‘Kjo është një pyetje e ndyrë’- Trump përplaset me gazetaren dhe largohet nga konferenca për COVID-19

Periskopi.com Lajme

Një tjetër ‘përplasje’ ka ndodhur mes presidentit të Shteteve të Bashkuara të Amerikës, Donald Trump dhe një gazetareje.

Gazetraja e CBS News, Weijia Jiang pyeti presidentin Trump se pse e konsideron si një kompeticion botëror luftën ndaj Covid-19, ndërkohë që amerikanët vazhdojnë të vdesin.
Duke mos i pëlqyer pyetja, Trump i tha gazetares aziatiko-amerikane që këtë pyetje të ndyrë t’ia bënte Kinës.

Pjesë nga debati:

Gazetarja: Ju shpesh thoni se SHBA po bën shumë më mirë se të gjithë shtetet e tjera kur bëhet fjalë për testimet. Pse ka kaq shumë rëndësi kjo? Pse kjo është për ju një kompeticion global, ndërsa çdo ditë amerikanët vdesin dhe akoma shikojmë rritje të rasteve?

Trump: Ato po vdesin në cdo vend të botës dhe ndoshta për këtë duhet të pyesni Kinën. Mos më pyesni mua por Kinën. Në qoftë se pyesni ata, ju mund të merrni një përgjigje të pazakontë.

Gazetarja: Zotëri, pse ma thoni mua specifikisht këtë?

Trump: Unë nuk po jua them specifikisht asnjërit. Unë po them që asnjëri nuk mund të bëjë një ‘pyetje të ndyrë’ si kjo.

Pastaj Trump i kërkoi fjalën një gazetareje tjetër por që nuk i la vend që të përgjigjej duke u larguar nga konferenca.

Ju ftojmë të ndiqni videon: