​Vajza siriane që përdorte kanaçe për këmbë u bë me gjymtyrë proteze

Periskopi.com Lajme

Një vajzë siriane tetëvjeçare, gjendja e së cilës e preku botën pasi u fotografua duke ecur në kanaçe të tonit, ka marrë gjymtyrë proteze në Turqi.

Maya Merhi, e lindur pa këmbë për shkak të një gjendjeje të rrallë kongjenitale, kishte jetuar me babain e saj në një kamp refugjatësh pasi i kishte detyruar ata të largoheshin nga shtëpia e tyre në krahinën Aleppo.

Pasi u arratis në rajonin veriperëndimor të Idlibit, Maya u fotografua duke luftuar për të lëvizur në protetikë shtëpiake të bëra nga tubat dhe kutitë e tonit.

Projektuar nga babai i saj Mohammad, i cili vuan nga i njëjti çrregullim kongjenital, këmbët e improvizuara u krijuan për ta mbrojtur atë nga terreni i nxehtë, i ndyrë dhe pluhur.

Me protetikë të improvizuar, Maya ishte në gjendje të dilte jashtë tendës së saj dhe madje mund të merrte pjesë në shkollën e kampit.

Por pas fotografive të vështirësive të saj u përhapën në mbarë botën, ndërhyrja e Gjysmëhënës së Kuqe Turke dhe babai dhe vajza u evakuuan dhe u sollën në Stamboll për t’u trajtuar. Sot mediat kanë publikuar fotografi të reja të saj me gjymtyrët e saj të reja proteze.

“Ajo është duke buzëqeshur, në shëndet të mirë dhe duke mësuar të ecë”, tha për Al Jazeera, Dr Mehmet Zeki Culcu, një specialist i prostetikës që i ofroi falas trajtimin e ndryshimit të jetës së saj.