Të qenurit portier një nga pozicionet më të vështira: Këta janë ndër më të mirët të të gjitha kohërave

Periskopi.com Sporti

Kur bëhet fjalë për futbollin profesionist, të qenurit portier është një nga pozicionet më të vështira.

Përgjegjësia e portierit është më e lartë pothuajse se e secilit lojtarë tjetër në fushë, kjo sidomos në futbollin bashkëkohor, sidomos kur loja e kundërshtarit mbështet në ofanzivë, dhe ku numri i lojtarëve me aftësi golashënuese është bërë ‘inflacion’, shkruan Periskopi.

Kjo është arsyeja pse Periskopi vendosi ta hartojë një listë të portierëve më të mirë të të gjitha kohërave. Sigurisht që nuk ishte e lehtë – duke marrë parasyshë numrin e shumtë të portierëve – por sigurisht ka disa nga ata që mbrojtjet e tyre janë më ikonike se të të tjerëve.

Shihni listën më poshtë, /Periskopi

Gianluigi Buffon (PSG)

Hugo Lloris (Tottenham Hotspur)

Samir Handanovic (Inter Milan)
Keylor Navas (Real Madrid)
Ederson (Manchester City)
Alisson (Liverpool)

Thibaut Courtois (Real Madrid)

Marc-Andre Ter Stegen (Barcelona)

David de Gea (Manchester United)

Jan Oblak (Atletico Madrid)