Trump ia thotë në sy May: Çfarëdo që bëni me Brexit për mua është OK, vetëm të ketë tregti mes nesh

Periskopi.com Lajme

Donald Trump sot është takuar me kryeministren e Britanisë Theresa May pas marrëveshjeve të fundit tregtare që i kanë arritur dyja shtetet.

Duke qëndruar në dhomën e konferencave për shtyp të kryeministres, presidenti amerikan tha “Një herë Brexit është proces që thotë se Britania e Madhe do të dalë nga Bashkimi Evropian – Nuk e di saktësisht të gjithën, por çfarëdo që të jetë për mua është në rregull – vetëm bëjeni që të kemi tregti, le të ndodhë e gjitha kjo”.

Ai tha se “Tregtia është një paksa e ndërlikuar”. “Ne dëshirojmë të bëjmë tregti me Britaninë e Madhe, dhe Britania e Madhe dëshiron të bëjë tregti me ne”.

Trump i bëri këto komente gjatë kohës së drekës derisa dyja palët i janë bashkuar stërvitjeve ushtarake të amerikanëve dhe britanikëve në bazën e Sandhurstit, raportoi “The Sun”, transmeton Periskopi.

Ndërkohë, zonja e parë e shtetit Melania Trump e ka vizituar spitalin mbretëror së bashku me burrin e kryeministres britanike Philip May.

Ndërsa, mijëra protestues britanezë kanë dalur në rrugë për të kundërshtuar ardhjen e Trump./Periskopi/