10 vjet nga ndeshja dhe goli i fundit i Raul me Realin si dhe ‘sherri’ me Ronaldon për numrin 7

Periskopi.com Sporti

Kanë kaluar 10 vjet që kur Real Madrid i dha lamtumirën njërit prej lojtarëve më të mëdhenj të klubit, Raul Gonzalez, i cili shënoi paraqitjen e tij të fundit për Los Blancos me një gol.

Dëmtimi nuk e lejoj më të luante pas 24 prillit te vitit 2010.

Çdo gjë filloi për të në 1994, që 16-vjeç e deri në moshën 33 vjeçare ai me Real Madrid fitoi gjithçka.

“Ka ardhur koha të largohem, unë jam 33 vjeç, deklaroi Raul në atë kohë.

“Vendimi i lehtë ishte të qëndroja, por kjo ishte mundësia ime e fundit për të kërkuar një sfidë të re, tha ai.

Sezoni 2009/10 ishte i vështirë për Raul pasi ai humbi statusin e tij si titullar i rregullt, gjithashtu kishte probleme me numrin e tij të fanellës.

Raul nuk pranoi të hiqte nga shpina numrin 7 dhe CR7 mbajti numrin 9 për një sezon.

Më pas në sezonin e ri 2010/2011 Raul firmosi për Shchalke 04 dhe Ronaldo mori numrin 7 të lënë nga Raul duke qetësuar situatën në kampin madrilen.

Raul luajti ndeshjen e tij të parë për Real Madrid kundër Real Zaragoza dhe ndeshja e tij e fundit do të vinte pikërisht ndaj Zaragozës.

“Shiko si rezultojnë gjërat, atje kam luajtur ndeshjen e parë dhe ndeshjen e fundit, shtoi ai.

“Në ndeshjen e parë kisha shumë shanse dhe unë nuk shënova, dhe në ndeshjen time të fundit dëmtova nyjën e këmbës, pastaj shënova golin e fundit. Unë jam shumë i dashur për atë qytet dhe stadiumin, tha Raul.

Benzema hyn në histori të Real Madridit, ky është rekordi fantastik i tij

Periskopi.com Sporti

Sulmuesi francez, Karim Benzema është bërë pjesë e historisë së klubit mbretëror, Real Madrid.

Përpos legjendave, Puskas, Santillana, Di Stefano, Raul dhe Cristiano Ronaldo listës së golashënuesve më të mirë i është futur edhe sulmuesi francez Karim Benzema, transmeton Periskopi.

Benzema ka arritur që të bëhet golashënuesi i gjashtë më i madh në histori të klubit madrilenë, duke arritur të shënoj 209 gola dhe kështu ka kaluar legjendën Hugo Sanchez i cili ka 208.

Francezi shënoi dy gola në ndeshjen e fundit kundër Gironas në Copa Del Rey në fitoren 1-3 të Realit.

Benzema gjatë viteve të fundit është akuzuar se nuk ka shënuar shumë gola mirëpo gjatë këtij sezoni ai është fantastik dhe po i lë të gjithë kritikët të heshtur.

Benzema tani do të synojë që të arrijë edhe legjendat si Puskas e Santillana të cilët nuk gjendet edhe shumë para tij.

Ylli francez ka shënuar gjithsej 136 gola në La Liga, 47 në Ligën e Kampionëve, 20 në Copa Del Rey, 3 në kupën e Botës për klube, 2 në Superkupën Spanjolle dhe 1 në Superkupën Evropiane./Periskopi/

Messi vendosi rekord të ri në Champions

Leo Messi ishte edhe mbrëmë protagonistë për ekipin e tij, Barcelona duke shënuar golin e avantazhit provizor.

Periskopi.com Sporti

Ky gol në fakt vendosë një rekord të ri për argjentinasin, i cili u ngjit në kuotën e 54 golave në fazën e grupeve të Championsit.

Duke marrë parasysh këtë fazë 29-vjeçari është një gol para Raul, i cili deri mbrëmë ishte në krye me 53 gola në fazën e grupeve, kur ka luajtur për Real Madrid dhe Schalke, ndërkohë që vendi i tretë mbahet nga Ronaldo me 51 gola.

Ronaldo do ta fitojë ‘Topin e Artë’

Legjenda e Real Madridit, Raul Gonzales beson se Cristiano Ronaldo do ta fitojë çmimin e lojtarit më të mirë në botë.

Periskopi.com Sporti

Këtë çmim, i cili njihet si ‘Topi i Artë’, e ka fituar portugezi tre herë në karrierë.

Ndërsa, spanjolli beson se 31-vjeçari do ta fitojë sërish atë, pas suksesit në Ligën e Kampionëve me Realin dhe Kombëtaren e Portugalisë në Euro 2016.

“Mendoj se Ronaldo do ta fitojë ‘Topin e Artë’”, deklaroi Raul.

“Liga e Kampionëve dhe Euro 2016 janë jashtëzakonisht të rëndësishme, dhe kjo është arsyeja pse unë mendoj se ky është viti i Cristiano Ronaldos”, shtoi ai. /Periskopi.com

Reali dëshiron këtë trofe

Periskopi.com Sporti

Legjenda e Real Madridit, Raul Gonzalez ka zbuluar qëllimin kryesor të ish-klubit të tij për këtë sezon.

Spanjolli thotë se gjigandi nga Bernabeu dëshiron ta fitojë titullin e La Ligas në këtë sezon.

“Real Madridi e ka të qartë objektivin për këtë sezon, dëshiron La Ligan”, deklaroi Raul.

“Është një kompeticion i vështirë, por që tani mund të shihni që ky titull është objektivi i Real Madridit”. /Periskopi.com