Guardiola shpallet trajneri më i mirë i shekullit

Periskopi.com Sporti

Trajneri i Manchester Cityt, Pep Guardiola ka fituar ndoshta çmimin më të mirë në karrierë si individ.

Guardiola është shpallur trajneri numër një i shekullit bazuar nga viti 2001-2020 nga Globe Soccer Awards.

Tekniku spanjoll në këtë garë për këtë çmim mposhti kundërshtarët si Sir Alex Ferguson, Jose Mourinho dhe Zinedine Zidane.

Pep Guardiola si ‘reper’, intervista e tij shkon viral

Periskopi.com Sporti

Intervista e Pep Guardiola para ndeshjes së mbrëmshme është bërë një hit viral në rrjet, përcjell Periskopi.

Videos së tij nga intervista, i është shtuar kënga e Eminemit ‘Lose Yourself’.

Pep, po ashtu tërhoqi vëmendjen e shumë tifozëve me veshjen e tij.

Për më shumë shiheni videon më poshtë. /Periskopi.

 

Trajneri i Portos ka shkuar viral pasi absolutisht shkatërroi Guardiolën mbrëmë në intervistën për shtyp

Periskopi.com Sporti

Manchester City dhe Porto barazuan pa gola të martën mbrëma në Portugali.

Man City dominoi ndeshjen, duke pasur 68% posedimin e topit dhe 18 goditje drejt portës, krahasuar me vetëm dy të kundërshtarit, transmeton Periskopi.

Por City dështoi të konkretizonte ndonjërën nga mundësitë. Ruben Dias pati shansin më të mirë, duke huqur portën e hapur në pjesën e dytë.

Para ndeshjes, Pep Guardiola dhe trajneri i Portos, Sergio Conceicao u përfshinë në një luftë fjalësh.

Dhe kjo vazhdoi edhe pas takimit.

Guardiola nuk ishte i lumtur me taktikat e Portos. Ai u shpreh për ‘Record’:

”Ne sulmuam, luajtëm një ndeshje të mirë, por FC Porto u mbrojt shumë, patëm shanse por nuk shënuam.

”Ata kishin gati tetë lojtarë në zonë.”

Conceicao u pyet se çka mendonte për komentet e Guardiolës rreth taktikave të tij.

Dhe ai dhuroi një përgjigje brutale.

”Po të kisha buxhetin e tij, lojtarët e tij, dhe prapë nuk do të fitoja, poashtu do të isha i mërzitur.”

Ouch. Komentet e tij kanë shkuar viral. /Periskopi.com/

Zyrtare: Guardiola nënshkruan kontratë të re me Man Cityn

Periskopi.com Sporti

Trajneri i Manchester Cityt, Pep Guardiola kishte vetëm edhe shtatë muaj kontratë me “Qytetarët”.

Strategu katalanas i ka dhënë fund spekulimeve për të ardhmen e tij, duke nënshkruar kontratë dy vjeçare me klubin anglez.

Ky është qëndrimi më i gjatë i 49 vjeçarit si menaxher në një klub, duke tejkaluar katër vitet që kaloi në Barcelonë dhe tri vitet në Bayern Munich

“Prej kur kam ardhur në Manchester, jam ndjerë shumë mirë dhe i mirëpritur nga lojtarët, stafi, tifozët dhe pronarët” – u shpreh Pep për faqen zyrtare të Manchester Cityt.

City rikthehet të luajë këtë javë në Premier Ligë pas pushimit të Kombëtarëve, ku e pret sfida ndaj Tottenham Hotspur.

Guardiola drejt largimit, zbulohen dy emrat që mund ta zëvendësojnë

Periskopi.com Sporti

Trajneri i Manchester City-t, Pep Guardiola, mund të largohet nga skuadra angleze në fund të sezonit. Numri një i stolit nuk ka bërë aspak mirë në këtë edicion dhe mund ta mbyllë kapitullin në Angli.

Ish-kampionët e Anglisë po mendojnë për emrat që mund ta zëvendësojnë spanjollin. Drejtuesit kanë piketuar dy trajnerë mjaft interesantë si Julian Nagelsmann dhe Mauricio Pochettino.

I pari është trajneri i Leipzig, por kur në derë trokasin gjigantët e Premier Leagues vështirë të refuzosh. I dyti është ish-tekniku i Tottenhamit Mauricio Pochettino. Ky i fundit është pa ekip që pas largimit nga Tottenhami.

Pep Guardiola jashtëzakonisht i shqetësuar: Kemi vetëm 13 lojtarë

Periskopi.com Sporti

Pavarësisht suksesit 2-1 kundër Bournemouth, Manchester City duket se është në vështirësi. Të paktën kjo është ajo që kuptohet nga fjalët e teknikut Pep Guardiola. Duke folur pas ndeshjes së Carabao Cup, spanjolli ka komentuar situatën e emergjencës që po kalon organika e tij, e copëtuar nga dëmtimet e nga mungesat për shkak të Koronavirus.

“Me situatën që kemi tani, kemi nevojë për lojtarët e Akademisë. Kemi vetëm 13 lojtarë në formë të skuadrës së parë”, ka komentuar me trishtim e i preokupuar Guardiola. “Me problemet që kemi përpara, ai do të mbetet me ne. Do ta përdorim”, vazhdoi tekniku duke iu referuar të riut Liam Delap, djali i të famshmit Rory Delap, futbollist irlandez që ka luajtur gjatë për Derby County, Southampton e Stoke City.

“Nuk mund të harrojmë se ka lojtarë, ekzaktësisht si Phil (Foden), që është 17 vjec. Ka shumë gjëra për të përmirësuar. Nuk mund të përshpejtojmë progresin e cdo lojtari të ri. Por në cdo rast duhet thënë se Akademia po na jep shumë dorë. Kanë persona shumë të përgatitur që ndihmojnë djemtë. Jason Wilcox është shefi i Akademisë e na ndihmon të kemi këta lloj lojtarësh”.

Zhvillime të bujshme: Guardiola është në Barcelonë, takohet me Messin

Periskopi.com Sporti

Trajneri i Manchester Cityt, Pep Guardiola ka udhëtuar drejt Barcelonës, raporton Insporti.

Trajneri katalunas ka udhëtuar nga Manchesteri drejt qytetit të Barcelonës ku pritet të ketë një takim në katër sy me Lionel Messin.

Messi ditë më parë përmes një burofaxi ka njoftuar bordin e Barcelonës për vendimin e tij për largim nga “Camp Nou” pas 19 vjetësh.

Image

Agjenti i tij zbulon të vërtetën: Guardiola drejt largimit?

Periskopi.com Sporti

Eliminimi nga Lyoni vendosi në pikëpyetje të ardhmen e Pep Guardioles te skuadra e Manchester City-t. Spanjolli përjetoi një sezon zhgënjyes sepse humbi kampionatin dhe u eliminua shumë shpejt nga Champions League.

Numri një i stolit u cilësua si një nga fajtorët kryesorë në disfatën ndaj Lyonit. Kritikat duket se e kanë motivuar më shumë spanjollin, pasi nuk ka ndërmend të largohet. Një qëndrim të tillë e ka konfirmuar agjenti i teknikut.

“Pep do të qëndrojë te Manchester City. 100% e vërtetë”, – tha Josep Maria Orobitg që është dhe agjenti i numrit një të stolit te Manchester City.

Të gjithë kundër Guardiolas: ‘Ke dështuar në gjithçka’

Periskopi.com Sporti

“Ke dështuar përsëri”.

Shtypi anglez ka sulmuar hapur Pep Guardiola-n një ditë pas eliminimit të bujshëm të Manchester City-t në çerekfinalet e Champions League kundër Lyon-it.

Trajneri spanjoll konsiderohet si fajtori kryesor për disfatën: nën akuzë janë kryesisht zgjedhjet e formacionit dhe përjashtimet e rëndësishme nga 11 titullarët.

Por në shënjestrën e kritikës është edhe Sterling për gabimin e pabesueshëm me portën e boshatisur.

“Ëndrrat e City-t shkatërrohen përsëri në Champions League”, ka shkruar The Sun. Daily Mail ka folur për “makth Champions” dhe “spektakël horror”.

Prestigjiozja Guardian ka folur për “dramë”.

“Sa herë, Pep, sa herë? Ideja se Guardiola i komplikon më shumë se duhet ndeshjet me eliminim direkt është bërë aq e qartë sa duket e pamundur që një trajner kaq i kthjellët të zgjedhë përsëri këtë skemë”, lexohet në artikullin e Guardian, që ka kritikuar fiksimin e trajnerit me detajet.

“City i gllabëruar nga Lyon”, ka qenë titulli i Times, gjithashtu kritik ndaj Pep. “Dështim”, “Katastrofë”: për daljen nga skena të City-t nuk ka fjalë të tjera.

Gabimi i pabesueshëm i Sterling e bëri Guardiolën të bie në gjunjë – shihni huqjen

Periskopi.com Sporti

Manchester City ka pësuar mbrëmë humbje të thellë nga skuadra franceze, Lyon, duke u eliminuar kështu nga Liga e Kampionëve.

Skuadra e Pep Guardiolas pësoi 3:1 nga Lyoni në çerekfinalen që u luajt në Lisbonë.

Por, gjërat kanë mundur të shkojnë krejt më ndryshe nëse Raheem Sterling do të ishte treguar i saktë nga afërsia, ku ka mundur të barazojë rezultatin në 2:2.

Në minutën e 86-të të ndeshjes, Sterlingu dështoi para portës së zbrazët nga afërsia, kur rezultati ishte ende 2:1.

Pas këtij dështimi të Sterlingut, Moussa Dembele i dha goditjen përfundimtare Cityt kur shënoi për 3:1, vetëm një minut më vonë.

Guardiola: Ky Liverpool është skuadra më e vështirë me të cilën jam ndeshur ndonjëherë

Periskopi.com Sporti

Trajneri i Manchester Cityt, Pep Guardiola insiston që Liverpooli i Jurgen Klopp në vitin 2019 dhe 2020 janë kundërshtarët më të fortë me të cilët është përballur ndonjëherë si trajner.

Klopp është menaxheri i vetëm që ka mposhtur katalunasin më shumë herë sesa ka humbur, me trajnerin e Reds që fiton nëntë nga 19 takimet e tyre dhe Guardiola vetëm tetë, ndërsa ai nuk ka fituar asnjë nga pesë përplasjet e tyre në Anfield.

Pas një konkurrencë të ashpër në sezonin 2018-19 kur City mposhti rivalët e tyre në Ligën Premier me vetëm një pikë, Liverpooli fitoi lehtësisht këtë vit për të siguruar titullin e tyre të parë në 30 vjet.

“Kundërshtari më i vështirë me të cilin jam ndeshur ndonjëherë në karrierën time është ky Liverpool nga viti i kaluar dhe i këtij viti”, ka thënë fillimisht Guardiola për DAZN.

“Nëse e lini veten të mbizotëroheni, ata ju bllokojnë në zonë dhe nuk mund të shpëtoni. Kur t’i sundoni ata, ata vrapojnë në hapësirë ​​si askush tjetër. Ata janë shumë shpejt duke shkuar mbrapa. Ata janë shumë të fortë në strategji. Lojtarët e tyre kanë forcë të madhe mendore. Klopp është rivali që më ka bërë të mendoj se si ta mposht më shumë”.

Guardiola pati një rivalitet të ashpër me ish-trajnerin e Real Madridit, Jose Mourinho gjatë kohës së tij me Barcelonën, por ai i vlerëson kampionët aktual të Ligës Premier si skuadra më e mirë ndaj të cilës ai është përballur.

“Gjithmonë kam thënë se Real Madridi është një ekip shumë i fortë në karrierën time, ata më ndihmuan të bëhem trajner më i mirë me ndeshje të ashpra dhe gara me Jose Mourinho, Manuel Pellegrini dhe të gjithë trajnerët që ata kishin”.

“Nëse më pyet se cili ka qenë rivali më i vështirë për mua për t’u përballur, ka qenë Liverpooli. Vitet e para kur mbërrita në Angli, Liverpooli ishte pak më i dobët se tani dhe Real Madrid ishin më të fortë. Tani, ky Liverpool është më i vështiri që kam hasur në karrierën time stërvitore”, përfundoi trajneri i Cityt.

Çmenduri nga Man City: Shpenzon 82 milionë për dy ditë

Periskopi.com Sporti

Anulimi i vendimit të UEFA-s për të përjashtuar Manchester Cityn nga kompeticionet evropiane për dy vitet e ardhshme duket se ka zgjuar Qytetarët.

Skuadra e Guardiolas, në fakt, ka siguruar shërbimet e Ferran Torres nga Valencia për 25 milionë euro plus 12 si bonus.

Më pas, sipas shtypit anglez, në orët e fundit është arritur marrëveshja me Bournemouth për Nathan Ake, qendërmbrojtës holandez i rritur te moshat e Chelseat.

City ka mposhtur konkurrencën e rivalëve të United, duke arritur marrëveshjen me klubin që sapo ka rënë në Championship për një shifër të përafërt me 45 milionë euro.

Zbulohen nëntë klubet ‘armike’: Dërguan letër që klubi i Guardiolas të mos falej nga CAS

Periskopi.com Sporti

Më 9 mars 2020, nëntë klube të Premier League paraqitën një kërkesë (“Aplikim për Ndërhyrje”) në bazë të Neneve R41.3 dhe CAS Code R54 me qëllim të kufizuar të kundërshtimit të çdo kërkese të mundshme nga Manchester City për të kërkuar pezullimin e zbatimit të vendimit të kontestuar.

Klubet që bashkuan kërkesën ishin: Arsenali, Burnley, Chelsea, Leicester, Liverpool, Manchester United, Neëcastle, Tottenham, Wolverhampton.

City u fal nga CAS dhe u dënua vetëm me një gjobë, teksa Guardiola në konferencë do të pranonte faktin se skuadra e tij kishte shumë armiq!

Guardiola foli përsëri sot me ‘shokun imagjinar’ në bankë gjatë ndeshjes

Periskopi.com Sporti

Disa ditë më parë, një video ku Pep Guardiola shihej duke folur i drejtuar në anën e majtë të tij, edhe pse në ulëse nuk ishte askush, u bë virale.

Video u realizua gjatë ndeshjes në FA Cup që Manchester City e humbi nga Arsenali.

Por trajneri i Cityt, e ka përsëritur një veprim të tillë edhe në fitoren e sotshme 4-0 kundër Watford.

Mirëpo tash në anën e djathtë ai flet por nuk shihet ndonjë person në drejtim kah shikon Guardiola.

Guardiola: Nuk kam respekt për Arsenalin jashtë fushës – zbulohet arsyeja pse e tha këtë

Periskopi.com Sporti

Sigurisht, humbja 2-0 në gjyëmfinalen e FA Cup nga Arsenali, duhet ta ketë lënduar shumë Manchester Cityn dhe Pep Guardiolan.

Tekniku spanjoll u eklipsua nga ish-asistenti i tij te City, Mikel Arteta, i cili drejtoi “Topcinjtë” në një fitore të madhe, transmeton Periskopi.

Sidoqoftë, para ndeshjes kundër ëatfordit, Guardiola befasisht kritikoi Arsenalin në konferencën para ndeshjes.

p1edo50g6j76louk7m41gcevidd.jpg

“Nuk luajtëm në pjesën e parë kundër Arsenalit, si në të dytën, ky është pendimi i fundit. Ne deshëm të luanim për 90 minuta si në pjesën e dytë,” tha Guardiola.

“Por pasi u mposhtëm, shtrënguam duart. Kundërshtarët gjithmonë meritojnë respektin tim dhe vlerësimin. Dhe Arsenali, unë kam respekt për atë që ata janë në fushë, jo shumë jashtë saj, por në fushë shumë. Urime për ta.”

Por pse nuk e respekton Guardiola Arsenalin jashtë fushës?

Ai nuk i elaboroi arsyet, por “Goal” raporton se Arsenali ishte pjesë e një grupi të klubeve të Premier Leagues që i shkroi Gjykatës së Arbitrazhit Sportiz për ta dënuar Cityn. /Periskopi.com/

Guardiola vazhdon ta shprehë dashurinë e çmendur për Bielsan: Ai është absolutisht në krye të listës

Periskopi.com Sporti

Marcelo Bielsa është “absolutisht në krye të listës” si trajner, ka thënë trajneri i Manchester Cityt, Pep Guardiola, transmeton Periskopi.

Bielsa udhëhoqi Leedsin drejt promovimit në Premier League, pas 16-vitesh mungesë, teksa skuadra u shpall kampione në Championship.

“Ai ka bërë punë të jashtëzakonshme,” tha Guardiola.

“Ai është unik në botën e futbollit për shkak të mënyrë së vecantë si luan. Mësova shumë për stilin e tij, produktin final të tij. Ai është person i jashtëzakonshëm, kaq i vecantë.”

Bielsa e ka drejtuar Argjentinën dhe Kilin sa i përket Kombëtareve, dhe klubet si Athletic Bilbao, Marseille, Lazio dhe Lille, para se të merrte drejtimin e Leedsit më 2018.

“Do të jetë gjë e jashtëzakonshme për futbollin anglez ta shohim atë në Premier League sezonin e ardhshëm,” shtoi Guardiola.

“Fitimi i titujve ndihmon të keni një punë sezonin e ardhshëm, por në fund të jetës, ajo që kujtoni nuk janë titujt që keni fituar, ajo që mbani mend janë kujtimet që keni dhe atë që ua ka mësuar trajneri.

“Ajo që ne mendojmë janë eksperiencat dhe kujtimet, lojtarët që keni pasur, trajnerët që keni pasur. Marcelo është në krye të listës. Absolutisht në krye të listës.” /Periskopi.com/

S’ka pushim për futbollistët e Man Cityt as pas Premier Leagues – Guardiola konfirmon se do të vazhdojnë punën

Periskopi.com Sporti

Lojtarët e Manchester Cityt nuk do të kenë pushim pas përfundimit të sezonit në Premierligë.

Pep Guardiola ka zbuluar se lojtarët e tij do të vazhdojnë të stërviten në periudhën dy javore, para takimit të kthimit me Real Madridin në Ligën e Kampionëve.

Zinedine Zidane në anën tjetër ka dërguar në pushim të shkurtër pas triumfit në La Liga.

“Jo, jo, jo”, u përgjigj fillimisht Guardiola, kur u pyet nëse lojtarët e tij do të kenë pushim pas përfundimit të Premierligës.

“Ne do të kemi dy ditë pushim pas ndeshjes me Watford, dhe pastaj do të shkojmë në stërvitje për dy javë”.

“Do të bëjmë disa ndryshime për dy ndeshjet e fundit.  Do të provoj t’u krijojë hapësirë të gjithëve për të luajtur”.

Video-analiza nga ndeshja Arsenal 2-0 Man City, zbulon si Arteta shkatërroi taktikat e Guardiolas

Periskopi.com Sporti

Trajneri i Arsenalit, Mikel Arteta vazhdoi rekordin fantastik të skuadrës së tij në FA Cup, këtë fundjavë.

Londinezët mposhtën Manchester Cityn 2-0, me Pierre-Emerick Aubameyang që realizoi të dy golat, transmeton Periskopi.

Por si arriti Arteta që ta shpartallojë Guardiolan dhe djelmoshat e tij? Epo, tekniku i “Topcinjëve” arriti që të përmirësojë gabimet e bëra në humbjen 3-0 kundër Cityt në përballjen e parë pas rikthimit nga pauza.

Një llogari në YouTube me emrin “Football Made Simle”, që ka 200 mijë abonentë, ka përpiluar një video-analizë fantastike me titullin “si studenti mposhti mjeshtrin” në “Wembley”.

Shikoni më poshtë. /Periskopi.com/

Vështirë se do të pajtohet dikush me atë që sapo ka thënë Pep Guardiola për David Luizin

Periskopi.com Sporti

Manchester City dhe Arsenali takohen në “Wembley” të shtunën mbrëma, në gjysmëfinalen e parë të FA Cup.

Skuadra e Pep Guardiolas do të jetë favorit i padiskutueshëm, teksa shumë fansa fajësojnë David Luizin për humbjen e Arsenalit 3-0 nga “Qytetarët” në përballjen e fundit.

Braziliani u fut si zëvendësues herët për të lënduarin, Pablo Mari, por u përjashtua pak pas fillimit të pjesës së dytë, si dhe shkaktoi një penallti.

Guardiola has defended Luiz from the media

Luiz është shikuar gjërësisht si pika më e dobët në skuadrën londineze nga fansat dhe analistët, me disa madje që kanë shprehur befasinë që klubi i ka vazhduar kontratën.

Por Guardiola ka një mesazh për gjithë ata që nuk e pëlqejnë Luizin.

“Kam respekt të jashtëzakonshëm për karrierën e tij. Ai është lojtar i jashtëzakonshëm, me mentalitet të jashtëzakonshëm, vecanërisht mentalitetin,” tha Guardiola.

“Qesh shumë me analistët, ata ishin mbrojtës dhe besojnë se nuk kanë bërë asnjë gabim gjatë karrierave të tyre, kur kanë luajtur për 20, 10 apo 15 vite.

“Më pëlqen që ai ende luan futboll dhe jam shumë i sigurtë se ai do të vazhdojë të bëjë aksione dhe gabime, si pjesë e lojës, por me shumë dinjitet.

“Kam shumë respekt për këtë lojtar. Shumë.” /Periskopi.com/

Pep Guardiolan kurrë nuk e keni parë kaq të hapur dhe të sinqertë – e pësojnë Liverpool, Man Utd, Wenger dhe Ferguson

Periskopi.com Sporti

Vendimi i Gjykatës së Arbitrashit Sporti (CAS) për ta hedhur poshtë pezullimin dy-vjecar në transferime të UEFA-s për Manchester Cityn, po vazhdon të diskutohet.

E drejtë të themi se vendimi i CAS nuk u prit mirë nga trajnerët rivalë, transmeton Periskopi.

Jose Mourinho i Tottenhamit u tregua i papërmbajtshëm në verdiktin e tij, duke e quajtur vendim të “turpshëm”.

Jurgen Kloppi i Liverpoolit tha se është “ditë e keqe për futbollin.”

p1ed7nburavldmpa1g6kln24lqd.jpg

Pep Guardiola shpejt u përgjigj ndaj këtyre etiketimeve.

Sidoqoftë, të martën mbrëma, u publikuan pamjet e konferencës së tij për shtyp.

Fillimisht, ai listoi tetë klubet e Premier Leagues që e këshilluan CAS të merrte masa para se të konkludoheshin pozitat për Champions League sezonin e arshshëm. Mënyra se si ai përsëritë Liverpoolin është shumë interesante.

“Pika e parë, për tërë këto klube – Arsenal, Chelsea, Leicester, ëolves, Manchester United, Tottenham, Liverpool, Liverpool, Burnley… E kuptoj se duan pesë pozitat për Champions Leaguen,” tha Guardiola.

“Mund ta kuptoj. Ajo që ata kërkojnë është se ata nuk deshën që ne ta shtyenim procesin për sezonin e ardhshëm, kështu që të mund të luanim në Champions League. Por ne ishim aq të qartë, ne thamë ‘po, ne totalisht pajtohemi me ju, tetë klubet, ne duam zgjidhje nga CAS sa më shpejt që të jetë e mundur për ta qartësuar këtë.”

Jo vetëm kaq, ai mëtej përmendi se klubi deshi ta blinte Alexis Sanchez por nuk mund ta përballonte, teksa përmendi edhe emra si Wenger e Ferguson në proces. /Periskopi.com/