Arrestohet në Bruksel Ridvan Ademi, i kërkuari për grabitje të shumta në Kosovë

Periskopi.com Lajme

Është arrestuar në Bruksel i shumëkërkuari Ridvan Ademi, i cili ishte pjese e grupit që dyshohen për grabitje në pika të karburanteve, markete, veturave etj.

Zëdhënësi i Policisë, Daut Hoxha, ka thënë se arrestimi ka ardhur pas bashkëpunimit ndërmjet Policisë së Kosovës dhe autoriteteve belge.

“Pas një bashkëpunimi profesional ndërmjet Policisë së Kosovës dhe autoriteteve belge ne Belgjikë është arrestuar një person i dyshuar, ku të njëjtit i janë gjetur në posedim dokument identifikimi të një shteti tjetër, prandaj në bashkëpunim aktiv me autoritetet atje jemi në proces te verifikimit të të gjitha rrethanave përfshirë edhe ekzaminimet e nevojshëm për përcaktimin e identitetit të saktë konform procedurave ligjore”, ka thënë ai.

Sipas tij pavarësisht përpjekjeve për t’i ikur drejtësisë, Policia e Kosovës ndërmerr veprime të vazhdueshme në funksion të ligjit.

“Pavarësisht përpjekjeve të individëve të dyshuar për t’i ikur drejtësisë, Policia e Kosovës është e përkushtuar që të ndërmerr veprime të vazhdueshme në funksion të zbatimit te ligjit dhe sjelljen para organeve të drejtësisë të të gjithë personave te dyshuar të involvuar ne aktivitetet të kundërligjshme kurdo dhe kudo qe ata ndodhen”, ka theksuar ai.

Kujtojmë se dy anëtarët tjerë të grupit, Leutrim Latifi dhe Kastriot Shala, policia kishte arritur t’i arrestojë muaj më parë por Ademi kishte arritur të arratiset jashtë shtetit.

 

 

Shkatërrohet grupi i grabitësve, në kërkim vetëm edhe Ridvan Ademi

Periskopi.com Lajme

Grabitje të shumta të armatosura u regjistruan gjatë vitit të kaluar në Kosovë.

Policia i kishte renë në gjurmë një grupi të cilët dyshoheshin se po vepronin në rajone të ndryshme të vendit, ku cak kishin bankat, pikat e shitjes së naftës, marketet e veturat.

Derisa në pranga kishin përfunduar një pjesë e madhe e grupit, tre prej tyre arritën të ikin nga policia, raporton Indeksonline.

Kastriot Shala, Leutrim Latifi dhe Ridvan Ademi u shpallen në kërkim të policisë, madje për informata që do të qonin në arrestimin e të tyre, policia ofroi shpërblim 5 mijë euro.

Dy të parët u arrestuan javë më parë derisa në kërkim vazhdon të mbetet Ridvan (Rexhep) Ademi, i lindur me datë 11.08.1989 me banim në fshatin Dobratin të Podujevës.

Ai dyshohet se është larguar nga Kosova dhe deri tani nuk ka informacione se ku është vendndodhja e tij.

Policia kërkon informata për Ridvan Ademin dhe thotë se për qytetarët që ofrojnë informacion, do të garantojë konifidencë të plotë.