Mike Pompeo mund të zëvendësojë John Boltonin

Periskopi.com Lajme

Vetëm një ditë pasi presidenti Donald Trump shkarkoi Këshilltarin e Sigurisë Kombëtare, John Bolton, zyrtarët e administratës po diskutojnë mundësinë e zëvendësimit të tij me rivalin e tij kryesor, Sekretarin e Shtetit Mike Pompeo.

Sipas këtij skenari, diplomati i lartë i vendit do të marë rolin e Këshilltarit të Sigurisë Kombëtare dhe do t’i bëjë të dy punët, sipas një zyrtari të lartë të administratës dhe një burimi që ka njohuri për këtë, njofton Klan Kosova.

Kjo do ta bënte Pompeon personin e dytë në histori që ka dy pozita në të njëjtën kohë.

I pari është Henry Kissinger, i cili ishte Këshilltari i Sigurisë Kombëtare të presidentit, Richard Nixon, kur u emërua sekretar i shtetit në 1973 dhe i mbajti këto pozita për dy vjet.

Nuk është ende e ditur se sa seriozisht Trump po e konsideron këtë mundës dhe një burim i njohur me procesin thotë se Pompeo i ka dhënë presidentit një listë të emrave të tjerë për t’u marrë parasysh.

Të mërkurën, kur u pyetën për zgjedhjet e tij më të mira për të zëvendësuar Boltonin, Presidenti tha: Unë kam pesë njerëz që e dëshirojnë shumë atë rol … Pesë njerëz që i konsideroj njerëz shumë të kualifikuar, të mirë.

Sulmi i anijeve të naftës në Omar, SHBA fajëson Iranin

Periskopi.com Lajme

Sekretari amerikan i Shtetit Mike Pompeo ka fajësuar Iranin për “sulme të paprovokuara” në dy depozita nafte në Gjirin e Omanit.

Ai tha se SHBA-të kishin bërë vlerësimin e tyre bazuar në inteligjencën për llojin e armëve të përdorura.

Një zyrtar i lartë iranian më parë i tha BBC-së “Irani nuk ka lidhje” me shpërthimet e së enjtes, njofton Klan Kosova.

Dhjetëra anëtarë të ekuipazhit u shpëtuan pas shpërthimeve në Kokuka Courageous dhe Front Altair, në pronësi të Norvegjisë.

Si Irani ashtu edhe SHBA thanë se evakuuan ekuipazhin, shkruan BBC.

Shpërthimet në një nga rrugët më të ngarkuara të naftës në botë vijnë një muaj pasi katër depozita nafte u sulmuan nga Emiratet e Bashkuara Arabe.

Asnjë grup ose vend nuk e ka pranuar incidentin në maj, gjë që gjithashtu nuk ka shkaktuar viktima.

SHBA në atë kohë fajësoi Iranin – por Teherani i mohoi akuza.