Përdhunoi mbi 100 gra në Londër, shoferi i taksisë së zezë dënohet dy herë me burgim të përjetshëm

Periskopi.com Lajme

John Worboys, i njohur si “John Radford, një përdhunues i ‘taksisë së zezë’, është dënuar me dy burgime të përjetshme, me një afat minimal prej gjashtë vjet për sulm edhe ndaj katër grave të tjera, raporton BBC.

62-vjeçari u burgos në vitin 2009 për sulmimin e 12 grave në Londër, por pasi një bord i lirimit me kusht njoftoi se ai do të lirohej, kanë dalë edhe katër gra të tjera, të cilat e kanë akuzuar për sulm.

Worboys u burgos në vitin 2009 me një mandat minimal prej tetë vjet pasi u shpall fajtor për 19 sulme seksuale ndaj 12 grave midis viteve 2006 dhe 2008.

Vitin e kaluar, bordi i lirimit me kusht ndryshoi mendje dhe vendosi që të qëndrojë në burg.

Prokurori i Duncan, Penny QC tha se psikiatri Philip Joseph tha që Worboys kishte “fantazuar” për sulmin e vitit 1986 ndaj grave. Raporti i lirimit me kusht në gusht thoshte se ishte “aq potencialisht i rrezikshëm tani siç ishte në kohën e shqiptimit të dënimit të parë”.

Pasi katër gra raportuan sulmin, Worboys u deklarua fajtor për dy akuza për përdhunim të drogës me qëllim të përdhunimit.

Penny tha se sulmoi të parin nga katër viktimat që më pas raportuan veten në vitin 2000 ose në fillim të vitit 2001 pasi dolën në një bar në lagjen Soho. Viktima e dytë, një student që jetonte në veri të Londrës, u sulmua në 2003.

Worboys e kapi atë rrugës pasi kaloi natën me miqtë në një klub. Viktima e tretë u sulmua më 2007 në një natë, ndërsa më vonë drogoi viktimën e tij të katërt në Bournemouth.

Policia beson se përveç këtyre krimeve, Worboys kreu më shumë se 100 përdhunime dhe sulme seksuale ndaj grave në Londër.

 

Përdhunoi vajzën e tij për 20 vjet me radhë – pastaj një nga gjashtë fëmijët që i bëri me të

Periskopi.com Lajme

Rastet e dhunës seksuale nuk janë vetëm në Shqipëri e Kosovë, por në mbarë botën.

Mediat e huaja kanë shkruar për një rast të rëndë të një vajze nga Uellsi e cila është përdhunuar për 20 vjet me radhë nga babai i saj.

Ai tashmë është në burg, por identiteti i tij nuk është bërë publik për të mbrojtur vajzën. Mbi babain që abuzoi seksualisht me të bijën rëndojnë plotë 36 akuza, ku është vërtetë një listë e gjatë krimesh, në të cilën përfshihet edhe përdhunimi me një tjetër vajzë.

Ndërkohë ky njeri që ka abuzuar me të bijën kundërshton kategorikisht akuzat duke thënë se ajo nuk është vajza biologjike. Por gjatë këtyre video torture, vajza lindi 6 fëmijë, ku njëra prej vajzave u ngacmua sërish nga gjyshi që përdhunoi për 20 vite nënën.

“Unë kam zhvilluar procese gjyqësore te shumta, gjate punës sime për 40 vjet. Kjo është ndër tre rastet e para më të këqija me të cilat jam dashur të merrem ndonjëherë. Unë te them se jam mësuar, por për ju duhet te ketë qene një nga përvojat me te vështira. Unë vetëm mund t’ju falënderoj për kryerjen e detyrës tuaj “- u shpreh gjykatësi Paul Thomas para jurisë.

Ndërkohë që më pas ai ka thënë që të mos çuditen kur të mësojnë për vendimin mbi dënimin, për një numër të madh vitesh që ai do burri do vuajë në burg.