Historia e jashtëzakonshme e portierit legjendar Yashin, kishte pritur 150 penallti

Periskopi.com Sporti

Portieri më i mirë nga të gjithë, Lev Yashin ka revolucionuar pozitën e tij për t’u bërë një hero i Bashkimit Sovjetik.

Ai ishte një yll ndërkombëtar dhe një figur ikonike, i famshëm për veshjet e tij të zeza dhe kapelen e tij.

Por fëmijëria e tij u zhduk në një vend të shkatërruar nga lufta dhe vdiq në moshën 60 vjeç pas një pesnionimi që vuante nga shëndeti i keq që çoi drejt humbjes së një këmbe.

Valentina Timofeevna Yashina mbështetet në kolltukun e saj. Ajo është duke folur rreth burrit të saj, një prej lojtarëve më të mirë në botë.

Lev Yashin, i vetmi portier që i është dhënë çmimi i më të mirit, është një ikonë e Bashkiit Sovjetik. Ai ka pasur disa nofka si “Pantera e zezë”, “Merimanga e Zezë”, një legjend i cili nuk është më i vërtetë se në këtë dhomë, derisa gruaja e tij flet për të kaluarën e tij.

Yashin (back row, third from left) with the Soviet Union national team in 1966

Valentina tanimë është 88-vjeçare dhe ajo jeton në një apartament që shteti i kishte dhënë në vitin 1964. Në murin e Yashin janë të vendosur fotografi të mëdha të Franz Beckenbauer, Pele dhe Eusebio, dy vajzave të tyre dhe nipërve. Në korridor, dhjetëra medalje varen në një pëlhurë të kuqe.

Në vitin 1962, Bashkimi Sovjetik u eliminua në çerekfinale, me një humbje 2-1 nga  Kili. Yashin, 32-vjeçar në atë kohë, nuk ishte në formën e tij më të mirë. Kur ekipi u kthye në vendlindje nga Amerika Jugore, mbështetësit ishin të mërzitur. Të gjithë thonin “Yashin është lodhur” dhe “I ka ardhur koha e penzionimit”.

Por Yashin në vitin 1960 ai ishte një hero, pasi në Kampionatin Evropian ekipi i tij e dominoi Jugosllavinë. Pas ndeshjes me Kilin, Valentina thotë se asnjëherë nuk e kishte parë burrin e saj aq keq.

Yashin was voted the best goalkeeper of the 20th century by the International Federation of Football History & Statistics

Në autobiografinë e tij, ai shkroi: “Çfarë është depresioni? Nuk e di. Lodhja e akumuluar gjatë viteve filloi të bënte veten në diçka që papritmas u thye. Në atë kohë unë nuk ndjeja asgjë përveç zbasëtisë”.

Ai gjithashtu ishte i zoti në sportin e akullt ice hokey. Ai do të jetë pjesë e katër Kampionateve Botërore, duke e ndihmuar vendin e tij në fitimin e dy trofeve, duke pritur 150 penallti dhe reputacioni i tij të ngritej si një ikonë ndërkombëtare.

Left to right: Alfredo di Stefano of Argentina, Scotland's Denis Law and Yashin at a dinner at the Cafe Royal in London on 23 October 1963

Yashin ishte i njohur për korrektësi dhe modesti. Ai ishte i gjatë 1, 87 cm. Në dhjetor, 1963, Yashin e fitoi Topin e Artë, e cila iu dha për t’u bërë lojtari më i mirë në botë. Në këtë sezonë, Dinamo fitoi kampionatin e pestë me Yashinin në krye, ai bëri një lojë të jashtëzakonshme, duke pësuar vetëm 7 gola në 27 lojë.

Gyula Grosics

Në vitin 1956 Bashkimi Sovjetik fitoi medaljen e artë në Olimpiadën e Melburinit, Yashin e ruan portën e tij të paprekur, në një fitore 1-0 kundrejt Jugosllavisë duke i dhuruar titullin e parë ndërkombëtar ekipit të tij.

Yashin is believed to have kept over 270 clean sheets during his career

Në vitin 1960, Bashkimi Sovjetik fiton Kupën Evropiane e UEFA-s që më vonë do të njihet si Kampionati Evropian, raportoi “BBC”, transmeton Periskopi.

Bashkimi Sovjetik do të arrijë në finalen e Kampionatit Evropian në vitin 1954, por do të humbasë 2-1 nga Spanja. Yashin do të zgjidhet si portieri më i mirë i turneut.

Yashin ishte në moshën 41-vjeçare kur i dha fund karrierës së tij si futbollit. Ato moment kujton gruaja e tij Valentina, e cila thotë se ai u nda i dëshpëruar për faktin se dhimbjet në këmbë e detyruan që të mos vazhdojë të mbrojë portën e Bashkimit Sovjetik dhe ekipit të Dinamos.

Valentina Timofoeevna Yashina

Por vitet e tij të fundit, ishin shumë shqetësuese si probleme në zemër, amputimi i këmbës, dy sulme në zemër.

Yashin pjesën e penzionimit e ka kaluar duke jetuar me pasionin e tij të dytë: peshkimi. Por shëndeti ishte gjithnjë një problem për të. Madje gjatë karrierës së tij, ai vuante nga dhimbje në stomak që Valentina dyshonte se ishte pasojë e ushqimit të varfër.

Yashin dines with Germany's Franz Beckenbauer in his and Valentina's flat

Yashin and Valentina

Yashin with his family (along with the stuffed lion toy)

Vetëm disa ditë para se Yashin të vdiste – në mars 1990 – pati një nderim përfundimtar. Atij iu dha medalja e artë për Heroin e Punës Socialiste./Periskopi/