Shtatë herë më shumë kërkime për Notre Dame në Google se për sulmet në Sri Lankë

Periskopi.com Lajme

Kërkimi në Googel për Notre Dame ishte më i lartë në pjesën më të madhe të botës, veçanërisht në hemisferën perëndimore, transmeton Periskopi.

Zjarri që shkatërroi katedralen Notre Dame, mori 7 herë më shumë kërkime në Google sesa shpërthimet që tronditën Sri Lanka të dielën e Pashkëve dhe vranë afro 300 vetë.

Sipas të dhënave të marra nga Google, rezultatet e kërkimit për të dy fatkeqësitë që nga ajo kohë kanë qenë të plota, por krahasimet në mes të dy tregimeve tregojnë se interesi i kërkimit në mbarë botën ishte të paktën shtatë herë më i madh për fjalët e “Notre Dame” në krahasim me atë “Sri Lanka” gjatë kësaj jave të fundit.

Brenda 24 orëve nga të dy incidentet, Googel Trends thotë se zjarri i Notre Dame regjistroi midis pesë dhe nëntë herë më shumë interes kërkimi sesa Sri Lanka.

Nuk pati vdekje të raportuara në zjarrin e 15 prillit gjatë djegjes së katedrales së famshme gotike të Parisit, por analiza e të dhënave zbulon se ishte vetëm në tre vende; Indinë fqinje, Indonezinë dhe Emiratet e Bashkuara Arabe, ku kërkimet për shpërthimet e Sri Lankës tejkaluan ato të zjarrit të Parisit.

Të dhënat e Al Jazeera dhe analisti SEO, Gabriele Kahlout, thanë se një nga faktorët që qëndronin pas interesit më të madh të kërkimit të Notre Dame ishte apeli i saj “më afër shtëpisë” për një audiencë perëndimore që flet anglisht, përcjellë Periskopi.

“Në anën tjetër, në Indi, Sri Lanka është “më afër shtëpisë” dhe se kjo u reflektua më shumë në trendet e kërkimit të Indisë,” tha ai.

“Ne e shohim këtë model gjatë gjithë kohës. Kur lajmi i rrëzimit të avionit të Etiopisë shpërtheu, Google Trends raportoi se njerëzit në Amerikë po kërkonin për viktimat amerikane të rrëzimit”.

Më shumë se 500 vetë u plagosën në sulmet në Sri Lanka më 21 prill, i cilit kishte një seri bombash të koordinuara në kisha dhe hotele.

Ndërsa Google nuk lëshon numrin e saktë të kërkimeve, sipas Trends, Franca, Meksika, Argjentina, Italia dhe Brazili të gjitha raportuan 90 për qind më shumë për Notre Dame se sa për Sri Lanka./PERISKOPI/

Sulmi në Sri Lanka: Terroristët ishin të arsimuar mirë

Periskopi.com Lajme

Ministri i Mbrojtjes i Sri Lankas, Ruwan Wijewardene tha të mërkurën se shumica e terroristëve që vranë së paku 359 njerëz në kisha dhe hotele në Sri Lanka të dielën ishin “të arsimuar mirë dhe vijnë ndoshta nga klasat e mesme ose të larta.

Financiarisht mjaft të pavarur, dhe familjet e tyre janë mjaft të qëndrueshme ekonomikisht “.

Dy prej kamikazëve ishin djemtë e një tregtari të pasur, Mohamed Ibrahim, sipas CNN.

Kjo ka të ngjarë të bjerë ndesh me atë që shumë njerëz mund të besojnë në lidhje me kamikazët. Në fund të fundit, pse disa njerëz të mirë arsimuar, që ishin mirë ekonomikisht, do të jetonin për të vrarë veten dhe si rrjedhojë për të vrarë aq shumë të pafajshëm?

Natyrisht, nuk ka përgjigje të thjeshtë për këtë, dhe as nuk ekziston një shpjegim se si njerëzit radikalizohen deri në atë pikë sa ata janë të gatshëm të vdesin gjatë vrasjes.

Në rastin e militantëve sunitë, ky vendim ka të ngjarë të mundësohet nga përqafimi i tyre ndaj ideologjisë së dhunshme xhihadiste, e cila shpesh është sektare në natyrë dhe inkurajon vrasjen e “jobesimtarëve”. Kjo shpesh është e kombinuar me besimin se myslimanët sunitë janë nën sulm dhe hakmarrja duhet marrë.

Në fakt, ekspertët e terrorizmit e dinë se terrorizmi është shpesh një përpjekje borgjeze.

Për shembull le të përcaktojmë grupet e mëdha kryengritëse që praktikojnë terrorizmin, si talebanët, ata rekrutojnë dhjetëra mijëra ushtarë kryesisht nga radhët e të varfërve dhe u paguajnë një pagë mujore.

Kjo është arsyeja pse talebanët janë një nga kartelet më të mëdha të drogës në botë.

Por në kontrast me këtë, grupet e vërteta terroriste kanë anëtarë, vullnetarë që besojnë ideologjinë dhe që nuk marrin pagë.

Disa nga terroristët më të famshëm të kohëve moderne, janë dhe disa nga njerëzit më të privilegjuar në planet.

Osama bin Laden për shembull, ishte i biri i një manjati ndërtimesh.

Pasuesi i tij, si lideri i al Qaeda, Ayman al Zawahiri, ishte një kirurg i një familjeje të të rëndësishme egjiptiane.

Umar Farouk Abdulmutallab, i cili u përpoq të shpërthente një avion amerikan në Krishtlindjet e vitit 2009, është i biri i një bankieri nigerian dhe ndiqte Universitetin e Londrës, një nga më të mirët në botë, kur ai u përpoq që të shpërthente bombën që mbante në të brendshmet e tij atë kohë.

Ai i merrte urdhrat për misionin nga Anwar al-Awlaki, djali i një ministri të qeverisë së Jemenit, por i lindur nën Amerikë, i cili po bënte doktoraturën në Universitetin George Washington përpara se t’i bashkohej organizatës së al- Qaedas.

Terroristi i famshëm “Jihadi John” apo Mohammed Emwazi, i cili ishte përgjegjës për prerjen e kokës së gazetarit amerikan James Foley në vitin 2004, vinte nga një familje e mirë. Ai u rrit në Londrën perëndimore dhe madje u diplomua në shkenca kompjuterike.

Ka dhe shumë shembuj të tjerë, por ideja u kuptua.

Fakti që grupet kryengritëse shpesh rekrutohen nga radhët e të varfërve të papunë sugjeron një reagim efektiv të politikave, si garantimi i vendeve të punës për të rinjtë e papunë në vende të tilla si Afganistani.

Por kjo praktikë nuk funksionon për klasat e mesme, të cilët motivohen nga ideologjia.

Për ata terroristë, përgjigjen më të mirë ndoshta do ta jepnin klerikët islamikë, duke i larguar ata nga grupet xhihadiste duke i shpjeguar se vrasja e të pafajshmëve nuk do të krijojë utopinë islamike të cilën ata dëshirojnë.

Pak çaste para masakrës, momenti kur kamikazi futet në kishë (Video)

Periskopi.com Lajme

Shfaqjet e reja kanë dalë për të treguar se një bombardues i dyshuar vetëvrasës hyri në kishën e Shën Sebastianit në Negombo.

Shpërthimi i mëvonshëm ishte vdekja më e rrezikshme e serisë së bombardimeve të koordinuara në Sri Lanka të dielën e Pashkëve, duke vrarë më shumë se 50 vetë.

Bilanci i sulmeve terroriste të 21 Prillit është thelluar në 321 gjatë orëve të fundit, teksa të tjerë emra i janë shtuar listave së të vrarëve. Mbi 500 është numri i të plagosurve.

Kryeqyteti Kolombo dhe i gjithë vendi është në zi, teksa kanë nisur të zhvillohen ceremonitë e para mortore.

Pas shpalljes së gjendjes së jashtëzakonshme, ushtria mori në dorë sigurinë e vendit dhe ushtron kontrolle të rrepta për të parandaluar të tjera akte terroriste.

Ndërkohë këtë të martë sulmet u morën përsipër nga i ashtuquajturi Shteti Islamik, nëpërmjet portalit të tij të lajmeve.

Hetuesit bëjnë përgjegjës militantët islamikë të Touhid Xhamatit, një grup me qendër në jug të ishullit që dyshohet se ka lidhje me Shtetin Islamik. Pak informacione ka për aktivitetin e këtij grupi, por më herët janë akuzuar edhe për shkatërrimin e disa statujave budiste

Pamjet u transmetuan gjerësisht në kanalet e lajmeve në Sri Lanka/Periskopi

Reuters: Sulmi në Sri Lankë, hakmarrje ndaj vrasjeve në xhami në Zelandë të Re

Periskopi.com Lajme

Sulmet me bomba për Pashkë në Sri Lankë ishin hakmarrje për sulmin ndaj xhamive në Zelandë të Re, ka thënë të martën një zyrtar i Sri Lankës, duke shtuar se dy grupe vendore islamike besohet të jenë përgjegjëse.

“Hetimi fillestar ka treguar se ky sulm ka qenë hakmarrje ndaj sulmit në xhami në Zelandë të Re”, ka thënë para Parlamentit, ministri i Mbrojtjes Ruwan Wijewardene, raporton Reuters.

“Është kryer nga ‘National Thawheed Jama’ut’ bashkë me JMI-në”, tha ai, duke iu referuar një grupi tjetër lokal, “Jammiyathul Millathu Ibrahim”, transmeton Koha.net.

Në sulmet vetëvrasëse të dielën në Sri Lankë mbetën të vdekur 321 persona, sipas shifrave të fundit zyrtare./koha/

Njeriu më i pasur në Danimarkë humbë tre fëmijët nga bombardimet në Sri Lanka

Periskopi.com Lajme

Pronari i firmës, ASOS ka lajmëruar se tri nga katër fëmijët e tij janë mbytur në Sri Lanka.

Katër fëmijët e Anders Holch Povlsen kanë qenë duke e vizituar vendin gjatë festës së Pashkëve, përcjell Periskopi.

Ndërsa tre prej tyre janë mbytur gjatë bombardimeve vetëvrasëse që janë bërë në Sri Lanka gjatë ditës së diel.

Vetëm disa ditë para sulmeve shkatërruese, një nga fëmijët e Povlsenit, Alma, shpërndau një pushim të festave të vëllezërve të motrës së saj Astrid, Agnes dhe Alfred, pranë një pishine. Nuk dihet akoma se cili prej katër fëmijëve ka shpëtuar i gjallë.

Miliarderi është pronari i firmës së veshjeve ASOS dhe pronari më i madh i tokave private në Skoci.

Numri i të vdekurve në Sri Lanka është rritur në 290 pasi një valë shpërthimesh goditën kishat dhe hotelet luksoze në të gjithë vendin të dielën.

Rreth 500 persona janë të plagosur dhe dhjetëra të huaj janë në mesin e të vdekurve./Periskopi

 

Rritet numri i viktimave në Sri Lanka

Periskopi.com Lajme

Vendi është në shok pas shpërthimeve të së dielës së Pashkëve. Numri i të vdekurve në Sri Lanka është rritur në 290 pasi një valë shpërthimesh goditën kishat dhe hotelet luksoze në të gjithë vendin të dielën.

Policia tha se 24 persona janë arrestuar, por ende nuk dihet se kush i ka kryer sulmet, raporton BBC.

Rreth 500 persona janë të plagosur dhe dhjetra të huaj janë në mesin e të vdekurve. Vendi është në shok pas shpërthimeve të së dielës së Pashkëve, dhuna më vdekjeprurëse që nga përfundimi i luftës civile në vitin 2009.Të dielën, Kryeministri i Sri Lankës Ranil Wickremesinghe tha se shërbimet e sigurisë kishin qenë “të vetëdijshëm për informacionin” e sulmeve të mundshme, por informacioni nuk ishte zbatuar.

Truproja i ministrit vret një person dhe plagos dy të tjerë në Sri Lanka

Periskopi.com Lajme

Një person është vrarë dhe dy të tjerë janë plagosur në kryeqytetin e Sri Lankas, Colombo, kur një truprojë i një ministri të qeverisë, e cila udhëhiqet nga kryeministri, Ranil Wickremesinghe hapi zjarr mbi një trumë protestuesish.

Të shtënat ndodhën në mes të një krize kushtetuese e cila erdhi pas shkarkimit të kryeministrit dhe kabinetit të tij nga presidenti, Maithripala Sirisena.

Ruwan Gunasekara, një zëdhënës i policisë, iu tha gazetarëve se një truproje i ministrit të naftës, Arjuna Ranatunga dëboi njerëzit besnikë të presidentit Sirisena, kur ata u përpoqën të ndalonin ministrin e shkarkuar për të hyrë në zyrën e tij.

Një 34 vjeçar u vra në këtë incident, sipas policisë, raporton Al Jazeera.

Rojtari që hapi zjarr u arrestua dhe një hetim është duke u zhvilluar, tha policia.

Gjuajtjet me armë është incidenti i parë i dhunës serioze që e premtja kur presidenti Sirisen vendosi për ta zëvëndësuar kryeministrin Ëickremesinghe me Mahinda Rajapaksa një ish presidente i akuzuar për abuzime të të drejtave të njeriut dhe korrupsion.