Adelina Ismaili: Vjosa Osmani për kryeministre, vetëm Vjosa

Periskopi.com Showbiz

Këngëtarja e mirënjohur shqiptare, Adelina Ismaili, e ka treguar gjithmonë se është një simpatizuese e LDK-së.

E mesa duket edhe në zgjedhjet e ardhshme që do të mbahen, ajo do të mbështesë po të njëjtën parti.

E sa i përket kandidatit që do të dalë për kryeministër nga kjo parti, Adelina duket se mbështet të vetmen femër që e konkurron këtë post.

Bëhet fjalë për Vjosa Osmanin, për të cilën diva e estradës ruan një respekt të veçantë.

Adelina ka publikuar së fundmi në rrjetin social Facebook një status ku ndër të tjerash ka cituar fjalët: “Vjosa për kryeministre, vetëm Vjosa”.

Mbetet të shihet deri në rezultatin final nëse ajo do të jetë vërtetë kandidate apo jo.

Dua Lipa përkrah popullin e Sudanit (Foto)

Periskopi.com Showbiz

Dua Lipa përmes rrjeteve sociale është shprehur në përkrahje të popullit të Sudanit.

Që nga java e kaluar, populli i Sudanit ka nisur protesta kundër presidentit Omar al-Bashir, shkruan lajmi.net.

Në përkrahje të popullit të Sudanit kanë dalur shumë fytyra publike, mes tyre edhe këngëtarja Dua Lipa.

“Po e ngriti zërin për Sudanin. Jam me të gjitha gratë, burrat dhe fëmijët që po protestojnë për një tranzicion paqësor në demokraci. Qeveria u është përgjigjur dhunshëm thirrjeve për demokraci, me vrasje e përdhunime. Ndërprerja e internetit po shkel të drejtat e qytetarëve për lirinë e shprehjes dhe informacionin jetësor dhe i vendos ato në një rrezik edhe më të madh. Kjo është shkelje e të drejtave të njeriut dhe ne duhet së bashku ta ngremë zërin. Ju lutemi të ngritni zërin tuaj për të qëndruar pranë popullit të Sudanit. Unë do të vendos linqet në storyt e mia për mënyrën se si mund të ndihmoni”, ka shkruar ajo.

SHBA fuqishëm krah Kosovës në KS të OKB-së, lavdëron aksionin e Policisë në Veri

Periskopi.com Lajme

Ambasadori i SHBA në OKB, Jonathan Palmer, tha se përvjetori i njëzetë i miratimit të Rezolutës 1244 është një shenjë se është koha për të ecur përpara.

Ai theksoi se SHBA mbështesin veprimin e policisë së Kosovës në veri kundër krimit dhe korrupsionit, ndërsa shprehu keqardhje se gjatë këtij aksioni ka pasur bllokada dhe të shtëna.

“Heqja e tarifave mbi mallrat serbe, kjo do të thotë edhe largimi i gjuhës nga pala serbe. Kjo do të thotë angazhim nga të dyja palët. Pavarësia e Kosovës është e pakthyeshme.  Operacioni më 20 maj ka ndodhur në veri, ku janë arrestuar disa policë që merreshin me kontrabandë Përfshirja e një anëtrari të UNMIK-ut duhet të hetohet deri në fund”, tha ai.