pagesë dhe narkodilerë, kurse shtresën më vitale dhe më fis-nike të rinisë sistemi katastrofal i ka shndërruar në punëtorë krahu, në cigareshitës e kartelashitës. Nuk mund të rri tutje indiferent e ta shoh këtë mjerim! Prandaj dua të ndihmoj sadopak qe kjo fotografi e vendit tim të ndërrojë.

Do të isha njeriu më i lumtur në botë sikur Kosova të kishte një udhëheqje të mirë e të drejtë, kurse unë të merresha me gazetari, me shkrimin. Por më duhet ta pranoj, jam i zhgënjyer me këtë klasë politike, e cila, nuk pati as kurajën e duhur dhe as vullnetin për me e ndër-tu demokracinë dhe për ta vendosë ligjësinë dhe drejtësinë sociale, në këtë vend të munduar për një shekull nga Serbia e të mundur për tetë vjet nga korrupsioni dhe krimi i organizuar.

Zgjedhësve të mi potencialë nuk u premtoj asgjë më shumë se fuqinë e fjalës.

Prandaj, lexuesit e mi dhe kolegë gazetarë, ndihem i privilegjuar që kemi punuar bashkë këto 23 vjet, kemi vuajtur dhe kemi shpresuar bashkë, për një Kosovë normale!

Kolegë gazetarë, kemi qenë vërtet të guximshëm dhe kemi bërë më shumë se pushteti aktual, por edhe më shumë se secili pushtet në këtë vend, që nga “Bota e re” e “Zëri”, pastaj në “Lajm” dhe së fundi në “Express”.

Faleminderit “Express”!

Angazhimi im në politikë është vetëm një zë më shumë në mbrojtje të qytetarit në qendër, e jo të klaneve pushtetore. Qyte-tarit duhet t’i rikthehet vendi i tij, të mirat shpirtërore dhe materiale të tij, që i janë plaçkitur ose uzurpuar; që qytetari ta qev-erisë vendin e tij duke zgjedhë dhe duke u zgjedhur.

Ashiqare, Kosova ka media shumëfish më të mira se qeveris-ja dhe për këtë i faleminderoj ata burra e ato gra gazetarë, që guxuan dhe thanë: Boll ma!

Unë e lë përkohësisht gazetarinë aktive dhe do të konkurroj në zgjedhjet nacionale dhe nëse do të fitoja besimin e qytetarëve, do të isha një zë i fuqishëm Juaj, që mbështet idetë fisnike të kosovarëve për me e ba një Kosovë normale, estetike dhe me shpirt!

Për me kriju mirëqenie për qytetarin, për me kriju vlera reprezentative për këtë vend.

Me ua kthye buzëqeshjen dhe dinjitetin arsimtarëve, intelektualëve, pensionistëve, fshatarëve e punëtorëve, invalidëve të luftës e të punës dhe familjeve të tyre.

Do të luftoj deri në frymën e fundit për një Kosovë ku secili qytetar do të ndihej krenar me të, me identitetin e tij, me përkatësinë e tij, me qytetin e tij, me punën dhe profesionin e tij, me librat, familjen dhe miqtë e tij…Vota nuk jepet për një të ardhme të premtuar fiktive, të gjithë thonë “votoni për të ardhmen e lumtur të fëmijëve tuaj”, e ju, duhet të votoni për të sotmen, sepse askush s’ka të drejtë t’ua marrë atë, ose t’ua vjedhë. Ju keni të drejtë të keni një ëndërr të cilën duhet ta jetësoni sot!

Po kush jam unë dhe cila është ëndrra ime?

Në dimrin e largët 1977 kam qenë në grup ilegal.

I pata shpëtuar arrestimit mrekullisht. Kam qenë në demonstratën e vitit. Së pari herë e kam ndier ajrin e tendosur nga lotsjellësit…Sa lot janë derdhur për Kosovën e lirë e të pavarur? Përgjatë shekullit 20 nuk ka familje shqiptare që nuk ia kanë vra të gjitha Jugosllavitë dhe Serbitë së paku një djalë, ose që s’ia kanë mshelë në burgje një tjetër?

Si gazetar kam qenë në zgafellën e Trepçës në horizontin e nëntë me grevistët, më 1989.

Në demonstratat e po atij viti…Në Lupç kur u vra Ylfete Hu-molli…Kam qenë para Kuvendit më 2 korrik 1990 kur u shpall Republika! Jam arrestuar me 3 prill së bashku me Blerim Shalën dhe shtatë veprimtarë të Parlamentit Rinor; më 17 prill të atij viti kam dalë nga burgu dhe të nesërmen kam udhëtuar në Washington, në Kongres, me Ibrahim Rugovën dhe “Alternativën kosovare”. Kosova përmes Xhemë Xhemës dhe shqiptaroamerikanëve tjerë nisi të bëhej “çështje amerikane”, hyrën në luftën fisnike për Kosovën senatorë e kongresistë, që nga DioGuardi e deri te Gilman, Lantos dhe i famshmi Robert Dole, pastaj u rreshtuan Lugar, Ingel…Ndodhi mrekullia. Clinton, pastaj edhe George W.Bush i dolën krah vendit tim. Kam qenë i zgjedhur deputet në Kuvendin e parë postkomunist të Kosovës, më 1991, në atë Kuvend që nuk ia doli të mblidhet kurrë! Medreseja ku do të mblidheshim u rrethua nga policia serbe. Ne u zmbrapsem.

Të gjithë ne! Kosova po merrte kahe të zgjidhjes ushtarake. Edhe unë kam ikur në ekzil në Lubjanë më 1992. Kam shkruar për “Alternativën”. Jam kthyer shpejt në baltën e Prishtinës. Grevë urie kam bërë në “Rilindje” me Adem Demaçin, për fjalën e lirë më 1994…Jam zënë rob lufte më 21 maj 1999. Kam pas mendue se s’kam me i pa shqiptarët kurrë të buzëqeshur.

E kam ndier erën e lirisë më 21 shkurt 2000. U kam thënë gazetarëve të huaj se dua të fal por nuk do të harroj! Prandaj angazhohem për trajtimin e serbëve kosovarë si shtetas normalë të Kosovës. Kaq.

Kur Milosevici u paraqit për herë të parë para Tribunalit të Hagës, kam shkue në Reçak në odën e Sylë Halilit, që e kishte mbijetuar masakrën. “Lakun në fyt” ishte e vetmja fjalë e tij.

Robëria njëshekullore e Serbisë mbi Kosovën mori fund. Liria e Kosovës nuk është më lajm, sepse lajmi ka ndodhur më 12 qershor 1999.

Ideja e madhe shtetformuese e shumë breza kosovarësh po rrumbullakohet.

Kur vendosa të garoj në zgjedhje, maspari më dolën përpara fytyrat e dhjetëra ushtarëve të afërm e të njohur që ranë në fushëbetejë…të qindra e mijëra bijve e bijave të këtij vendi…Mu shfaq fytyra e Kosovës që na buzëqesh nga bota e përtejme dhe na thonë “bëjeni tash”! Unë dua të ndihmoj që Kosova të bëhet!

Adios kolegë! U pafshim!”   / Periskopi.com

Pas mesnatës fillon ora verore

Periskopi.com Video

Sonte pas mesnatës ndryshon ora

Ardhja e stinës së pranverës përcaktohet me ndjekjen e qendrës së diellit sipas ekliptikës.

Periskopi.com Lajme

Pranvera do të zgjasë deri më 21 qershor, kur fillon stina e verës.

Mw 21 mars dita zgjat 12 orë e shtatë minuta.

Zakonisht, dita e parë e pranverës emërohet si ditë e barabartë, që nënkupton se gjatësia e ditës dhe natës është e njëjtë, pra nga momenti i lindjes deri në momentin e perëndimit të diellit, kanë kaluar 12 orë.

Me ardhjen e pranverës të dielën e fundit të muajit mars ndodh edhe ndërrimi i orës.

Kështu, këtë të diele, më 26 mars, akrepat e orës do të zhvendosen një orë përpara.

I quajtur ndryshe numërimi i orës verore, ky ndryshim do t’i japë mundësi të gjithë njerëzve të shijojnë sa më shumë ditën dhe rrezet e diellit.

Në vende të tjera, ky ndryshim do të ndodhë sipas orëve përkatëse lokale.

Për vendet e Bashkimit Evropian, ora e gjithë zonës do të ndryshojë në të njëjtin çast./ Periskopi

Ja çfarë pritet të ndodhë me orën e ndërrimit të viteve

Koha nuk ndalon për askënd, por duket se horologët, shkencëtarët që merren me matjen e kohës do ta detyrojnë atë të presë pak këtë të shtunë, natën e ndërrimit të viteve.

Periskopi.com Lajme

Mbajtësit e orës do t’i shtojnë një sekondë minutës së fundit të 31 dhjetorit për të kompensuar lëvizjet e Tokës.

Ja si do të numërohen sekondat natën e ndërrimit të viteve:

23:59’:58’’, 59’’, 60’’, 00:00’:00’’

Sekonda “shtesë” është thelbësore në mbajtjen në sinkronizim të orëve në Tokë me “kohën diellore,” në mënyrë që ditët dhe netët të përputhen me dritën dhe errësirën.

Koha në Tokë matet duke përdorur orë atomike dhe duhet të rregullohet që të mbajë ritmin me orbitat e Tokës.

Planetit tonë, i duhen mbi 86,400 sekonda për një rrotullim 360 gradë.

Por planeti Tokë lëkundet në akset e tij dhe ndikohet nga tërheqja e Diellit, Hënës dhe zbaticat, që nënkuptojnë se del jashtë ciklit me Orën Atomike Ndërkombëtare.

Ora e Koordinuar Universale, që prej viteve ’70, është caktuar si standardi universal dhe që dikton se sa është ora në çdo zonë kohore në planet.

Shkencëtarët i lejojnë këto luhatje duke shtuar sekonda çdo një vit e gjysmë për ta mbajtur Orën e Koordinuar Universale, të sinkronizuar me konceptin tradicional të kohës.

633861__rkj91ozrg1483026497

Samsung shet gjitha orët e reja Gear për vetëm katër ditë!

Ka vetëm katër ditë që nga dita kur Gear S3 Classic dhe Gear S3 Frontier janë bërë të gatshme për para-porositje në ueb faqen e Samsung në Britani.

Periskopi.com Tech & Auto

Megjithatë, këto dy pajisje tashmë janë shitur plotësisht edhepse nuk është bërë as një javë që prej kur Samsung ka filluar të marrë kërkesat e para-porosive.

Gjiganti koreano-jugor ka përditësuar faqen e tyre zyrtare në Britani për të lajmëruar konsumatorët e tyre se njësitë e orëve të reja janë rezervuar. Samsung ka bërë të ditur se shkaku pse këto orë nuk janë të gatshme për blerje ka qenë kërkesa e madhe e tyre.

Fillimisht, Samsung kishte inkurajuar konsumatorët e saj të bëjnë para-porosi duke premtuar dëgjuese pa pagesë Level Active për 1,000 blerësit e parë.

Konsumatorët mund të regjistrohen në faqen e kompanisë për t’u njoftuar për kohën kur njësitë e reja të Gear S3 Classic dhe Frontier do të ofrohen sërish.

Të dy modelet e orëve të mençura do të shiten për 349 funta dhe konsumatorët që tashmë kanë bërë porosinë e tyre do të marrin produktet duke filluar nga 11 nëntori.

Pas mesnatës ndryshon ora, ky është ‘fajtori’

Periskopi.com Lajme

Pas mesnatës ndërrohet ora

Si çdo vit në datën 30 tetor do të përfundojë ora verore, akrepat e orës do të kthehen 60 minuta prapa.

Periskopi.com Lajme

Të dielën, në orën 03:00 akrepat kthehen 60 minuta prapa duke iu mundësuar të gjithëve që të flenë një orë më tepër.

E kujt ishte ideja që ora të ndryshohet?

Një anglez i quajtur William Willett në vitin 1907 prezantoi idenë e ‘Kohës Verore’, në mënyrë që njerëzit të mos i çojnë kot orët e çmuara të dritës gjatë mëngjeseve verore.

Ai e mendoi këtë ide në mënyrë që t’i nxirrte njerëzit nga shtrati më herët, duke e ndryshuar orën. Ai propozoi se ora duhet të shtyhet për 80 minuta në katër hapa progresiv gjatë muajit prill dhe në të njëjtën mënyrë gjatë muajit shtator.

Willett pastaj kaloi pjesën tjetër të jetës së tij duke u përpjekur për t’i bindur njerëzit se skema e tij ishte e duhura.