Gjyqtari kritikon sistemin, pastaj nxjerr armën dhe e qëllon veten në gjykatë

Periskopi.com Lajme

Një gjykatësi tajlandez qëlloi veten me armë në një sallë gjyqi pasi mbajti një fjalim të rrallë kundër sistemit të drejtësisë në vend.

Kanakorn Pianchana kishte liruar këtë të premte pesë burra myslimanë të akuzuar për vrasje.

Ai më pas recitoi një betim të ligjshëm, nxori një pistoletë dhe qëlloi veten në gjoks.

Gjyqtari u dërgua menjëherë për në spital dhe mori ndihmën e parë dhe fatmirësisht është jashtë rrezikut për jetën.

Në një shkresë që besohet të jetë shkruar nga gjykatësi përpara se të jepte aktvendimin e tij shkruhet se përpjekja e tij për vetëvrasje mund të ketë lidhje me ndërhyrjen e pretenduar në këtë çështje.