Shefki Gashi i LDK’së e konsideron shkretëtirë Drenasin

Periskopi.com Lajme

Shefki Gashi nga Lidhja Demokratike mendon se stadiumi duhet të ndërtohet midis Prishtinës, transmeton Periskopi.

Gashi mendon se Drenasi dhe Bërnica janë shkretëtira.

‘’Duhet me  u koncentru me gjitha forcat që stadiumin me e bo në qytet të Prishtinës. Qaty ku është, mujnë me i bo hulmtimet, me i këqyr mundësitë, e jo me cu në një shkretëtirë diku. Dyjat po i quaj shkretëtira’’, tha Gashi në Debat Plus.

Analistëtia kthyen: A po e quan Drenasin shkretëtirë a?

Gashi: Dyjat, edhe atë dhe Bërnicën.

‘’Qe ku është Prishtina. Vendimin përfundimtar duhet me marrë simpatizantët sepse unë a shkoj njëherë a s’shkoj një herë a’’/PERISKOPI/

 

 

 

Pasojat e ngrohjes globale, zhduk një fshat që furnizon me ujë Machesterin

Periskopi.com Lajme

Një fshat i zhytur nën rezerva të mëdha uji është duke iu harxhuar ngadalë pasi ngrohja globale ka prekur vendbanimin e Cumbrias.

Mardale Green, në Cumbria të Britanisë së Madhe ishte përmbysur në vitin 1935 kur lugina kishte krijuar rezervuaret e ujit.

Qindra fshatarë kishin siguruar ujin për shtëpitë e tyre dhe të mbjellurat bujqësore, raportoi “DailyMail”, transmeton Periskopi.

Por vera e nxehtë e vitit 2014 bëri që vija të gjata ujore të zhdukeshin.

Sipas gazetës britanike, zona ka furnizuar me ujë qytetin e Manchesterit.

Tashmë fshati është shndërruar në një zonë fantazme pasi i nxehti e ka goditur edhe më shumë.

Disa foto shokuese janë shpërndarë në internet, në të cilën bëhen krahasime ndër vite.

Në të kaluarën zona ishte përbërë nga struktura gjelbëruese me pemë, dhe rezervuare të mëdha uji, por sot më shumë i ngjan një shkretëtire./Periskopi/

Now a reservoir that supplied Manchester with its water, the valley used to be home to Mardale Green, which was demolished to make way for the huge body of water 

While the actual buildings that made up the village are no more, traces of the Mardale Green can still be seen, including these stone walls 

The reservoir today supplies about 25 per cent of the North West's water needs. It is fed by various streams and aqueducts from Swindale, Naddkle, Heltondale and Wet Sleddale

 

It was considered to be an engineering feat in its time, built from 44 separate sections, joined together with flexible joints