Brazili refuzon ndihëm prej 20 milionë dollarëve nga G7’ta për zjarret në Amazonë

Periskopi.com Lajme

Brazili do të refuzojë një ofertë prej 20 milionë dollarëve për ndihmë në fikjen e zjarreve që kanë rënë përmbi pyllin e Amazonës, thotë zyra e presidentit të këtij vendi.

Zyra e presidentit Jair Bolsonaro tha për CNN të martën se vendi do të kthejë prapa ofertën që ishte ofruar nga samiti i G7’ës të hënën.

Flakët kanë shkaktuar një debat publik mes Bolsonaros dhe presidentit francez Emmanuel Macron, i cili ka qenë i zëshëm në kërkesën e tij për një përgjigje ndërkomëbtare për pyjet.

“Ne jemi falënderues, por ndoshta ato mjete do ishin më të dobishme të rritjen e pyjeve në Europë”, kanë thënë nga zyra e presidentit.

Bolsonaro ka kërkuar falje publike nga Macron, për siç thotë ai fyerjet publike ndaj tij.